2018-19 ODAC Men's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
 
November
Thu. 8 Ferrum 57 Lynchburg 75 Final
  Non-Conference Game
  Eastern Mennonite 90 Averett 74 Final
Fri. 9 Thomas More 65 Emory & Henry 72 Final
  Roanoke 64 Ursinus 72 Final
  Messiah Tip-Off Tournament @ Grantham, Pa.
  Randolph-Macon 83 Immaculata 56 Final
  Guilford 72 Methodist 65 Final
Sat. 10 Roanoke 90 Clarks Summit 47 Final
  @ Hitchcock Arena
  Shenandoah 45 UMBC 93 Final
  Bimini Jam
  St. Mary's (Md.) 69 Randolph 77 Final
  Randolph-Macon 91 Hood 61 Final
  MMI Tip-Off Tournament Championship
Sun. 11 St. Mary's (Md.) 80 Lynchburg 83 Final
  Carolina Christian # 79 Hampden-Sydney 67 Final
  Exhibition
  Washington and Lee 85 William Peace 75 Final
Mon. 12 Shenandoah 70 Mt. Aloysius 88 Final
  Bridgewater # 59 James Madison 82 Final
Tue. 13 Transylvania 73 Emory & Henry 95 Final
  Methodist 77 Ferrum 58 Final
  Eastern Mennonite 73 Mary Washington 89 Final
  Greensboro 73 Guilford 72 Final
Wed. 14 Randolph 84 William Peace 73 Final
Thu. 15 Hampden-Sydney 68 Averett 64 Final
  Shenandoah 80 St. Mary's (Md.) 79 Final
Fri. 16 Mt. Aloysius 53 Bridgewater 63 Final
  @ Harrisonburg, Va. (Yoder Arena)
  Keuka 58 Roanoke 54 Final
  Dick Leftwich Tip-Off Tournament
  Greensboro 74 Virginia Wesleyan 75 Final
  New Jersey City 76 Eastern Mennonite 67 Final
  Randolph-Macon 82 Albright 69 Final
  @ Gettysburg, Pa. - Bream Gym
  Washington and Lee 82 Dickinson 72 Final
  @ Morristown, NJ (Luing Gymnasium)
Sat. 17 Staten Island 57 Roanoke 88 Final
  Dick Leftwich Tip-Off Tournament
  Webster 55 Emory & Henry 84 Final
  @ Maryville, Tenn.
  New Jersey City 73 Bridgewater 70 Final - OT
  Eastern Mennonite Tournament @ Harrisonburg, Va. (Yoder Arena)
  Randolph * 48 Lynchburg 60 Final
  St. John Fisher 64 Virginia Wesleyan 61 Final
  TowneBank Tip-Off Tournament
  Mt. Aloysius 59 Eastern Mennonite 62 Final
  Randolph-Macon 88 Gettysburg 67 Final
  Washington and Lee 73 Drew 88 Final
  Elizabethtown 57 Shenandoah 80 Final
  Ferrum 49 N.C. Wesleyan 68 Final
  Mary Washington Tip-Off Classic @ Fredericksburg, VA - Ron Rosner Arena
  Guilford 77 Mary Washington 79 Final
  Hyatt Place Tipoff Tournament - Schedule Poster Giveaway
Sun. 18 N.C. Wesleyan 68 Guilford 81 Final
  Mary Washington Tip-Off Classic @ Fredericksburg, VA - Ron Rosner Arena
  William Peace 96 Hampden-Sydney 71 Final
  Ferrum 60 Mary Washington 76 Final
  Hyatt Place Tipoff Tournament
  Emory & Henry 86 Maryville (Tenn.) 74 Final
Tue. 20 Ferrum * 0 Randolph-Macon 0
Pregame - 25:00
  Guilford   Averett   7:00 PM
  Washington and Lee   Southern Virginia   7:00 PM
  Wilson   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Salisbury   Virginia Wesleyan   7:30 PM
  Randolph   Greensboro   7:30 PM
  Bridgewater   Marymount (Va.)   8:00 PM
Wed. 21 William Peace   Emory & Henry   2:00 PM
  Gallaudet   Hampden-Sydney   6:00 PM
Sat. 24 Randolph-Macon   Oglethorpe   4:00 PM
  Emory Thanksgiving Classic @ Atlanta, Ga.
Sun. 25 Randolph-Macon   Emory   2:00 PM
  Emory Thanksgiving Classic
  Averett   Ferrum   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Lynchburg   2:00 PM
  Bridgewater *   Randolph   3:00 PM
  Shenandoah *   Emory & Henry   3:00 PM
  Guilford *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
  Hampden-Sydney *   Roanoke   4:30 PM
Mon. 26 Mary Washington   Washington and Lee   7:00 PM
Tue. 27 Regent University   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Wilson   Bridgewater   7:00 PM
  Roanoke   Southern Virginia   7:00 PM
Wed. 28 Emory & Henry *   Lynchburg   7:00 PM
  Virginia Wesleyan   Averett   7:00 PM
  Chris. Newport   Shenandoah   7:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Ferrum   7:00 PM
  Apprentice School   Randolph   7:30 PM
  Guilford   N.C. Wesleyan   7:30 PM
 
December
Sat. 1 Frostburg St.   Bridgewater   2:00 PM
  Washington and Lee *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Hampden-Sydney *   Shenandoah   2:00 PM
  Ferrum   Berry   2:00 PM
  Averett   Roanoke   2:00 PM
  Randolph   Chris. Newport   4:00 PM
  @ University of Lynchburg
  Emory & Henry *   Randolph-Macon   4:30 PM
  Mary Washington   Lynchburg   6:00 PM
  Wayne Proffitt Classic -- Game 2
Sun. 2 Randolph   Mary Washington   1:00 PM
  @ University of Lynchburg
  Chris. Newport   Lynchburg   3:00 PM
  Wayne Proffitt Classic -- Game 4
Mon. 3 Shenandoah   Juniata   7:00 PM
Wed. 5 Randolph-Macon *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Bridgewater *   Washington and Lee   7:00 PM
  Ferrum *   Roanoke   7:00 PM
  Lynchburg *   Guilford   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Emory & Henry   7:00 PM
  Mary Washington   Virginia Wesleyan   7:30 PM
Sat. 8 Guilford *   Shenandoah   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Roanoke   2:00 PM
  Lynchburg   Methodist   2:00 PM
  Emory & Henry   Thomas More   2:00 PM
  Eastern Mennonite   Southern Virginia   3:00 PM
  Randolph-Macon   Chris. Newport   4:00 PM
  Randolph *   Bridgewater   4:30 PM
Sun. 9 Ferrum *   Hampden-Sydney   2:00 PM
Sat. 15 Montreat College   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Eastern Mennonite   Apprentice School   2:00 PM
  @ Bridgewater, Va.
  Southern Virginia   Randolph   3:00 PM
  Buffalo State   Bridgewater   4:00 PM
Sun. 16 Washington and Lee   Nazareth   12:00 PM
  @ Daytona Beach, Florida
  Eastern Mennonite   Buffalo State   12:00 PM
  @ Bridgewater, Va.
  Apprentice School   Bridgewater   2:00 PM
  Methodist   Roanoke   3:30 PM
  Camper Appreciation Day
  Virginia Wesleyan   Chris. Newport   4:00 PM
  McDaniel   Lynchburg   4:00 PM
Mon. 17 Washington and Lee   Mauro Panaggio Tournament   TBA
  @ Daytona Beach, Fla.
  Mary Washington   Shenandoah   12:00 PM
Tue. 18 Ferrum   Catholic   5:00 PM
  Guilford   Berry   7:00 PM
Wed. 19 Emory & Henry   Keystone   1:00 PM
  Virginia Wesleyan   William Peace   3:00 PM
Thu. 20 Eastern Mennonite   Frostburg St.   3:00 PM
  Randolph   Juniata   7:00 PM
  Comfort Inn Juniata College Holiday Tournament
Fri. 21 Randolph   TBA   TBA
  @ Comfort Inn Holiday Tournament @Juniata
Fri. 28 Centre   Washington and Lee   1:00 PM
  W&L Tournament
  Carroll (Wis.)   Randolph-Macon   7:00 PM
  R-MC Coaches Tournament sponsored by Kay Jewelers
  Coast Guard   Shenandoah   7:00 PM
Sat. 29 Shenandoah   Shenandoah   TBA
  W&L Tournament   Washington and Lee   TBA
  vs. TCNJ or Cabrini
  TBA   Randolph-Macon   TBA
  R-MC Coaches Tournament sponsored by Kay Jewelers
  Frostburg St.   Roanoke   12:00 PM
  Cregger Invitational
  Mt. Aloysius   Hampden-Sydney   12:00 PM
  Music City Classic @ Volunteer State Community College - Gallatin, TN
  Muskingum   Lynchburg   2:00 PM
  Ferrum   Methodist   3:00 PM
  Greensboro   Guilford   4:00 PM
  Guilford College Classic
  Sewanee   Bridgewater   7:00 PM
  Emory & Henry   Edgewood   9:00 PM
  D3hoops.com Classic @ Las Vegas, Nev.
Sun. 30 Lynchburg   Greensboro   2:00 PM
  Guilford Classic @ Guilford College, Greensboro, N.C.
  Mary Washington   Roanoke   2:00 PM
  Cregger Invitational
  Hampden-Sydney   MacMurray   2:00 PM
  Music City Classic @ Volunteer State Community College - Gallatin, TN
  Bridgewater   Oglethorpe   3:00 PM
  Comfort Inn and Suites Holiday Classic
  Muskingum   Guilford   4:00 PM
  Guilford College Classic
  Virginia Wesleyan   Moravian   4:30 PM
  Emory & Henry   Whitworth   7:00 PM
  D3hoops.com Classic @ South Point Arena, Las Vegas
Mon. 31 Montclair St.   Virginia Wesleyan   5:30 PM
  @ Bethlehem, Pa.
 
January
Tue. 1 Averett   Lynchburg   4:00 PM
Wed. 2 Ferrum *   Bridgewater   4:30 PM
  Hampden-Sydney   Hood   4:30 PM
  Shenandoah *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Roanoke *   Washington and Lee   7:00 PM
  Randolph *   Guilford   7:30 PM
Thu. 3 Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Sat. 5 Virginia Wesleyan *   Randolph   2:00 PM
  Roanoke *   Bridgewater   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Guilford   3:00 PM
  Ferrum   William Peace   3:00 PM
  Lynchburg *   Shenandoah   4:00 PM
  Hampden-Sydney *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Emory & Henry *   Washington and Lee   5:00 PM
Wed. 9 Shenandoah *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Bridgewater *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Lynchburg *   Emory & Henry   7:00 PM
  Washington and Lee *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Randolph *   Ferrum   7:00 PM
  Roanoke *   Guilford   7:30 PM
Sat. 12 Emory & Henry *   Bridgewater   2:00 PM
  Washington and Lee *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Shenandoah *   Ferrum   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Lynchburg   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Roanoke   3:30 PM
  Guilford *   Randolph   4:30 PM
Wed. 16 Guilford *   Ferrum   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Randolph   7:00 PM
  Shenandoah   Marymount (Va.)   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Bridgewater   7:00 PM
  Roanoke *   Emory & Henry   7:00 PM
Thu. 17 Lynchburg *   Washington and Lee   7:00 PM
Sat. 19 Emory & Henry *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Ferrum *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Roanoke *   Shenandoah   4:00 PM
  Bridgewater *   Guilford   4:30 PM
  Randolph *   Randolph-Macon   4:30 PM
  Lynchburg *   Eastern Mennonite   6:00 PM
Wed. 23 Virginia Wesleyan *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Shenandoah *   Washington and Lee   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Ferrum   7:00 PM
  Guilford *   Lynchburg   7:00 PM
  Randolph *   Roanoke   7:30 PM
Sat. 26 Bridgewater *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Washington and Lee *   Emory & Henry   2:00 PM
  Shenandoah *   Randolph   4:30 PM
  Guilford *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Roanoke *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
  American Funds/Capital Group Night
  Randolph-Macon *   Lynchburg   4:30 PM
Wed. 30 Virginia Wesleyan *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Washington and Lee *   Bridgewater   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Shenandoah   7:00 PM
  Ferrum *   Emory & Henry   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph   7:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   7:30 PM
 
February
Sat. 2 Bridgewater *   Lynchburg   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   2:00 PM
  Ferrum *   Shenandoah   4:00 PM
  Roanoke *   Randolph-Macon   4:30 PM
  Hampden-Sydney *   Guilford   4:30 PM
  Emory & Henry *   Eastern Mennonite   6:00 PM
Wed. 6 Guilford *   Roanoke   7:00 PM
  Lynchburg *   Ferrum   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Shenandoah *   Bridgewater   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Washington and Lee   7:00 PM
  Randolph *   Emory & Henry   7:30 PM
Sat. 9 Guilford *   Bridgewater   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Ferrum *   Washington and Lee   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Randolph   4:30 PM
  Emory & Henry *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
  Shenandoah *   Lynchburg   5:30 PM
Wed. 13 Emory & Henry *   Guilford   7:00 PM
  Bridgewater *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Shenandoah   7:00 PM
  Lynchburg *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph   7:00 PM
  Roanoke *   Ferrum   7:00 PM
Sat. 16 Virginia Wesleyan *   Ferrum   2:00 PM
  Randolph *   Shenandoah   2:00 PM
  Bridgewater *   Roanoke   2:00 PM
  Washington and Lee *   Guilford   2:00 PM
  Hampden-Sydney *   Emory & Henry   4:30 PM
  Randolph-Macon *   Eastern Mennonite   4:30 PM

2019 ODAC Men's Basketball Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Mon. 18 #9 Seed   #8 Seed   7:00 PM
  Game 1 - ODAC First Round
  #10 Seed   #7 Seed   7:00 PM
  Game 2 - ODAC First Round
Thu. 21 Winner Game 1   #1 Seed   1:00 PM
  Game 3 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  #5 Seed   #4 Seed   3:00 PM
  Game 4 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 2   #2 Seed   6:00 PM
  Game 5 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  #6 Seed   #3 Seed   8:00 PM
  Game 6 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
Sat. 23 Winner Game 3   Winner Game 4   1:00 PM
  Game 7 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 5   Winner Game 6   3:00 PM
  Game 8 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
Sun. 24 Winner Game 7   Winner Game 8   1:00 PM
  Game 9 - ODAC Championship @ Salem Civic Center in Salem, Va.
# Exhibition
* Conference