2018 ODAC Baseball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Fri. 9 Guilford   Greensboro   1:00 PM
  @ First National Bank Field
Sat. 10 Eastern Mennonite   N.C. Wesleyan   TBA
  Lynchburg   Southern Virginia   12:00 PM
  Washington and Lee   Averett   12:00 PM
  Emory & Henry   Berry   12:00 PM
  Roanoke   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Greensboro   Guilford   1:00 PM
  Washington and Lee   Averett   2:30 PM
  Emory & Henry   Berry   3:00 PM
  Lynchburg   Southern Virginia   3:00 PM
  Roanoke   Maryville (Tenn.)   4:00 PM
Sun. 11 N.C. Wesleyan   Eastern Mennonite   TBA
  Averett   Washington and Lee   12:00 PM
  Emory & Henry   Berry   1:00 PM
  Roanoke   Maryville (Tenn.)   1:00 PM
  Guilford   Greensboro   1:00 PM
Tue. 13 Emory & Henry   Greensboro   3:00 PM
  Southern Virginia   Washington and Lee   3:00 PM
Wed. 14 Averett   Guilford   2:30 PM
  Eastern Mennonite   Southern Virginia   3:00 PM
  Lynchburg   Methodist   4:00 PM
Fri. 16 Guilford   William Peace   1:00 PM
  Emory & Henry   Covenant   2:00 PM
  Huntingdon   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Rutgers-Newark   Roanoke   3:00 PM
Sat. 17 Washington and Lee   Greensboro   TBA
  Neumann   Shenandoah   12:00 PM
  Emory & Henry   Covenant   12:00 PM
  Juniata   Eastern Mennonite   12:00 PM
  Bridgewater   Brevard   1:00 PM
  Huntingdon   Hampden-Sydney   1:00 PM
  Virginia Wesleyan   Birmingham Southern   1:00 PM
  @ Piedmont College
  Rensselaer   Randolph-Macon   2:00 PM
  Emory & Henry   Covenant   2:30 PM
  Neumann   Shenandoah   3:00 PM
  William Peace   Guilford   3:00 PM
  Huntingdon   Hampden-Sydney   4:00 PM
Sun. 18 Washington and Lee   Greensboro   TBA
  Bridgewater   Brevard   1:00 AM
  Rensselaer   Randolph-Macon   12:00 PM
  Mt. St. Vincent   Roanoke   12:00 PM
  Neumann   Shenandoah   1:00 PM
  Penn St.-Altoona   Eastern Mennonite   1:00 PM
  Lynchburg   Averett   1:00 PM
  William Peace   Guilford   2:00 PM
  Rensselaer   Randolph-Macon   3:00 PM
  Mt. St. Vincent   Roanoke   3:00 PM
  Penn St.-Altoona   Eastern Mennonite   3:30 PM
Tue. 20 Washington and Lee   Methodist   TBA
  Mary Washington   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Roanoke   Averett   2:00 PM
  Ferrum   Hampden-Sydney   3:00 PM
Wed. 21 Washington and Lee   Methodist   TBA
  Marymount (Va.)   Randolph-Macon   2:00 PM
  Emory & Henry   Maryville (Tenn.)   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Averett   3:00 PM
Fri. 23 Elmira (N.Y.)   Guilford   2:30 PM
  Cortland   Washington and Lee   3:00 PM
  Moravian   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Floyd B. Wilcox Memorial Tournament
Sat. 24 Wesley   Hampden-Sydney   11:00 AM
  Floyd B. Wilcox Memorial Tournament
  Penn St.-Harrisburg   Eastern Mennonite   12:00 PM
  Mt. Aloysius   Emory & Henry   12:00 PM
  Misericordia   Shenandoah   12:00 PM
  Franklin & Marshall   Guilford   12:00 PM
  Messiah   Bridgewater   12:00 PM
  Alvernia   Randolph-Macon   12:00 PM
  Dickinson   Roanoke   12:00 PM
  Mt. St. Vincent   Lynchburg   12:00 PM
  Cortland   Washington and Lee   1:00 PM
  Mt. Aloysius   Emory & Henry   2:30 PM
  Penn St.-Harrisburg   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Dickinson   Roanoke   3:00 PM
  Misericordia   Shenandoah   3:00 PM
  Franklin & Marshall   Guilford   3:00 PM
  Messiah   Bridgewater   3:00 PM
  Alvernia   Randolph-Macon   3:00 PM
  Oswego   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Mt. St. Vincent   Lynchburg   3:00 PM
Sun. 25 Penn St.-Harrisburg   Lynchburg   12:00 PM
  Cortland   Washington and Lee   12:00 PM
  Juniata   Bridgewater   12:00 PM
  Widener   Shenandoah   1:00 PM
  Mt. Aloysius   Emory & Henry   1:00 PM
  Franklin & Marshall   Roanoke   1:00 PM
  Stevenson   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Floyd B. Wilcox Memorial Tournament
  Penn St.-Harrisburg   Lynchburg   3:00 PM
  Juniata   Bridgewater   3:00 PM
Tue. 27 Methodist   Lynchburg   2:00 PM
  Eastern Mennonite   Chris. Newport   2:00 PM
  Emory & Henry   Ferrum   3:00 PM
  Mary Washington   Shenandoah   3:30 PM
Wed. 28 Marymount (Va.)   Hampden-Sydney   2:30 PM
  Ferrum   Washington and Lee   3:00 PM
  Bridgewater   Averett   3:00 PM
  Roanoke   Greensboro   3:00 PM
 
March
Thu. 1 Randolph-Macon   Chris. Newport   2:00 PM
  Southern Virginia   Roanoke   7:00 PM
Fri. 2 Southern Virginia   Emory & Henry   2:00 PM
Sat. 3 York (Pa.)   Hampden-Sydney   11:00 AM
  H-SC Classic
  Penn St.-Harrisburg   Washington and Lee   12:00 PM
  Southern Virginia   Emory & Henry   12:00 PM
  CCNY   Shenandoah   12:00 PM
  Oneonta   Bridgewater   12:00 PM
  Muhlenberg   Roanoke   12:00 PM
  Rowan   Randolph-Macon   12:00 PM
  Lynchburg *   Guilford   1:00 PM
  Southern Virginia   Emory & Henry   2:30 PM
  Penn St.-Harrisburg   Washington and Lee   2:30 PM
  Oneonta   Bridgewater   3:00 PM
  CCNY   Shenandoah   3:00 PM
  Denison   Hampden-Sydney   3:00 PM
  H-SC Classic
  Muhlenberg   Roanoke   3:00 PM
  Rowan   Randolph-Macon   3:00 PM
Sun. 4 Penn St.-Harrisburg   Washington and Lee   12:00 PM
  Rowan   Randolph-Macon   12:00 PM
  CCNY   Shenandoah   1:00 PM
  Guilford *   Lynchburg   1:00 PM
  Muhlenberg   Roanoke   1:00 PM
  Denison   Hampden-Sydney   3:00 PM
  H-SC Classic
Mon. 5 Bridgewater   Spring Break Trip   TBA
  Eastern Mennonite *   Bridgewater   4:00 PM
Tue. 6 Averett   Lynchburg   2:00 PM
Wed. 7 Marymount (Va.)   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Bluefield Col.   Emory & Henry   2:00 PM
  Methodist   Guilford   3:00 PM
  Ferrum   Roanoke   7:00 PM
Fri. 9 Wittenberg   Guilford   12:00 PM
  Wittenberg   Guilford   3:00 PM
Sat. 10 Shenandoah *   Lynchburg   12:00 PM
  Randolph-Macon *   Emory & Henry   12:00 PM
  Washington and Lee *   Hampden-Sydney   12:00 PM
  Roanoke *   Bridgewater   12:00 PM
  Wittenberg   Guilford   12:00 PM
  Virginia Wesleyan   Eastern Mennonite   12:00 PM
  Randolph-Macon *   Emory & Henry   2:30 PM
  Washington and Lee *   Hampden-Sydney   2:30 PM
  Shenandoah *   Lynchburg   3:00 PM
  Roanoke *   Bridgewater   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   Eastern Mennonite   3:00 PM
Mon. 12 Hamilton   Guilford   3:00 PM
Tue. 13 Maryville (Tenn.)   Emory & Henry   3:00 PM
  Marymount (Va.)   Lynchburg   3:00 PM
  Shenandoah   York (Pa.)   3:00 PM
  Chris. Newport   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Ferrum   Randolph-Macon   3:30 PM
  Stevenson   Bridgewater   4:00 PM
Wed. 14 Greensboro   Emory & Henry   3:00 PM
  Lasell   Guilford   3:00 PM
  Roanoke *   Lynchburg   3:00 PM
  Mt. Aloysius   Shenandoah   3:30 PM
  Southern Vt.   Hampden-Sydney   4:00 PM
  Eastern Mennonite *   Washington and Lee   4:00 PM
  Bridgewater   Mary Washington   4:00 PM
Thu. 15 Marymount (Va.)   Washington and Lee   4:30 PM
Sat. 17 Lynchburg *   Bridgewater   12:00 PM
  Frostburg St.   Shenandoah   12:00 PM
  Washington and Lee *   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Hampden-Sydney *   Emory & Henry   12:00 PM
  Eastern Mennonite *   Roanoke   12:00 PM
  Washington and Lee *   Virginia Wesleyan   2:30 PM
  Hampden-Sydney *   Emory & Henry   3:00 PM
  Guilford *   Randolph-Macon   3:00 PM
  Lynchburg *   Bridgewater   3:00 PM
  Eastern Mennonite *   Roanoke   3:00 PM
Sun. 18 Guilford *   Randolph-Macon   1:00 PM
  Gallaudet   Shenandoah   1:00 PM
Mon. 19 Tufts   Guilford   3:00 PM
Tue. 20 Bridgewater   Ferrum   3:30 PM
  Susquehanna   Shenandoah   4:00 PM
  Greensboro   Roanoke   7:00 PM
Wed. 21 Hampden-Sydney *   Lynchburg   3:00 PM
  CODE RED Game
  Ferrum   Emory & Henry   3:00 PM
  Washington and Lee *   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Roanoke *   Guilford   3:00 PM
  Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   3:30 PM
  Shenandoah *   Bridgewater   4:00 PM
Fri. 23 Hampden-Sydney   Apprentice School   2:00 PM
  Tufts   Lynchburg   3:00 PM
Sat. 24 Roanoke *   Shenandoah   12:00 PM
  Washington and Lee *   Lynchburg   12:00 PM
  Emory & Henry *   Eastern Mennonite   12:00 PM
  Guilford *   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Bridgewater *   Randolph-Macon   12:00 PM
  Washington and Lee *   Lynchburg   2:30 PM
  Roanoke *   Shenandoah   3:00 PM
  Emory & Henry *   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Guilford *   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Bridgewater *   Randolph-Macon   3:00 PM
Mon. 26 Chris. Newport   Hampden-Sydney   4:00 PM
  Shenandoah   Dickinson   4:00 PM
Tue. 27 Roanoke *   Emory & Henry   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   Mary Washington   3:00 PM
  Hampden-Sydney *   Randolph-Macon   3:30 PM
  Bridgewater *   Washington and Lee   4:00 PM
  Eastern Mennonite *   Shenandoah   4:00 PM
Wed. 28 Barber Scotia   Guilford   3:00 PM
  Averett   Bridgewater   4:00 PM
Thu. 29 Shenandoah   Marymount (Va.)   1:00 PM
  Lynchburg   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  York (Pa.)   Randolph-Macon   3:30 PM
  Southern Virginia   Eastern Mennonite   4:00 PM
Sat. 31 Emory & Henry *   Lynchburg   12:00 PM
  Shenandoah *   Guilford   12:00 PM
  Randolph-Macon *   Washington and Lee   12:00 PM
  Roanoke *   Hampden-Sydney   12:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Bridgewater   12:00 PM
  Randolph-Macon *   Washington and Lee   2:30 PM
  Shenandoah *   Guilford   3:00 PM
  Emory & Henry *   Lynchburg   3:00 PM
  Roanoke *   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Bridgewater   3:00 PM
 
April
Mon. 2 Hampden-Sydney   Marymount (Va.)   1:00 PM
  Ferrum   Bridgewater   2:00 PM
Tue. 3 Greensboro   Lynchburg   3:00 PM
  Randolph-Macon   Methodist   3:30 PM
  Averett   Eastern Mennonite   4:00 PM
  Roanoke   Ferrum   7:00 PM
Wed. 4 Hampden-Sydney *   Virginia Wesleyan   TBA
  Emory & Henry *   Guilford   3:00 PM
  Washington and Lee *   Shenandoah   4:00 PM
  Eastern Mennonite *   Bridgewater   4:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   7:00 PM
Thu. 5 N.C. Wesleyan   Randolph-Macon   3:30 PM
Sat. 7 Emory & Henry *   Shenandoah   12:00 PM
  Bridgewater *   Hampden-Sydney   12:00 PM
  Eastern Mennonite *   Guilford   12:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Roanoke   12:00 PM
  Randolph-Macon *   Lynchburg   12:00 PM
  Emory & Henry *   Shenandoah   3:00 PM
  Bridgewater *   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Eastern Mennonite *   Guilford   3:00 PM
  Randolph-Macon *   Lynchburg   3:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Roanoke   3:00 PM
Mon. 9 Averett   Roanoke   7:00 PM
Tue. 10 Eastern Mennonite   Hood   3:30 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph-Macon   3:30 PM
  Bridgewater *   Shenandoah   4:00 PM
  Lynchburg *   Hampden-Sydney   4:00 PM
  Guilford *   Roanoke   7:00 PM
Wed. 11 Shenandoah   Elizabethtown   3:00 PM
  Randolph-Macon   Catholic   3:30 PM
Thu. 12 N.C. Wesleyan   Lynchburg   3:00 PM
Sat. 14 Guilford *   Washington and Lee   12:00 PM
  Bridgewater *   Emory & Henry   12:00 PM
  Shenandoah *   Hampden-Sydney   12:00 PM
  Lynchburg *   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph-Macon   12:00 PM
  Guilford *   Washington and Lee   2:30 PM
  Shenandoah *   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Bridgewater *   Emory & Henry   3:00 PM
  Lynchburg *   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph-Macon   3:00 PM
Sun. 15 Randolph-Macon   Marymount (Va.)   1:00 PM
Tue. 17 Messiah   Shenandoah   4:00 PM
  Mary Washington   Bridgewater   4:00 PM
  Washington and Lee   Ferrum   6:00 PM
  Guilford   Piedmont International   6:00 PM
  Emory & Henry   Bluefield Col.   6:00 PM
Wed. 18 Shenandoah *   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Barber Scotia   Guilford   3:00 PM
  Washington and Lee *   Bridgewater   4:00 PM
  Randolph-Macon *   Hampden-Sydney   4:00 PM
  Lynchburg   Ferrum   6:00 PM
  Emory & Henry *   Roanoke   7:00 PM
Thu. 19 Hampden-Sydney   Ferrum   6:00 PM
Fri. 20 Lynchburg   Piedmont   7:00 PM
Sat. 21 Randolph-Macon *   Shenandoah   12:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Emory & Henry   12:00 PM
  Hampden-Sydney *   Eastern Mennonite   12:00 PM
  Guilford *   Bridgewater   12:00 PM
  Washington and Lee *   Roanoke   1:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Emory & Henry   3:00 PM
  Randolph-Macon *   Shenandoah   3:00 PM
  Hampden-Sydney *   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Guilford *   Bridgewater   3:00 PM
  Lynchburg   Piedmont   3:00 PM
  Washington and Lee *   Roanoke   3:30 PM
Sun. 22 Greensboro   Washington and Lee   12:00 PM
  Lynchburg   Piedmont   1:00 PM
  Greensboro   Washington and Lee   2:30 PM
Mon. 23 Southern Virginia   Roanoke   7:00 PM
Tue. 24 Southern Virginia   Washington and Lee   3:00 PM
  Guilford *   Emory & Henry   3:00 PM
  Shenandoah *   Washington and Lee   4:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Hampden-Sydney   4:00 PM
  Bridgewater *   Eastern Mennonite   4:00 PM
  Lynchburg   Greensboro   6:00 PM
Wed. 25 Virginia Wesleyan   Marymount (Va.)   1:00 PM
  Penn St.-Harrisburg   Shenandoah   6:00 PM
Thu. 26 St. Mary's (Md.)   Randolph-Macon   3:30 PM
Sat. 28 Shenandoah *   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Emory & Henry *   Washington and Lee   12:00 PM
  Roanoke *   Randolph-Macon   12:00 PM
  Lynchburg *   Eastern Mennonite   12:00 PM
  Hampden-Sydney *   Guilford   1:00 PM
  Shenandoah *   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Emory & Henry *   Washington and Lee   3:00 PM
  Lynchburg *   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Roanoke *   Randolph-Macon   3:00 PM
  Hampden-Sydney *   Guilford   4:00 PM
Sun. 29 Hampden-Sydney   Frostburg St.   3:00 PM
 
May
Tue. 1 Chris. Newport   Randolph-Macon   3:30 PM

2018 ODAC Baseball Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
May
Fri. 4 #8 Seed   #1 Seed  
  Game 1 - Best-of-3 Series; Date Subject to Change @ at #1 Seed
  #7 Seed   #2 Seed  
  Game 1 - Best-of-3 Series; Date Subject to Change @ at #2 Seed
  #6 Seed   #3 Seed  
  Game 1 - Best-of-3 Series; Date Subject to Change @ at #3 Seed
  #5 Seed   #4 Seed  
  Game 1 - Best-of-3 Series; Date Subject to Change @ at #4 Seed
Sat. 5 #8 Seed   #1 Seed  
  Game 2 - Best-of-3 Series; Date Subject to Change @ at #1 Seed
  #8 Seed   #1 Seed  
  Game 3 - Best-of-3 Series; Date Subject to Change @ at #1 Seed
  #7 Seed   #2 Seed  
  Game 2 - Best-of-3 Series; Date Subject to Change @ at #2 Seed
  #7 Seed   #2 Seed  
  Game 3 - Best-of-3 Series; Date Subject to Change @ at #2 Seed
  #6 Seed   #3 Seed  
  Game 2 - Best-of-3 Series; Date Subject to Change @ at #3 Seed
  #6 Seed   #3 Seed  
  Game 3 - Best-of-3 Series; Date Subject to Change @ at #3 Seed
  #5 Seed   #4 Seed  
  Game 2 - Best-of-3 Series; Date Subject to Change @ at #4 Seed
  #5 Seed   #4 Seed  
  Game 3 - Best-of-3 Series; Date Subject to Change @ at #4 Seed
Fri. 11 TBA   TBA  
  Game 1 - ODAC Tournament @ City Stadium in Lynchburg, Va.
  TBA   TBA  
  Game 2 - ODAC Tournament @ City Stadium in Lynchburg, Va.
Sat. 12 Loser Game 1   Loser Game 2  
  Game 3 - ODAC Tournament - Elimination Game @ City Stadium in Lynchburg, Va.
  Winner Game 1   Winner Game 2  
  Game 4 - ODAC Tournament @ City Stadium in Lynchburg, Va.
  Winner Game 3   Loser Game 4  
  Game 5 - ODAC Tournament - Elimination Game @ City Stadium in Lynchburg, Va.
Sun. 13 Winner Game 4   Winner Game 5  
  Game 6 - ODAC Tournament @ City Stadium in Lynchburg, Va.
  Loser Game 6   Winner Game 6  
  Game 7 - ODAC Tournament - If Necessary @ City Stadium in Lynchburg, Va.
* Conference