2017-18 ODAC Men's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
 
November
Wed. 15 Averett 80 Hampden-Sydney 66 Final
  Shenandoah 79 Southern Virginia 82 Final - OT
  Guilford 98 Greensboro 88 Final
  Randolph 66 Ferrum 70 Final
  William Peace 67 Virginia Wesleyan 68 Final
  Emory & Henry 80 Sewanee 70 Final
  Mary Washington 86 Eastern Mennonite 85 Final - OT
  Chris. Newport 69 Randolph-Macon 64 Final
Fri. 17 Delaware Valley 57 Eastern Mennonite 68 Final
  @ Grantham, PA
  Hampden-Sydney 60 Huntingdon 80 Final
  Daly Seven Tip-Off Classic @ Greensboro, NC - Ragan-Brown Field House
  Bridgewater 77 Gettysburg 75 Final - OT
  St. Mary's (Md.) 66 Shenandoah 77 Final
  Bluffton 55 Roanoke 70 Final
  Dick Leftwich Tournament
  Concordia (Tex.) 68 Guilford 67 Final
  Daly Seven Tip-Off Classic
Sat. 18 Johnson & Wales (RI) 79 Virginia Wesleyan 86 Final - OT
  Eastern Mennonite 70 Messiah 74 Final
  Maryville (Tenn.) 91 Emory & Henry 98 Final
  Ramapo 61 Randolph-Macon 79 Final
  @ Arlington, Va. / Verizon Sports Arena
  N.C. Wesleyan 71 Roanoke 84 Final - OT
  Bridgewater 89 Moravian 96 Final - OT
  @ Gettysburg, Pa. - Bream Gym
  Hampden-Sydney 83 Concordia (Tex.) 80 Final
  Daly Seven Tip-Off Classic @ Greensboro, NC - Ragan-Brown Field House
  Huntingdon 63 Guilford 90 Final
  Daly Seven Tip-Off Classic
  Lynchburg 78 McDaniel 68 Final
  Randolph 83 Mary Washington 96 Final
  Hyatt Place Tipoff Tournament
  Washington and Lee 79 Sewanee 96 Final
  Lon Varnell Classic
Sun. 19 Cabrini 88 Randolph 72 Final
  Hyatt Place Tipoff Tournament @ Fredericksburg, Va.
  Oglethorpe 82 Washington and Lee 75 Final
  Lon Varnell Classic @ Sewanee, Tenn.
  Randolph-Macon 63 Geneseo 47 Final
  5th-Annual Pablo Coto Tip-Off Tournament (Arlington, Va.) @ Arlington, Va. / Verizon Sports Arena
  Lynchburg 106 St. Mary's (Md.) 95 Final
Mon. 20 Hampden-Sydney 70 William Peace 89 Final
Tue. 21 Ferrum 52 Lynchburg 85 Final
  William Peace 53 Roanoke 70 Final
  Averett 82 Guilford 69 Final
  Hood 83 Eastern Mennonite 98 Final
  Bridgewater 78 Wilson 91 Final
  Shenandoah # 54 William & Mary 103 Final
  Southern Virginia 57 Washington and Lee 96 Final
  Greensboro 96 Randolph 82 Final
  Virginia Wesleyan 80 Salisbury 77 Final
Sat. 25 Methodist   Lynchburg   2:00 PM
  Emory & Henry   William Peace   3:00 PM
Sun. 26 Hampden-Sydney *   Washington and Lee   2:00 PM
  Marymount (Va.)   Bridgewater   2:00 PM
  Ferrum   Randolph-Macon   2:00 PM
  Greensboro   Roanoke   2:00 PM
  Shenandoah   Gallaudet   5:00 PM
Mon. 27 Shenandoah #   UMBC   12:00 PM
  Apprentice School   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Lynchburg   Averett   7:00 PM
Wed. 29 Washington and Lee *   Guilford   5:00 PM
  Lynchburg *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Emory & Henry   Ferrum   7:00 PM
  Randolph *   Bridgewater   7:00 PM
  Mt. Aloysius   Shenandoah   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Roanoke   7:00 PM
 
December
Fri. 1 Greensboro   Virginia Wesleyan   6:00 PM
  @ Rocky Mount, N.C.
Sat. 2 Lynchburg *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Emory   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Guilford *   Bridgewater   2:00 PM
  Emory & Henry *   Shenandoah   2:00 PM
  Randolph   Maryville (Tenn.)   2:00 PM
  Averett   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Virginia Wesleyan   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  Ferrum   Washington and Lee   4:00 PM
  Roanoke   Methodist   4:00 PM
Mon. 4 Washington College   Shenandoah   5:00 PM
Tue. 5 Eastern Mennonite *   Emory & Henry   7:00 PM
Wed. 6 Roanoke *   Randolph   7:00 PM
  Whiteout Game
  William Peace   Washington and Lee   7:00 PM
  Methodist   Guilford   7:00 PM
  Averett   Virginia Wesleyan   7:30 PM
Fri. 8 Misericordia   Randolph-Macon   5:00 PM
  @ Huntingdon, Pa.
  Apprentice School   Eastern Mennonite   5:30 PM
  @ Bridgewater, Va.
  Susquehanna   Lynchburg   6:00 PM
  @ King's College (Pa.) Tournament
  Keystone   Bridgewater   7:30 PM
Sat. 9 TBA   Lynchburg   TBA
  @ King's College (Pa.) Tournament
  TBA   Randolph-Macon   TBA
  @ Huntingdon, Pa.
  Keystone   Eastern Mennonite   2:00 PM
  @ Bridgewater, Va.
  Roanoke *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Randolph *   Shenandoah   2:00 PM
  Apprentice School   Bridgewater   3:00 PM
Fri. 15 Emory & Henry   Berry   7:00 PM
Sat. 16 Goucher   Roanoke   1:00 PM
  Buffalo State   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Luck Stone Holiday Classic
  Guilford   Emory   2:00 PM
  Randolph   Southern Virginia   3:00 PM
  Bridgewater   Johnson & Wales (RI)   4:00 PM
  @ Hampden Sydney, Va.
  Johnson and Wales (RI) vs. Bridgewater   Hampden-Sydney   4:00 PM
  Luck Stone Holiday Classic
  Shenandoah   Penn St.-Altoona   6:00 PM
Sun. 17 Wesley / Hood   Roanoke   TBA
  Buffalo State   Bridgewater   12:00 PM
  Hampden-Sydney Holiday Classic @ Hampden-Sydney, Vir.
  Bridgewater vs. Buffalo State   Hampden-Sydney   12:00 PM
  Luck Stone Holiday Classic
  Randolph-Macon   Mary Washington   2:00 PM
  Johnson & Wales (RI)   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Luck Stone Holiday Classic
Mon. 18 William Peace   Randolph   5:00 PM
  Chris. Newport   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Washington and Lee   Carthage   7:00 PM
  Miami Holiday Slam Classic @ Miami, Fla.
Tue. 19 Shenandoah   Elizabethtown   7:00 PM
Wed. 20 Washington and Lee   Cortland   2:00 PM
  Miami Holiday Slam Classic @ Miami, Fla.
  Guilford   North Park   5:00 PM
  Don Lane Classic @ Transylvania University (Lexington, Ky.)
  Emory & Henry   Transylvania   7:00 PM
  Frostburg St.   Eastern Mennonite   7:00 PM
Thu. 21 Emory & Henry   North Park   3:00 PM
  @ Lexington, Ky.
  Guilford   Transylvania   5:00 PM
Fri. 29 Lynchburg   Ohio Northern   12:00 PM
  @ Music City Classic, Nashville, Tenn.
  Clarks Summit   Washington and Lee   2:00 PM
  Washington and Lee Tournament
  Emory & Henry   Alma   5:00 PM
  E.M. "Mose" Hole/Wooster Kiwanis Classic @ Wooster, Ohio
  Hampden-Sydney   DePauw   5:00 PM
  @ Tampa Prep; Tampa Bay, Fla.
  Roanoke   Oneonta   5:30 PM
  @ Staten Island, N.Y.
  Frostburg St.   Randolph-Macon   7:00 PM
  R-MC Coaches Tournament
  Shenandoah   Chris. Newport   7:30 PM
  Captains Shootout
  Randolph   Franklin & Marshall   7:30 PM
Sat. 30 Emory & Henry   TBA   TBA
  @ Wooster, Ohio
  Washington and Lee Tournament   Washington and Lee   TBA
  York or Middlebury at 2/4 pm
  Shenandoah   TBA   TBA
  Captains Classic - NJCU or Johns Hopkins @ Newport News, Va.
  Randolph   TBA   TBA
  @ Franklin & Marshall
  TBA   Randolph-Macon   TBA
  R-MC Coaches Tournament
  Salisbury / College of Staten Island   Roanoke   TBA
  @ Staten Island, N.Y.
  Tampa Bay Shootout   Hampden-Sydney   TBA
  @ Tampa Bay, FL (Tampa Preparatory School)
  Virginia Wesleyan   Mary Washington   2:00 PM
  Ferrum   Bridgewater   3:00 PM
  Skidmore   Guilford   4:30 PM
  Wis.-La Crosse   Lynchburg   7:00 PM
  @ Music City Classic, Nashville, Tenn.
 
January
Wed. 3 Emory & Henry *   Guilford   5:00 PM
  Bridgewater *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Washington and Lee *   Lynchburg   7:00 PM
  Shenandoah *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Hampden-Sydney   7:00 PM
Sat. 6 Lynchburg *   Roanoke   1:00 PM
  Guilford *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Emory & Henry   2:00 PM
  Hampden-Sydney *   Shenandoah   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Randolph   2:00 PM
Sun. 7 Bridgewater *   Washington and Lee   2:00 PM
Tue. 9 Roanoke   Emory & Henry   7:00 PM
Wed. 10 Eastern Mennonite *   Washington and Lee   7:00 PM
  Shenandoah *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Bridgewater   7:00 PM
  Randolph *   Guilford   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Lynchburg   7:30 PM
Sat. 13 Virginia Wesleyan *   Roanoke   1:00 PM
  Lynchburg *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Shenandoah *   Randolph   2:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Bridgewater *   Guilford   2:00 PM
  Emory & Henry *   Hampden-Sydney   2:00 PM
Wed. 17 Guilford   Roanoke   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Shenandoah   7:00 PM
  Randolph *   Washington and Lee   7:00 PM
  Lynchburg *   Emory & Henry   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Bridgewater   7:00 PM
Sat. 20 Roanoke *   Bridgewater   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Emory & Henry   2:00 PM
  Washington and Lee *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Randolph *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Guilford *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Shenandoah *   Lynchburg   4:30 PM
Wed. 24 Emory & Henry *   Randolph   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Roanoke *   Washington and Lee   7:00 PM
  Bridgewater *   Shenandoah   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Lynchburg *   Guilford   7:00 PM
Sat. 27 Roanoke *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Guilford *   Washington and Lee   2:00 PM
  Bridgewater *   Emory & Henry   2:00 PM
  Shenandoah *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Lynchburg   2:00 PM
  Coaches vs. Cancer
  Randolph *   Randolph-Macon   4:30 PM
Wed. 31 Randolph-Macon *   Shenandoah   5:00 PM
  Emory & Henry *   Roanoke   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Guilford   7:00 PM
  Washington and Lee *   Bridgewater   7:00 PM
  Lynchburg *   Randolph   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
 
February
Sat. 3 Shenandoah *   Roanoke   1:00 PM
  Hampden-Sydney *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Bridgewater *   Randolph   2:00 PM
  Guilford *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Emory & Henry *   Lynchburg   2:00 PM
  Alumni Day
  Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   2:00 PM
Wed. 7 Roanoke *   Lynchburg   TBA
  CODE RED Game
  Guilford *   Emory & Henry   7:00 PM
  Randolph *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Washington and Lee *   Shenandoah   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Bridgewater   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Sat. 10 Hampden-Sydney *   Bridgewater   2:00 PM
  Washington and Lee *   Roanoke   2:00 PM
  Emory & Henry *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph   2:00 PM
  Lynchburg *   Shenandoah   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Guilford   4:30 PM
Wed. 14 Randolph-Macon *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Shenandoah *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Randolph *   Roanoke   7:00 PM
  Washington and Lee *   Emory & Henry   7:00 PM
  Bridgewater *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Guilford *   Lynchburg   7:00 PM
Sat. 17 Bridgewater *   Lynchburg   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Washington and Lee   2:00 PM
  Roanoke *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Shenandoah *   Guilford   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph   2:00 PM
  Emory & Henry *   Eastern Mennonite   4:30 PM

2018 ODAC Men's Basketball Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Tue. 20 #9 Seed   #8 Seed   7:00 PM
  Game 1 - ODAC First Round
  #12 Seed   #5 Seed   7:00 PM
  Game 2 - ODAC First Round
  #10 Seed   #7 Seed   7:00 PM
  Game 3 - ODAC First Round
  #11 Seed   #6 Seed   7:00 PM
  Game 4 - ODAC First Round
Fri. 23 Winner Game 1   #1 Seed   1:00 PM
  Game 5 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 2   #4 Seed   3:00 PM
  Game 6 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 3   #2 Seed   6:00 PM
  Game 7 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 4   #3 Seed   8:00 PM
  Game 8 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
Sat. 24 Winner Game 5   Winner Game 6   6:00 PM
  Game 9 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 7   Winner Game 8   8:00 PM
  Game 10 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
Sun. 25 Winner Game 9   Winner Game 10   3:30 PM
  Game 11 - ODAC Championship @ Salem Civic Center in Salem, Va.
# Exhibition
* Conference