2017 ODAC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Fri. 3 Piedmont 5 Guilford 6 Final
Sat. 4 Piedmont 10 Guilford 1 Final
  Lynchburg 5 Methodist 6 Final - 11 innings
  Lynchburg 0 Methodist 20 Final
Wed. 8 Southern Virginia 1 Lynchburg 7 Final
Fri. 10 Emory & Henry 2 Covenant 7 Final
  Guilford 1 William Peace 0 Final
Sat. 11 Virginia Wesleyan 4 N.C. Wesleyan 8 Final - 10 innings
  Washington and Lee 5 Averett 8 Final
  Emory & Henry 7 Covenant 8 Final - 7 innings
  St. Mary's (Md.) 1 Randolph-Macon 8 Final
  Frostburg St. 7 Roanoke 10 Final
  Penn St.-Altoona 2 Eastern Mennonite 7 Final - 7 innings
  7 innings
  William Peace 14 Guilford 11 Final
  Virginia Wesleyan 5 N.C. Wesleyan 6 Final - 8 innings
  Emory & Henry 1 Covenant 6 Final - 7 innings
  Washington and Lee 6 Averett 3 Final
  Penn St.-Altoona 6 Eastern Mennonite 4 Final - 7 innings
  7 innings
  Frostburg St. 3 Roanoke 4 Final
  St. Mary's (Md.) 3 Randolph-Macon 9 Final
Sun. 12 Frostburg St. 9 Roanoke 8 Final
  Salisbury 4 Virginia Wesleyan 3 Final
  Lynchburg 8 Averett 2 Final
  Guilford 13 William Peace 10 Final - 10 innings
Tue. 14 Virginia Wesleyan 11 Salisbury 10 Final
  Ferrum 1 Washington and Lee 3 Final
Wed. 15 Marymount (Va.)   Randolph-Macon   Postponed
  Roanoke 13 Averett 9 Final
  Southern Virginia 3 Lynchburg 10 Final
  Guilford 10 Methodist 4 Final
Thu. 16 Hampden-Sydney 7 Chris. Newport 5 Final
Sat. 18 DeSales 8 Bridgewater 9 Final
  @ Fayetteville, N.C.
  Misericordia 4 Shenandoah 5 Final
  Juniata 1 Eastern Mennonite 15 Final - 7 innings
  7 innings
  Penn St.-Harrisburg 5 Lynchburg 6 Final
  Roanoke 10 Greensboro 9 Final
  Bluefield St. 1 Guilford 9 Final
  Emory & Henry 1 Berry 9 Final
  Washington and Lee 3 Emory 7 Final
  Rensselaer 0 Randolph-Macon 7 Final
  Roanoke 5 Greensboro 3 Final
  Misericordia 3 Shenandoah 6 Final
  Juniata 6 Eastern Mennonite 13 Final
  9 innings
  Penn St.-Harrisburg 5 Lynchburg 6 Final
  Emory & Henry 2 Berry 5 Final
  Bridgewater 5 Mary Washington 15 Final
  @ Fayetteville, N.C.
Sun. 19 Washington and Lee 1 Emory 2 Final
  Rensselaer 4 Randolph-Macon 10 Final
  Penn St.-Harrisburg 2 Hampden-Sydney 3 Final
  La Roche 3 Shenandoah 5 Final
  Averett 0 Guilford 4 Final
  Emory & Henry 5 Berry 6 Final
  Greensboro 8 Lynchburg 3 Final
  Washington and Lee 0 Emory 13 Final
  Bridgewater 3 Methodist 7 Final
  Rensselaer 0 Randolph-Macon 7 Final
  La Roche 10 Shenandoah 11 Final
  Penn St.-Harrisburg 1 Hampden-Sydney 16 Final
  Greensboro 4 Lynchburg 6 Final
Tue. 21 Messiah 4 Eastern Mennonite 3 Final
Wed. 22 Randolph-Macon 7 Chris. Newport 5 Final
  Ferrum 4 Guilford 8 Final
  Marymount (Va.) 7 Hampden-Sydney 8 Final - 6 innings
  Southern Virginia 4 Roanoke 13 Final
  Time Change to 4:00 p.m.
  Washington and Lee 10 Huntingdon 5 Final
  Washington and Lee   LaGrange   Cancelled
Fri. 24 Brockport St.   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  New Paltz St.   Randolph-Macon   2:00 PM
  Johnson (TN)   Emory & Henry   2:00 PM
  Penn St.-Harrisburg   Eastern Mennonite   2:30 PM
  ** note change of schedule **
  Southern Virginia   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Floyd B. Wilcox Tournament
  Brockport St.   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Messiah   Bridgewater   3:00 PM
  Guilford   Greensboro   4:00 PM
  @ NewBridge Bank Park (Greensboro, N.C.)
Sat. 25 Moravian   Hampden-Sydney   11:00 AM
  Floyd B. Wilcox Tournament
  Brockport St. vs. Ithaca   Virginia Wesleyan   11:00 AM
  Franklin & Marshall   Washington and Lee   12:00 PM
  Case Western Reserve   Shenandoah   12:00 PM
  Johnson (TN)   Emory & Henry   12:00 PM
  William Peace   Roanoke   1:00 PM
  Greensboro   Guilford   1:00 PM
  Penn St.-Harrisburg   Eastern Mennonite   1:00 PM
  ** note change of schedule **
  Messiah   Bridgewater   2:00 PM
  Ithaca   Virginia Wesleyan   2:30 PM
  Franklin & Marshall   Washington and Lee   2:30 PM
  Johnson (TN)   Emory & Henry   2:30 PM
  Alvernia   Randolph-Macon   2:30 PM
  Case Western Reserve   Shenandoah   3:00 PM
  Lynchburg   Marymount (Va.)   4:00 PM
  @ Barcoft Field
  William Peace   Roanoke   4:00 PM
Sun. 26 Ithaca   Virginia Wesleyan   11:00 AM
  Juniata   Bridgewater   12:00 PM
  Franklin & Marshall   Washington and Lee   12:00 PM
  Mt. Aloysius   Lynchburg   12:00 PM
  Guilford   Greensboro   1:00 PM
  Case Western Reserve   Shenandoah   1:00 PM
  Penn St.-Harrisburg   Roanoke   1:00 PM
  Cortland St.   Randolph-Macon   1:00 PM
  Juniata   Bridgewater   2:00 PM
  Mt. Aloysius   Lynchburg   2:30 PM
  Stevenson   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Floyd B. Wilcox Tournament
Tue. 28 Chris. Newport   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Ferrum   Roanoke   3:00 PM
 
March
Wed. 1 Eastern Mennonite   Chris. Newport   2:00 PM
  Guilford   Averett   2:30 PM
  Emory & Henry   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  Elizabethtown   Shenandoah   3:30 PM
  Southern Virginia   Washington and Lee   4:00 PM
Thu. 2 Randolph-Macon   Marymount (Va.)   11:45 AM
  Bridgewater   Mary Washington   3:00 PM
Fri. 3 Shenandoah   Mary Washington   3:00 PM
Sat. 4 Penn St.-Harrisburg   Washington and Lee   12:00 PM
  Alfred St.   Emory & Henry   12:00 PM
  Rowan   Randolph-Macon   12:00 PM
  Averett   Hampden-Sydney   12:00 PM
  Susquehanna   Roanoke   12:00 PM
  Guilford   Lynchburg   1:00 PM
  CCNY   Shenandoah   1:00 PM
  Alfred St.   Emory & Henry   2:00 PM
  Penn St.-Harrisburg   Washington and Lee   2:30 PM
  Susquehanna   Roanoke   2:30 PM
  Rowan   Randolph-Macon   3:00 PM
  Averett   Hampden-Sydney   3:00 PM
  CCNY   Shenandoah   4:00 PM
Sun. 5 Ursinus   Eastern Mennonite   9:30 AM
  @ Auburndale, Fla.
  Eastern Mennonite   Ursinus   12:00 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Oswego St.   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Alfred St.   Emory & Henry   12:00 PM
  Rowan   Randolph-Macon   12:00 PM
  Bridgewater   Ohio Northern   1:00 PM
  @ Auburndale, Fla.
  Lynchburg   Guilford   1:00 PM
  CCNY   Shenandoah   1:00 PM
  Oswego St.   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Ohio Northern   Bridgewater   4:00 PM
  @ Auburndale, Fla.
Mon. 6 Eastern Mennonite   Wittenberg   9:00 AM
  @ Winter Haven, Fla.
  Summit   Roanoke   9:30 AM
  Cal Ripken Experience @ Myrtle Beach, S.C.
  Wittenberg   Eastern Mennonite   11:30 AM
  @ Winter Haven, Fla.
  Dean   Guilford   3:00 PM
  Thomas More   Bridgewater   5:00 PM
Tue. 7 Virginia Wesleyan   Chris. Newport   2:00 PM
  Randolph-Macon   St. Mary's (Md.)   2:00 PM
  Shenandoah   Dickinson   3:00 PM
  Ferrum   Hampden-Sydney   3:00 PM
  DeSales   Eastern Mennonite   3:30 PM
  @ Winter Haven, Fla.
  Southern Virginia   Washington and Lee   4:00 PM
  Lehman   Roanoke   6:00 PM
  Cal Ripken Experience @ Myrtle Beach, S.C.
Wed. 8 Mount Union   Bridgewater   1:00 PM
  @ Winter Haven, Fla.
  William Peace   Lynchburg   2:00 PM
  Dean   Roanoke   3:00 PM
  Cal Ripken Experience @ Myrtle Beach, S.C.
  Eastern Mennonite   Marymount (Va.)   3:00 PM
  @ Winter Haven, Fla.
  Bridgewater   Mount Union   4:00 PM
  @ Winter Haven, Fla.
  Emory & Henry   Ferrum   4:00 PM
  Hampden-Sydney   Methodist   4:00 PM
Thu. 9 Rhodes   Bridgewater   12:30 PM
  @ Winter Haven, Fla.
  Mt. Aloysius   Roanoke   3:00 PM
  The Ripken Experience @ Myrtle Beach, S.C.
Fri. 10 Muhlenberg   Guilford   3:00 PM
Sat. 11 Lynchburg   Shenandoah   12:00 PM
  Emory & Henry   Randolph-Macon   12:00 PM
  Eastern Mennonite   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Bridgewater   Roanoke   12:00 PM
  Muhlenberg   Guilford   1:00 PM
  Hampden-Sydney   Washington and Lee   1:00 PM
  Bridgewater   Roanoke   2:30 PM
  Emory & Henry   Randolph-Macon   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Lynchburg   Shenandoah   3:30 PM
  Hampden-Sydney   Washington and Lee   3:30 PM
  Muhlenberg   Guilford   4:00 PM
Sun. 12 Salisbury   Shenandoah   2:00 PM
Mon. 13 Stevenson   Lynchburg   2:00 PM
  Cortland St.   Roanoke   7:00 PM
Tue. 14 Emory & Henry   Albertus Magnus   12:00 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Emory & Henry   Albertus Magnus   2:30 PM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Chris. Newport   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Randolph-Macon   Catholic   3:00 PM
  Stevenson   Bridgewater   4:00 PM
  Southern Virginia   Roanoke   7:00 PM
Wed. 15 Alfred St.   Emory & Henry   9:00 AM
  @ Myrtle Beach, SC - Cal Ripken Experience
  Emory & Henry   Alfred St.   11:00 AM
  @ Myrtle Beach, SC - Cal Ripken Experience
  Cortland St.   Shenandoah   3:00 PM
  Hampden-Sydney   Greensboro   5:00 PM
  Averett   Washington and Lee   6:00 PM
  Lynchburg   Roanoke   7:00 PM
Thu. 16 Mt. Aloysius   Shenandoah   3:00 PM
  Hampden-Sydney   Ferrum   3:00 PM
  Bridgewater   Averett   3:30 PM
Sat. 18 Emory & Henry   Hampden-Sydney   12:00 PM
  Virginia Wesleyan   Washington and Lee   12:00 PM
  Bridgewater   Lynchburg   12:00 PM
  Roanoke   Eastern Mennonite   12:00 PM
  Randolph-Macon   Guilford   3:00 PM
  Emory & Henry   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Bridgewater   Lynchburg   3:00 PM
  Roanoke   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   Washington and Lee   3:30 PM
Sun. 19 Randolph-Macon   Guilford   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   Shenandoah   1:00 PM
  Frostburg St.   Hampden-Sydney   1:00 PM
Mon. 20 Tufts   Guilford   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   Mary Washington   3:00 PM
Tue. 21 Greensboro   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Ferrum   Emory & Henry   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Washington and Lee   4:00 PM
Wed. 22 Roanoke   Guilford   3:00 PM
  Hampden-Sydney   Lynchburg   3:00 PM
  Washington and Lee   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Randolph-Macon   Virginia Wesleyan   3:30 PM
  Shenandoah   Bridgewater   4:00 PM
Fri. 24 Tufts   Lynchburg   2:00 PM
  Hampden-Sydney   LaGrange   7:00 PM
Sat. 25 Shenandoah   Roanoke   12:00 PM
  Eastern Mennonite   Emory & Henry   12:00 PM
  Randolph-Macon   Bridgewater   12:00 PM
  Virginia Wesleyan   Guilford   1:00 PM
  Lynchburg   Washington and Lee   1:00 PM
  Hampden-Sydney   LaGrange   2:00 PM
  Shenandoah   Roanoke   2:30 PM
  Randolph-Macon   Bridgewater   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Emory & Henry   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   Guilford   4:00 PM
  Lynchburg   Washington and Lee   4:00 PM
  Hampden-Sydney   LaGrange   5:00 PM
Sun. 26 Tufts   Virginia Wesleyan   12:00 PM
Tue. 28 Shenandoah   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Averett   Lynchburg   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   Greensboro   4:00 PM
  Washington and Lee   Bridgewater   4:00 PM
  Randolph-Macon   Ferrum   5:00 PM
  Emory & Henry   Roanoke   7:00 PM
Wed. 29 Methodist   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Averett   Bridgewater   4:00 PM
  Guilford   Bluefield St.   5:00 PM
Thu. 30 Randolph-Macon   Hampden-Sydney   4:00 PM
  Eastern Mennonite   Southern Virginia   4:00 PM
 
April
Sat. 1 Guilford   Shenandoah   12:00 PM
  Lynchburg   Emory & Henry   12:00 PM
  Bridgewater   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Washington and Lee   Randolph-Macon   12:00 PM
  Hampden-Sydney   Roanoke   12:00 PM
  Hampden-Sydney   Roanoke   2:30 PM
  Guilford   Shenandoah   3:00 PM
  Lynchburg   Emory & Henry   3:00 PM
  Bridgewater   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Washington and Lee   Randolph-Macon   3:00 PM
Sun. 2 Shenandoah   Gallaudet   1:00 PM
  Hood   Eastern Mennonite   1:00 PM
Tue. 4 TBD   Emory & Henry   3:00 PM
  Chris. Newport   Randolph-Macon   3:30 PM
  Ferrum   Eastern Mennonite   4:00 PM
  Averett   Roanoke   7:00 PM
Wed. 5 Guilford   Emory & Henry   3:00 PM
  Roanoke   Lynchburg   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   Hampden-Sydney   4:00 PM
  Shenandoah   Washington and Lee   4:00 PM
  Bridgewater   Eastern Mennonite   4:00 PM
  Randolph-Macon   Methodist   6:00 PM
Thu. 6 Chris. Newport   Virginia Wesleyan   3:00 PM
Sat. 8 Shenandoah   Emory & Henry   12:00 PM
  Roanoke   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Lynchburg   Randolph-Macon   12:00 PM
  Hampden-Sydney   Bridgewater   12:00 PM
  Guilford   Eastern Mennonite   12:00 PM
  Roanoke   Virginia Wesleyan   2:30 PM
  Lynchburg   Randolph-Macon   3:00 PM
  Hampden-Sydney   Bridgewater   3:00 PM
  Guilford   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Shenandoah   Emory & Henry   3:30 PM
Mon. 10 Mary Washington   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Ferrum   5:00 PM
Tue. 11 Virginia Wesleyan   Randolph-Macon   3:30 PM
  Lynchburg   Hampden-Sydney   4:00 PM
  Bridgewater   Shenandoah   4:00 PM
  Southern Virginia   Eastern Mennonite   4:00 PM
  Guilford   Roanoke   7:00 PM
Thu. 13 York (Pa.)   Randolph-Macon   3:30 PM
  Frostburg St.   Shenandoah   4:00 PM
  Mary Washington   Bridgewater   4:00 PM
Fri. 14 Emory & Henry   Bridgewater   12:00 PM
  Emory & Henry   Bridgewater   3:00 PM
Sat. 15 Hampden-Sydney   Shenandoah   12:00 PM
  Virginia Wesleyan   Lynchburg   12:00 PM
  Randolph-Macon   Eastern Mennonite   12:00 PM
  Washington and Lee   Guilford   12:00 PM
  Virginia Wesleyan   Lynchburg   3:00 PM
  Randolph-Macon   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Washington and Lee   Guilford   3:00 PM
  Hampden-Sydney   Shenandoah   3:30 PM
Mon. 17 Marymount (Va.)   Shenandoah   4:00 PM
Tue. 18 Washington and Lee   Ferrum   4:00 PM
Wed. 19 Roanoke   Emory & Henry   3:00 PM
  Hampden-Sydney   Randolph-Macon   3:30 PM
  Bridgewater   Washington and Lee   4:00 PM
  Eastern Mennonite   Shenandoah   4:00 PM
  Virginia Wesleyan   Methodist   5:00 PM
Thu. 20 Greensboro   Hampden-Sydney   4:00 PM
  Roanoke   Ferrum   7:00 PM
Fri. 21 Piedmont   Lynchburg   3:00 PM
Sat. 22 Bridgewater   Guilford   12:00 PM
  Shenandoah   Randolph-Macon   12:00 PM
  Emory & Henry   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Eastern Mennonite   Hampden-Sydney   12:00 PM
  Roanoke   Washington and Lee   1:00 PM
  Piedmont   Lynchburg   1:00 PM
  Bridgewater   Guilford   3:00 PM
  Emory & Henry   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Shenandoah   Randolph-Macon   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Roanoke   Washington and Lee   3:30 PM
Sun. 23 Piedmont   Lynchburg   12:00 PM
  Guilford   Ferrum   2:00 PM
Mon. 24 Eastern Mennonite   Bridgewater   4:00 PM
Tue. 25 Emory & Henry   Guilford   3:00 PM
  Hampden-Sydney   Virginia Wesleyan   3:30 PM
  Washington and Lee   Shenandoah   4:00 PM
Wed. 26 Shenandoah   Messiah   3:30 PM
  Randolph-Macon   York (Pa.)   3:30 PM
Thu. 27 Hampden-Sydney   Marymount (Va.)   1:00 PM
Sat. 29 Washington and Lee   Emory & Henry   12:00 PM
  Virginia Wesleyan   Shenandoah   12:00 PM
  Eastern Mennonite   Lynchburg   12:00 PM
  Bridgewater   Marymount (Va.)   12:00 PM
  Guilford   Hampden-Sydney   1:00 PM
  Washington and Lee   Emory & Henry   2:30 PM
  Randolph-Macon   Roanoke   3:00 PM
  at Kiwanis Park
  Eastern Mennonite   Lynchburg   3:00 PM
  Bridgewater   Marymount (Va.)   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   Shenandoah   3:30 PM
  Guilford   Hampden-Sydney   4:00 PM
  Randolph-Macon   Roanoke   5:30 PM
  at Kiwanis Park
 
May
Mon. 1 York (Pa.)   Shenandoah   4:00 PM