Top Stories
More News
ODAC Live

ODAC Scoreboard

October 22, 2017

Lynchburg
0
Carnegie Mellon
1

Composite Calendar

Football
1:00 PM
Washington and Lee
Randolph-Macon
Football
1:00 PM
Apprentice
Shenandoah
Football
1:00 PM
Hampden-Sydney
Emory & Henry
Football
2:00 PM
Guilford
Bridgewater

Composite Calendar

No events available
Standings

2017 ODAC Field Hockey Standings

School Conf Overall
Washington and LeeWashington and Lee 6-0 11-4
LynchburgLynchburg 5-1 14-3
RoanokeRoanoke 4-1 12-3
ShenandoahShenandoah 3-3 9-7
BridgewaterBridgewater 2-3 5-10
Randolph-MaconRandolph-Macon 2-4 6-10
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 1-4 7-8
Eastern MennoniteEastern Mennonite 0-7 5-10

2017 ODAC Football Standings

School Conf Overall
ShenandoahShenandoah 3-1 5-2
Randolph-MaconRandolph-Macon 2-1 5-2
Washington and LeeWashington and Lee 2-1 5-2
Hampden-SydneyHampden-Sydney 2-1 4-3
GuilfordGuilford 1-2 3-4
BridgewaterBridgewater 1-3 4-3
Emory & HenryEmory & Henry 1-3 2-5

2017 ODAC Men's Soccer Standings

School Pts Conf Overall
LynchburgLynchburg 24 8-0 14-1-1
RoanokeRoanoke 21 7-1 12-4-1
Randolph-MaconRandolph-Macon 18 6-2 13-2
Washington and LeeWashington and Lee 18 6-2 11-3-1
Hampden-SydneyHampden-Sydney 15 5-3 10-5-1
BridgewaterBridgewater 12 4-4 7-9
Eastern MennoniteEastern Mennonite 9 3-5 9-6
RandolphRandolph 9 3-5 8-8
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 9 3-5 8-8
GuilfordGuilford 6 2-6 2-15
Emory & HenryEmory & Henry 1 0-7-1 5-12-1
ShenandoahShenandoah 1 0-7-1 2-14-1

2017 ODAC Women's Soccer Standings

School Pts Conf Overall
LynchburgLynchburg 21 7-1 14-2
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 21 7-1 11-5-1
BridgewaterBridgewater 18 6-2 13-3-1
Randolph-MaconRandolph-Macon 18 6-2 9-4-1
Washington and LeeWashington and Lee 18 6-2 9-4-1
RoanokeRoanoke 16 5-2-1 8-6-2
Eastern MennoniteEastern Mennonite 12 4-4 6-7-2
Emory & HenryEmory & Henry 10 3-4-1 4-10-1
GuilfordGuilford 10 3-5-1 6-8-1
ShenandoahShenandoah 9 3-5 8-8
RandolphRandolph 4 1-7-1 3-10-2
Sweet BriarSweet Briar 0 0-8 1-12
HollinsHollins 0 0-8 0-13

2017 ODAC Volleyball Standings

School Conf Overall
Randolph-MaconRandolph-Macon 10-0 18-4
Washington and LeeWashington and Lee 9-1 20-6
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 8-2 16-8
BridgewaterBridgewater 6-3 18-6
LynchburgLynchburg 6-3 15-6
GuilfordGuilford 4-5 11-9
RoanokeRoanoke 4-6 8-14
Eastern MennoniteEastern Mennonite 3-7 10-15
ShenandoahShenandoah 3-7 9-16
RandolphRandolph 3-7 8-16
Emory & HenryEmory & Henry 2-8 5-21
HollinsHollins 0-9 6-19

2017-18 ODAC Men's Basketball Standings

School Conf Overall
BridgewaterBridgewater 0-0 0-0
Eastern MennoniteEastern Mennonite 0-0 0-0
Emory & HenryEmory & Henry 0-0 0-0
GuilfordGuilford 0-0 0-0
Hampden-SydneyHampden-Sydney 0-0 0-0
LynchburgLynchburg 0-0 0-0
RandolphRandolph 0-0 0-0
Randolph-MaconRandolph-Macon 0-0 0-0
RoanokeRoanoke 0-0 0-0
ShenandoahShenandoah 0-0 0-0
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 0-0 0-0
Washington and LeeWashington and Lee 0-0 0-0

2017-18 ODAC Women's Basketball Standings

School Conf Overall
BridgewaterBridgewater 0-0 0-0
Eastern MennoniteEastern Mennonite 0-0 0-0
Emory & HenryEmory & Henry 0-0 0-0
GuilfordGuilford 0-0 0-0
HollinsHollins 0-0 0-0
LynchburgLynchburg 0-0 0-0
RandolphRandolph 0-0 0-0
Randolph-MaconRandolph-Macon 0-0 0-0
RoanokeRoanoke 0-0 0-0
ShenandoahShenandoah 0-0 0-0
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 0-0 0-0
Washington and LeeWashington and Lee 0-0 0-0

2018 ODAC Baseball Standings

School Conf Overall
BridgewaterBridgewater 0-0 0-0
Eastern MennoniteEastern Mennonite 0-0 0-0
Emory & HenryEmory & Henry 0-0 0-0
GuilfordGuilford 0-0 0-0
Hampden-SydneyHampden-Sydney 0-0 0-0
LynchburgLynchburg 0-0 0-0
Randolph-MaconRandolph-Macon 0-0 0-0
RoanokeRoanoke 0-0 0-0
ShenandoahShenandoah 0-0 0-0
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 0-0 0-0
Washington and LeeWashington and Lee 0-0 0-0

2018 ODAC Men's Lacrosse Standings

School Conf Overall
BridgewaterBridgewater 0-0 0-0
GuilfordGuilford 0-0 0-0
Hampden-SydneyHampden-Sydney 0-0 0-0
LynchburgLynchburg 0-0 0-0
RandolphRandolph 0-0 0-0
Randolph-MaconRandolph-Macon 0-0 0-0
RoanokeRoanoke 0-0 0-0
ShenandoahShenandoah 0-0 0-0
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 0-0 0-0
Washington and LeeWashington and Lee 0-0 0-0

2018 ODAC Women's Lacrosse Standings

School Conf Overall
BridgewaterBridgewater 0-0 0-0
GuilfordGuilford 0-0 0-0
LynchburgLynchburg 0-0 0-0
RandolphRandolph 0-0 0-0
Randolph-MaconRandolph-Macon 0-0 0-0
RoanokeRoanoke 0-0 0-0
ShenandoahShenandoah 0-0 0-0
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 0-0 0-0
Washington and LeeWashington and Lee 0-0 0-0

2018 ODAC Softball Standings

School Conf Overall
BridgewaterBridgewater 0-0 0-0
Eastern MennoniteEastern Mennonite 0-0 0-0
Emory & HenryEmory & Henry 0-0 0-0
GuilfordGuilford 0-0 0-0
LynchburgLynchburg 0-0 0-0
RandolphRandolph 0-0 0-0
Randolph-MaconRandolph-Macon 0-0 0-0
RoanokeRoanoke 0-0 0-0
ShenandoahShenandoah 0-0 0-0
Sweet BriarSweet Briar 0-0 0-0
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 0-0 0-0

2017-18 ODAC Men's Tennis Standings

School Conf Overall
GuilfordGuilford 0-0 1-0
RandolphRandolph 0-0 1-1
BridgewaterBridgewater 0-0 0-0
Emory & HenryEmory & Henry 0-0 0-2
Hampden-SydneyHampden-Sydney 0-0 0-0
LynchburgLynchburg 0-0 0-0
Randolph-MaconRandolph-Macon 0-0 0-0
RoanokeRoanoke 0-0 0-1
ShenandoahShenandoah 0-0 0-0
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 0-0 0-0
Washington and LeeWashington and Lee 0-0 0-0

2017-18 ODAC Women's Tennis Standings

School Conf Overall
RandolphRandolph 0-0 2-0
ShenandoahShenandoah 0-0 2-0
Emory & HenryEmory & Henry 0-0 1-1
BridgewaterBridgewater 0-0 0-0
GuilfordGuilford 0-0 0-0
HollinsHollins 0-0 0-0
LynchburgLynchburg 0-0 0-0
Randolph-MaconRandolph-Macon 0-0 0-0
RoanokeRoanoke 0-0 0-0
Sweet BriarSweet Briar 0-0 0-0
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 0-0 0-0
Washington and LeeWashington and Lee 0-0 0-0

Scoreboard

No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
Wed Oct 18
Final
0 Sweet Briar
6 at Guilford
Wed Oct 18
Final - 2OT
4 Eastern Mennonite
3 at Bridgewater
Wed Oct 18
Final
0 Emory & Henry
3 at Washington and Lee
Wed Oct 18
Final - OT
1 Bridgewater
2 at Virginia Wesleyan
Wed Oct 18
Final - OT
5 Randolph-Macon
4 at Virginia Wesleyan
Wed Oct 18
Final
5 Lynchburg
0 at Emory & Henry
Wed Oct 18
Final
0 Bridgewater
3 at Randolph-Macon
Wed Oct 18
Final
0 Guilford
3 at Salem
Wed Oct 18
Final
2 Eastern Mennonite
3 at Shenandoah
Dig Pink
Wed Oct 18
Final - 2OT
0 Roanoke
0 at Randolph
Wed Oct 18
Final
0 Guilford
4 at Lynchburg
Wed Oct 18
Final
1 Randolph
2 at Roanoke
Wed Oct 18
Final
3 Shenandoah
0 at Eastern Mennonite
Wed Oct 18
Final - OT
1 Hampden-Sydney
0 at Virginia Wesleyan
Thu Oct 19
Final
0 Concordia (WI)
4 at Roanoke
Thu Oct 19
Final
10 Lynchburg
1 at Ferrum
Fri Oct 20
5:00 PM
Mary Washington, Randolph-Macon
at Mary Washington
Fri Oct 20
5:00 PM
Mary Washington, Randolph-Macon
at Mary Washington
Fri Oct 20
Final
0 Guilford
2 at Lynchburg
Fri Oct 20
Final - OT
4 Concordia (WI)
5 at Eastern Mennonite
Fri Oct 20
Final
0 Emory & Henry
3 at Virginia Wesleyan
Fri Oct 20
Final
0 Guilford
3 at Randolph-Macon
Fri Oct 20
Final
0 Roanoke
3 at Washington and Lee
Fri Oct 20
Final
0 Hollins
3 at Shenandoah
Senior Night
Fri Oct 20
Final
3 Lynchburg
1 at Eastern Mennonite
Sat Oct 21
1:00 PM
Bridgewater, Greensboro, Guilford, Roanoke
at Quad at Greensboro
Sat Oct 21
10:00 AM
Ferrum, Hollins, LaGrange
at Tri-Meet at Ferrum
Sat Oct 21
1:00 PM
Randolph, Virginia Wesleyan
at Virginia Wesleyan
Sat Oct 21
1:00 PM
Randolph-Macon, Washington and Lee
at Randolph-Macon
Sat Oct 21
1:00 PM
Bridgewater, Greensboro, Roanoke
at Tri-Meet at Greensboro
Sat Oct 21
10:00 AM
Ferrum, LaGrange
at Ferrum
Sat Oct 21
1:00 PM
Randolph, Virginia Wesleyan
at Virginia Wesleyan
Sat Oct 21
1:00 PM
Randolph-Macon, Washington and Lee
at Randolph-Macon
Sat Oct 21
Final
0 Hollins
3 at Washington and Lee
Tri-match Hollins/W&L/John Wesley
Sat Oct 21
Final
0 Roanoke
3 at Shenandoah
Sat Oct 21
Final
0 Emory & Henry
3 at Randolph-Macon
Sat Oct 21
Final
1 Guilford
3 at Virginia Wesleyan
Sat Oct 21
Final
3 John Wesley
0 vs. Hollins
@ Lexington, Va. Tri-match Hollins/W&L/John Wesley
Sat Oct 21
Final
1 Lynchburg
3 at Bridgewater
Sat Oct 21
Final
0 Randolph
3 at Eastern Mennonite
Sat Oct 21
Final
10 Shenandoah
0 at Sweet Briar
Sat Oct 21
Final
0 Emory & Henry
4 at Virginia Wesleyan
Sat Oct 21
Final
1 Hollins
10 at Randolph-Macon
Sat Oct 21
Final
0 Roanoke
2 at Emory
Sat Oct 21
Final
4 Eastern Mennonite
1 at Randolph
Sat Oct 21
Final
0 Guilford
8 at Washington and Lee
Sat Oct 21
Final
1 Roanoke
3 at Washington College
Sat Oct 21
Final
63 Randolph-Macon
14 at Apprentice
Sat Oct 21
Final
31 Bridgewater
23 at Emory & Henry
Sat Oct 21
Final
36 Washington and Lee
6 at Hampden-Sydney
Sat Oct 21
Final
20 Shenandoah
45 at Guilford
Sat Oct 21
Final
2 Washington and Lee
3 at Bridgewater
Sat Oct 21
Final
1 Virginia Wesleyan
3 at Shenandoah
Sat Oct 21
Final
0 Bridgewater
3 at Washington and Lee
Sat Oct 21
Final
3 Dickinson
1 vs. Randolph
@ Eastern Mennonite University
Sat Oct 21
Final
0 John Wesley
3 at Washington and Lee
Sat Oct 21
Final
0 Randolph-Macon
9 at Lynchburg
Sat Oct 21
Final
3 Virginia Wesleyan
2 at Shenandoah
Sat Oct 21
Final
0 Dickinson
3 at Eastern Mennonite
Sat Oct 21
Final
3 Hampden-Sydney
0 at Emory & Henry
Sat Oct 21
Final
1 Randolph-Macon
2 at Lynchburg
Sat Oct 21
Final
1 Roanoke
0 at Eastern Mennonite
Sat Oct 21
Final
1 Bridgewater
2 at Randolph
Sun Oct 22
Final
3 Hendrix
4 vs. Eastern Mennonite
@ Danville, KY
Sun Oct 22
Final
0 Lynchburg
1 at Carnegie Mellon
Mon Oct 23
2 Days - 2 Rounds
BC, E&H, GC, HSC, RMC, RC, SU, VWU, W&L
vs. O'Briant-Jensen Memorial
@ Dye Course at Sedgefield G.C. in Greensboro, N.C. Hosted by Guilford College
Mon Oct 23
3:30 PM
Randolph-Macon
at St. Mary's (Md.)
Mon Oct 23
6:00 PM
Eastern Mennonite
at Centre
Tue Oct 24
3:00 PM
Eastern Mennonite
at Transylvania
Tue Oct 24
4:00 PM
Eastern Mennonite
at Shenandoah
Tue Oct 24
4:00 PM
Randolph-Macon
at Bridgewater
Tue Oct 24
6:30 PM
Roanoke
at Hollins
Tue Oct 24
7:00 PM
Randolph
at Southern Virginia
Tue Oct 24
7:00 PM
Washington and Lee
at Shenandoah
Tue Oct 24
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Randolph-Macon
Tue Oct 24
7:00 PM
Randolph
at Guilford
Tue Oct 24
7:00 PM
Washington and Lee
at Hampden-Sydney
Tue Oct 24
7:00 PM
Lynchburg
at Virginia Wesleyan
Tue Oct 24
7:00 PM
Emory & Henry
at Roanoke
Wed Oct 25
4:00 PM
Hollins
at Roanoke
Wed Oct 25
4:00 PM
Emory & Henry
at Washington and Lee
Wed Oct 25
4:00 PM
Randolph
at Sweet Briar
Senior Day
Wed Oct 25
5:00 PM
Bridgewater
at Virginia Wesleyan
Wed Oct 25
7:00 PM
Mary Washington
at Lynchburg
Wed Oct 25
7:00 PM
Guilford
at Emory & Henry
Wed Oct 25
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Eastern Mennonite
Wed Oct 25
7:00 PM
Randolph-Macon
at Shenandoah
Wed Oct 25
7:00 PM
Bridgewater
at Lynchburg
Wed Oct 25
7:00 PM
Lynchburg
at Roanoke
Thu Oct 26
7:00 PM
Mary Baldwin
at Eastern Mennonite
Thu Oct 26
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at St. Mary's (Md.)
Thu Oct 26
7:00 PM
Roanoke
at Methodist
Fri Oct 27
All Day
Emory & Henry
vs. Sewanee Invitational
@ University of the South (Sewanee) Day 1
Fri Oct 27
6:00 PM
Ferrum, Frostburg St., Mary Washington, Roanoke
at Quad at Frostburg St.
Fri Oct 27
All Day
Emory & Henry
vs. Sewanee Invitational
@ University of the South (Sewanee) Day 1
Fri Oct 27
6:00 PM
Ferrum, Frostburg St., Mary Washington, Roanoke
at Quad at Frostburg St.
Fri Oct 27
12:00 PM
Randolph-Macon
vs. Berry
@ Atlanta, Ga. Emory National Invitational
Fri Oct 27
12:00 PM
Washington and Lee
vs. Birmingham-Southern
@ Atlanta, Ga. Emory Classic
Fri Oct 27
4:30 PM
Washington and Lee
at Emory
Fri Oct 27
6:00 PM
Salisbury
at Virginia Wesleyan
Fri Oct 27
7:00 PM
Hollins
at Guilford
Fri Oct 27
7:00 PM
Regent
at Emory & Henry
Fri Oct 27
7:00 PM
Randolph-Macon
at Emory
Emory National Invitational
Fri Oct 27
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Bridgewater
Fri Oct 27
7:00 PM
Randolph
at Lynchburg
Sat Oct 28
11:00 AM
ODAC Teams
vs. ODAC Cross Country Championships
@ Virginia Beach, Va. Hosted by Virginia Wesleyan University
Sat Oct 28
All Day
Emory & Henry
vs. Sewanee Invitational
@ University of the South (Sewanee) Day 2
Sat Oct 28
1:00 PM
Greensboro, Guilford, LaGrange, Randolph, UNC-Pembroke
at 5-Team Meet at Greensboro
Sat Oct 28
2:00 PM
Gallaudet, Sweet Briar
at Sweet Briar
Sat Oct 28
All Day
Emory & Henry
vs. Sewanee Invitational
@ University of the South (Sewanee) Day 2
Sat Oct 28
1:00 PM
Greensboro, LaGrange, Randolph
at Tri-Meet at Greensboro
Sat Oct 28
2:00 PM
Gallaudet, Hampden-Sydney
at Sweet Briar
Sat Oct 28
#8 Seed
at #1 Seed
Game 1 - ODAC Quarterfinals
Sat Oct 28
#5 Seed
at #4 Seed
Game 2 - ODAC Quarterfinals
Sat Oct 28
#7 Seed
at #2 Seed
Game 3 - ODAC Quarterfinals
Sat Oct 28
#6 Seed
at #3 Seed
Game 4 - ODAC Quarterfinals
Sat Oct 28
10:00 AM
Webster
vs. Washington and Lee
@ Atlanta, GA Emory Invitational
Sat Oct 28
12:00 PM
Shenandoah
vs. St. Elizabeth
@ Reading, Pa.
Sat Oct 28
12:30 PM
Birmingham-Southern
vs. Randolph-Macon
@ Atlanta, Ga. Emory National Invitational
Sat Oct 28
1:00 PM
N.C. Wesleyan
at Randolph
Sat Oct 28
1:00 PM
Washington and Lee
at Randolph-Macon
Sat Oct 28
1:00 PM
Apprentice
at Shenandoah
Sat Oct 28
1:00 PM
Hampden-Sydney
at Emory & Henry
Sat Oct 28
2:00 PM
Shenandoah
at Penn St.-Berks
Sat Oct 28
2:00 PM
Eastern Mennonite
at Guilford
Sat Oct 28
2:00 PM
Sweet Briar
at Hollins
Sat Oct 28
2:00 PM
Lynchburg
at Randolph-Macon
Sat Oct 28
2:00 PM
Washington and Lee
at Virginia Wesleyan
Sat Oct 28
2:00 PM
Guilford
at Bridgewater
Sat Oct 28
3:00 PM
Washington and Lee
vs. Berry
@ Atlanta, Ga. Emory Invitational
Sat Oct 28
3:00 PM
Roanoke
at Bridgewater
Sat Oct 28
5:00 PM
Washington and Lee
at Virginia Wesleyan
Sat Oct 28
6:00 PM
Roanoke
at Randolph-Macon
Sat Oct 28
7:00 PM
Shenandoah
at Bridgewater
Sun Oct 29
1:00 PM
Shenandoah
at Emory & Henry
Tue Oct 31
#5 Seed
at #4 Seed
Game 1 - ODAC Quarterfinals
Tue Oct 31
#6 Seed
at #3 Seed
Game 2 - ODAC Quarterfinals
Wed Nov 01
#8 Seed
at #1 Seed
Match 1 - ODAC Quarterfinals
Wed Nov 01
#5 Seed
at #4 Seed
Match 2 - ODAC Quarterfinals
Wed Nov 01
#7 Seed
at #2 Seed
Match 3 - ODAC Quarterfinals
Wed Nov 01
#6 Seed
at #3 Seed
Match 4 - ODAC Quarterfinals
Wed Nov 01
#8 Seed
at #1 Seed
Game 1 - ODAC Quarterfinals
Wed Nov 01
#5 Seed
at #4 Seed
Game 2 - ODAC Quarterfinals
Wed Nov 01
#7 Seed
at #2 Seed
Game 3 - ODAC Quarterfinals
Wed Nov 01
#6 Seed
at #3 Seed
Game 4 - ODAC Quarterfinals
Fri Nov 03
Winner Match 1
vs. Winner Match 2
@ Highest Remaining Seed Match 5 - ODAC Semifinals
Fri Nov 03
Winner Match 3
vs. Winner Match 4
@ Highest Remaining Seed Match 6 - ODAC Semifinals
Fri Nov 03
6:00 PM
Ferrum, Greensboro, UNC-Pembroke
at Tri-Meet at Ferrum
Fri Nov 03
5:00 PM
Randolph-Macon, St. Mary's (Md.)
at St. Mary's (Md.)
Fri Nov 03
6:00 PM
Ferrum, Greensboro, UNC-Pembroke
at Tri-Meet at Ferrum
Fri Nov 03
5:00 PM
Randolph-Macon, St. Mary's (Md.)
at St. Mary's (Md.)
Fri Nov 03
Winner Game 1
at #1 Seed
Game 3 - ODAC Semifinals
Fri Nov 03
Winner Game 2
vs. #2 Seed
@ #1 Seed Game 4 - ODAC Semifinals
Sat Nov 04
Winner Match 5
vs. Winner Match 6
@ Semifinals Host Match 7 - ODAC Championship
Sat Nov 04
Winner Game 1
vs. Winner Game 2
@ Highest Remaining Seed Game 5 - ODAC Semifinals
Sat Nov 04
Winner Game 3
vs. Winner Game 4
@ Highest Remaining Seed Game 6 - ODAC Semifinals
Sat Nov 04
1:00 PM
Bridgewater, Randolph
at Bridgewater
Sat Nov 04
1:00 PM
Greensboro, William Peace
at Hampden-Sydney
Sat Nov 04
1:00 PM
Roanoke, Virginia Wesleyan
at Virginia Wesleyan
Sat Nov 04
1:00 PM
UNC-Pembroke, Pfeiffer, Sweet Briar
at Tri-Meet at Sweet Briar
Sat Nov 04
1:00 PM
Bridgewater, Randolph
at Bridgewater
Sat Nov 04
1:00 PM
Greensboro, Hampden-Sydney, William Peace
at Hampden-Sydney
Sat Nov 04
1:00 PM
Roanoke, Virginia Wesleyan
at Virginia Wesleyan
Sat Nov 04
Winner Game 1
vs. Winner Game 2
@ Highest Remaining Seed Game 5 - ODAC Semifinals
Sat Nov 04
Winner Game 3
vs. Winner Game 4
@ Highest Remaining Seed Game 6 - ODAC Semifinals
Sat Nov 04
Winner Game 3
vs. Winner Game 4
@ #1 Seed Game 5 - ODAC Championship
Sat Nov 04
1:00 PM
Emory & Henry
at Apprentice
Sat Nov 04
1:00 PM
Randolph-Macon
at Guilford
Sat Nov 04
1:00 PM
Shenandoah
at Hampden-Sydney
Sat Nov 04
1:00 PM
Bridgewater
at Washington and Lee
Sun Nov 05
Winner Game 5
vs. Winner Game 6
@ Semifinals Host Game 7 - ODAC Championship
Sun Nov 05
Winner Game 5
vs. Winner Game 6
@ Semifinals Host Game 7 - ODAC Championship
Fri Nov 10
6:00 PM
Bridgewater, Emory & Henry
at Emory & Henry
Fri Nov 10
6:00 PM
Howard, Randolph-Macon
at Randolph-Macon
Fri Nov 10
6:00 PM
Bridgewater, Emory & Henry
at Emory & Henry
Fri Nov 10
6:00 PM
Hampden-Sydney, Howard, Randolph-Macon
at Tri-Meet at Randolph-Macon
Sat Nov 11
TBA
ODAC Teams
vs. NCAA South/Southeast Regional
@ Lee Hall Mansion in Newport News, Va. Hosted by Christopher Newport University
Sat Nov 11
1:00 PM
Emory & Henry, Greensboro, Guilford
at Tri-Meet at Emory & Henry
Sat Nov 11
2:00 PM
Ferrum, Hollins, Randolph, Roanoke
at Quad at Roanoke
Sat Nov 11
2:00 PM
Sweet Briar, Virginia Wesleyan
at Hampden-Sydney
Sat Nov 11
11:30 AM
Carnegie Mellon, Grove City, Washington and Lee
at Tri-Meet at Carnegie Mellon
Sat Nov 11
1:00 PM
Emory & Henry, Greensboro
at Emory & Henry
Sat Nov 11
2:00 PM
Ferrum, Randolph, Roanoke
at Tri-Meet at Roanoke
Sat Nov 11
2:00 PM
Hampden-Sydney, Virginia Wesleyan
at Hampden-Sydney
Sat Nov 11
11:30 AM
Carnegie Mellon, Grove City, Washington and Lee
at Tri-Meet at Carnegie Mellon
Sat Nov 11
1:00 PM
Emory & Henry
at Guilford
Sat Nov 11
1:00 PM
Hampden-Sydney
at Randolph-Macon
Sat Nov 11
1:00 PM
Washington and Lee
at Shenandoah
Sat Nov 11
2:00 PM
Bridgewater
at Washington (Mo.)
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
Previous Next View Full Schedule
No Event
No Event
No Event
Sat Oct 07
Final
GC
vs. Hagan Stone Classic
@ Hagan Stone State Park in Pleasant Garden, N.C. Hosted by Greensboro Pacesetters
Sat Oct 07
Final
E&H
vs. Piedmont Invitational
@ Tallulah Falls, Ga. Hosted by Piedmont college
Sat Oct 07
Final
EMU, HSC
vs. CNU Invitational
@ Lee Hall Mansion in Newport News, Va. Hosted by Christopher Newport University
Fri Oct 13
Final
RAND
vs. Queen City Invitational
@ Charlotte, N.C. Hosted by Queens University
Sat Oct 14
Final
BC
vs. Oberlin Inter-Regional Rumble
@ Oberlin, Ohio Hosted by Oberlin College
Sat Oct 14
Final
E&H
vs. Berry Invitational
@ Mount Berry, Ga. Hosted by Berry College
Sat Oct 14
Final
LC, VWU
vs. Inter-Regional Border Battle
@ Glassboro, N.J. Hosted by Rowan University
Sat Oct 14
Final
BC, HU, RC, SU, W&L
vs. Gettysburg Invitational
@ Gettysburg, Pa. Hosted by Gettysburg College
Sat Oct 14
Final
W&L
vs. Cowbell Classic (Pre-Nationals)
@ North Farm Facility in Elsah, Ill. Hosted by Principia College
Sat Oct 28
11:00 AM
ODAC Teams
vs. ODAC Cross Country Championships
@ Virginia Beach, Va. Hosted by Virginia Wesleyan University
Sat Nov 11
TBA
ODAC Teams
vs. NCAA South/Southeast Regional
@ Lee Hall Mansion in Newport News, Va. Hosted by Christopher Newport University
No Event
No Event
Previous Next View Full Schedule
No Event
No Event
No Event
Fri Oct 13
Final
1 Virginia Wesleyan
3 at Lynchburg
Fri Oct 13
Final
5 Washington and Lee
3 at Dickinson
Sat Oct 14
Final
13 Virginia Wesleyan
0 at Sweet Briar
Sat Oct 14
Final
5 Roanoke
2 at Eastern Mennonite
Sat Oct 14
Final
4 Centre
0 at Randolph-Macon
Sun Oct 15
Final
3 Lynchburg
1 at Shenandoah
Mon Oct 16
Final
0 Randolph-Macon
3 at Susquehanna
Tue Oct 17
Final
0 Roanoke
2 at Washington and Lee
Wed Oct 18
Final - OT
5 Randolph-Macon
4 at Virginia Wesleyan
Wed Oct 18
Final
3 Shenandoah
0 at Eastern Mennonite
Thu Oct 19
Final
0 Concordia (WI)
4 at Roanoke
Thu Oct 19
Final
10 Lynchburg
1 at Ferrum
Fri Oct 20
Final - OT
4 Concordia (WI)
5 at Eastern Mennonite
Sat Oct 21
Final
1 Roanoke
3 at Washington College
Sat Oct 21
Final
1 Virginia Wesleyan
3 at Shenandoah
Sat Oct 21
Final
0 Bridgewater
3 at Washington and Lee
Sat Oct 21
Final
0 Randolph-Macon
9 at Lynchburg
Sun Oct 22
Final
3 Hendrix
4 vs. Eastern Mennonite
@ Danville, KY
Mon Oct 23
3:30 PM
Randolph-Macon
at St. Mary's (Md.)
Mon Oct 23
6:00 PM
Eastern Mennonite
at Centre
Tue Oct 24
3:00 PM
Eastern Mennonite
at Transylvania
Wed Oct 25
5:00 PM
Bridgewater
at Virginia Wesleyan
Wed Oct 25
7:00 PM
Lynchburg
at Roanoke
Sat Oct 28
2:00 PM
Washington and Lee
at Virginia Wesleyan
Sat Oct 28
6:00 PM
Roanoke
at Randolph-Macon
Sat Oct 28
7:00 PM
Shenandoah
at Bridgewater
Tue Oct 31
#5 Seed
at #4 Seed
Game 1 - ODAC Quarterfinals
Tue Oct 31
#6 Seed
at #3 Seed
Game 2 - ODAC Quarterfinals
No Event
Previous Next View Full Schedule
No Event
No Event
No Event
No Event
Sat Oct 14
Final
29 Emory & Henry
52 at Randolph-Macon
Sat Oct 14
Final
26 Guilford
47 at Washington and Lee
Sat Oct 14
Final
28 Apprentice
58 at Hampden-Sydney
Sat Oct 14
Final
20 Bridgewater
38 at Shenandoah
Sat Oct 21
Final
63 Randolph-Macon
14 at Apprentice
Sat Oct 21
Final
31 Bridgewater
23 at Emory & Henry
Sat Oct 21
Final
36 Washington and Lee
6 at Hampden-Sydney
Sat Oct 21
Final
20 Shenandoah
45 at Guilford
Sat Oct 28
1:00 PM
Washington and Lee
at Randolph-Macon
Sat Oct 28
1:00 PM
Apprentice
at Shenandoah
Sat Oct 28
1:00 PM
Hampden-Sydney
at Emory & Henry
Sat Oct 28
2:00 PM
Guilford
at Bridgewater
Previous Next View Full Schedule
No Event
Fri Oct 13
Final
5 Roanoke
0 at Shenandoah
Sat Oct 14
Final
0 Emory & Henry
1 at Randolph
Sat Oct 14
Final - OT
2 Randolph-Macon
1 at Eastern Mennonite
Sat Oct 14
Final
2 Washington and Lee
1 at Virginia Wesleyan
Sat Oct 14
Final
3 Lynchburg
1 at Hampden-Sydney
Sat Oct 14
Final
2 Bridgewater
0 at Guilford
Mon Oct 16
Final
0 Hiwassee
3 at Emory & Henry
Tue Oct 17
Final
0 Shenandoah
5 at Randolph-Macon
Wed Oct 18
Final - 2OT
4 Eastern Mennonite
3 at Bridgewater
Wed Oct 18
Final
0 Emory & Henry
3 at Washington and Lee
Wed Oct 18
Final
0 Guilford
4 at Lynchburg
Wed Oct 18
Final
1 Randolph
2 at Roanoke
Wed Oct 18
Final - OT
1 Hampden-Sydney
0 at Virginia Wesleyan
Sat Oct 21
Final
0 Guilford
8 at Washington and Lee
Sat Oct 21
Final
3 Virginia Wesleyan
2 at Shenandoah
Sat Oct 21
Final
3 Hampden-Sydney
0 at Emory & Henry
Sat Oct 21
Final
1 Randolph-Macon
2 at Lynchburg
Sat Oct 21
Final
1 Roanoke
0 at Eastern Mennonite
Sat Oct 21
Final
1 Bridgewater
2 at Randolph
Tue Oct 24
4:00 PM
Eastern Mennonite
at Shenandoah
Tue Oct 24
4:00 PM
Randolph-Macon
at Bridgewater
Tue Oct 24
7:00 PM
Randolph
at Guilford
Tue Oct 24
7:00 PM
Washington and Lee
at Hampden-Sydney
Tue Oct 24
7:00 PM
Lynchburg
at Virginia Wesleyan
Tue Oct 24
7:00 PM
Emory & Henry
at Roanoke
Sat Oct 28
#8 Seed
at #1 Seed
Game 1 - ODAC Quarterfinals
Sat Oct 28
#5 Seed
at #4 Seed
Game 2 - ODAC Quarterfinals
Sat Oct 28
#7 Seed
at #2 Seed
Game 3 - ODAC Quarterfinals
Sat Oct 28
#6 Seed
at #3 Seed
Game 4 - ODAC Quarterfinals
No Event
No Event
Previous Next View Full Schedule
No Event
Fri Oct 13
Final
0 Emory & Henry
2 at Eastern Mennonite
Fri Oct 13
Final - OT
0 Roanoke
1 at Lynchburg
Sat Oct 14
Final
2 Virginia Wesleyan
0 at Shenandoah
Sat Oct 14
Final
5 Randolph
0 at Hollins
Sat Oct 14
Final
11 Randolph-Macon
0 at Sweet Briar
Sat Oct 14
Final
2 Bridgewater
0 at Guilford
Tue Oct 17
Final
1 Shenandoah
3 at Washington and Lee
Tue Oct 17
Final
7 Eastern Mennonite
0 at Hollins
Wed Oct 18
Final
0 Sweet Briar
6 at Guilford
Wed Oct 18
Final - OT
1 Bridgewater
2 at Virginia Wesleyan
Wed Oct 18
Final
5 Lynchburg
0 at Emory & Henry