2017 ODAC Field Hockey Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Fri. 1 Shenandoah   Hood   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   Chris. Newport   4:00 PM
  Johns Hopkins   Washington and Lee   6:00 PM
  Roanoke   Ferrum   6:30 PM
  Bridgewater   Juniata   7:00 PM
Sat. 2 Washington College   Lynchburg   11:00 AM
  @ Liberty University
  Sewanee   Eastern Mennonite   12:00 PM
  Bridgewater   Dickinson   2:00 PM
  DePauw   Virginia Wesleyan   4:00 PM
  @ Christopher Newport
Sun. 3 Eastern Mennonite   Ferrum   11:00 AM
  Sewanee   Roanoke   11:00 AM
  Wash. & Jeff.   Shenandoah   1:00 PM
  Wittenberg   Lynchburg   1:30 PM
  Washington and Lee   Washington College   2:00 PM
Wed. 6 Randolph-Macon   St. Mary's (Md.)   4:00 PM
  Shenandoah   McDaniel   4:00 PM
  Bridgewater   Mary Washington   4:00 PM
  Wilson   Roanoke   7:00 PM
  Sweet Briar   Eastern Mennonite   7:00 PM
Fri. 8 Virginia Wesleyan   Hood   4:00 PM
  Randolph-Macon   Frostburg St.   7:00 PM
Sat. 9 Bridgewater   St. Mary's (Md.)   12:00 PM
  McDaniel   Roanoke   12:00 PM
  Transylvania   Eastern Mennonite   12:00 PM
  @ Chambersburg, Pa.
  Washington and Lee   Kenyon   12:00 PM
  Lynchburg   Alvernia   1:00 PM
  Virginia Wesleyan   Notre Dame (Md.)   1:00 PM
  Shenandoah   York (Pa.)   2:00 PM
  Ohio Wesleyan   Randolph-Macon   6:00 PM
  @ Frostburg, Md.
Sun. 10 Eastern Mennonite   TBD   TBA
  @ Chambersburg, Pa.
  Washington and Lee   Denison   11:00 AM
  Lynchburg   Albright   1:00 PM
  McDaniel   Bridgewater   2:00 PM
Tue. 12 Dickinson   Shenandoah   7:00 PM
Wed. 13 Randolph-Macon   Ferrum   4:30 PM
  Mary Washington   Eastern Mennonite   6:00 PM
  Lynchburg   Frostburg St.   6:00 PM
Sat. 16 Chris. Newport   Bridgewater   12:00 PM
  Roanoke   St. Mary's (Md.)   12:00 PM
  Neumann   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Stevenson   Shenandoah   1:00 PM
  Mary Washington   Lynchburg   1:00 PM
  Elizabethtown   Washington and Lee   2:00 PM
  Randolph-Macon   Goucher   6:00 PM
Sun. 17 Widener   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Juniata   Washington and Lee   1:00 PM
Tue. 19 Wilson   Randolph-Macon   5:00 PM
  Bridgewater *   Roanoke   7:00 PM
Wed. 20 St. Mary's (Md.)   Shenandoah   4:00 PM
  Wesley   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Mary Washington   Washington and Lee   7:00 PM
Thu. 21 Chris. Newport   Randolph-Macon   7:30 PM
Fri. 22 York (Pa.)   Lynchburg   5:00 PM
Sat. 23 Transylvania   Roanoke   12:00 PM
  Washington and Lee   Chris. Newport   1:00 PM
  Kean   Lynchburg   2:00 PM
  Frostburg St.   Bridgewater   2:00 PM
Sun. 24 Centre   Roanoke   12:00 PM
  Shenandoah   Wesley   1:00 PM
  Kean   Bridgewater   1:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph-Macon   3:00 PM
Tue. 26 St. Mary's (Md.)   Virginia Wesleyan   5:00 PM
Wed. 27 Lynchburg *   Washington and Lee   6:00 PM
  Ferrum   Bridgewater   6:00 PM
Thu. 28 Randolph-Macon   Mary Washington   5:00 PM
Sat. 30 Virginia Wesleyan *   Roanoke   12:00 PM
  Mary Washington   Shenandoah   12:00 PM
  Bridgewater *   Randolph-Macon   5:00 PM
  Eastern Mennonite *   Lynchburg   6:00 PM
 
October
Sun. 1 Virginia Wesleyan   Ferrum   1:00 PM
  Shenandoah   Frostburg St.   3:00 PM
Tue. 3 Lebanon Valley   Lynchburg   6:00 PM
  @ Shippensburg, Pa.
Wed. 4 Roanoke   Sweet Briar   4:00 PM
  Washington and Lee *   Eastern Mennonite   5:00 PM
  Randolph-Macon *   Shenandoah   7:00 PM
Fri. 6 Lynchburg *   Bridgewater   7:00 PM
Sat. 7 Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Randolph-Macon *   Washington and Lee   2:00 PM
  Shenandoah *   Roanoke   5:00 PM
Tue. 10 Eastern Mennonite *   Bridgewater   6:00 PM
  Lynchburg   Stevenson   7:00 PM
Wed. 11 Sweet Briar   Randolph-Macon   4:00 PM
  Washington and Lee *   Shenandoah   4:00 PM
  Bridgewater   York (Pa.)   6:00 PM
Fri. 13 Virginia Wesleyan *   Lynchburg   3:00 PM
  Washington and Lee   Dickinson   3:30 PM
Sat. 14 Virginia Wesleyan   Sweet Briar   12:30 PM
  Roanoke *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Centre   Randolph-Macon   6:00 PM
Sun. 15 Lynchburg *   Shenandoah   2:00 PM
Mon. 16 Randolph-Macon   Susquehanna   7:00 PM
Tue. 17 Roanoke *   Washington and Lee   7:00 PM
Wed. 18 Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Shenandoah *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Thu. 19 Concordia (WI)   Roanoke   4:00 PM
  Lynchburg   Ferrum   7:00 PM
Fri. 20 Concordia (WI)   Eastern Mennonite   4:00 PM
Sat. 21 Roanoke   Washington College   1:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Shenandoah   2:00 PM
  Bridgewater *   Washington and Lee   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Lynchburg   4:00 PM
Sun. 22 Hendrix   Eastern Mennonite   12:00 PM
  @ Danville, Ky.
Mon. 23 Eastern Mennonite   Centre   6:00 PM
Tue. 24 Eastern Mennonite   Transylvania   3:00 PM
Wed. 25 Bridgewater *   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   7:00 PM
Sat. 28 Washington and Lee *   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Roanoke *   Randolph-Macon   6:00 PM
  Shenandoah *   Bridgewater   7:00 PM

2017 ODAC Field Hockey Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
October
Tue. 31 #5 Seed   #4 Seed  
  Game 1 - ODAC Quarterfinals
  #6 Seed   #3 Seed  
  Game 2 - ODAC Quarterfinals
 
November
Fri. 3 Winner Game 1   #1 Seed  
  Game 3 - ODAC Semifinals
  Winner Game 2   #2 Seed  
  Game 4 - ODAC Semifinals @ #1 Seed
Sat. 4 Winner Game 3   Winner Game 4  
  Game 5 - ODAC Championship @ #1 Seed
* Conference