2017 ODAC Men's Soccer Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Fri. 1 Neumann   Randolph-Macon   TBA
  Randolph-Macon Tournament
  Neumann   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Ashland, Va.
  Mass.-Boston   Roanoke   4:30 PM
  @ Shellenberger Classic - Salem, Va.
  Washington and Lee   Greensboro   5:00 PM
  @ Christopher Newport
  Mt. St. Joseph   Bridgewater   5:00 PM
  Frostburg, MD @ Frostburg State University Invitational
  Emory & Henry   Penn State-Mont Alto   5:00 PM
  Averett   Hampden-Sydney   6:00 PM
  Sewanee   Guilford   6:00 PM
  @ Birmingham Southern College (Birmingham, Ala.)
  Eastern Mennonite   Maryville (Tenn.)   6:30 PM
  Pfeiffer   Lynchburg   7:00 PM
  Shellenberger Classic
  Randolph   Birmingham Southern   8:30 PM
  BSC Labor Day Classic
Sat. 2 Wesley   Randolph-Macon   TBA
  Randolph-Macon Tournament
  TCNJ   Bridgewater   1:00 PM
  Covenant   Eastern Mennonite   1:00 PM
  @ Maryville, Tenn.
  Southern Virginia   Shenandoah   2:00 PM
  Wesley   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Randolph-Macon Tournament @ Ashland, Va.
  Sewanee   Randolph   2:30 PM
  @ BSC (Birmingham, AL)
  Emory & Henry   Valley Forge   4:30 PM
  Guilford   Birmingham Southern   5:30 PM
  BSC Labor Day Classic
  Washington and Lee   Chris. Newport   7:30 PM
Sun. 3 Mass.-Boston   Lynchburg   11:00 AM
  @ Shellenberger Classic - Lynchburg, Va.
  Hampden-Sydney   Stevenson   2:00 PM
  William Peace   Shenandoah   3:00 PM
  Pfeiffer   Roanoke   3:30 PM
  Lynchburg Invitational @ Lynchburg, Va.
Wed. 6 Shenandoah   Penn St.-Altoona   1:00 PM
  Roanoke   Greensboro   4:00 PM
  Hood   Randolph   6:00 PM
  Hampden-Sydney   William Peace   6:00 PM
  Averett   Virginia Wesleyan   6:00 PM
  Ferrum   Guilford   7:00 PM
  Eastern Mennonite   Wesley   7:00 PM
  Randolph-Macon   Marymount (Va.)   7:00 PM
Fri. 8 Emory & Henry   St. Elizabeth   2:00 PM
  Shenandoah   Wesley   7:00 PM
  Guilford   Averett   7:00 PM
Sat. 9 Emory   Washington and Lee   12:00 PM
  Hampden-Sydney   Berry   1:00 PM
  Berry Invitational
  Franklin & Marshall   Randolph   2:30 PM
  @ Lexington, VA - Washington and Lee University
  TCNJ   Lynchburg   3:00 PM
  Roanoke College Kick-Off @ Roanoke, Va.
  Randolph-Macon   Cabrini   3:00 PM
  Salisbury   Bridgewater   4:00 PM
  @ St. Mary's City, Md.
  Penn St.-Abington   Roanoke   5:30 PM
  All Sports Cafe / Roanoke Invitational
  Emory & Henry   Ferrum   6:30 PM
  William Peace   Eastern Mennonite   7:00 PM
Sun. 10 Hampden-Sydney   Birmingham Southern   11:00 AM
  @ Berry College
  Penn St.-Abington   Lynchburg   12:00 PM
  Roanoke College Kick-Off @ Roanoke, Va.
  Randolph   Emory   12:00 PM
  @ Lexington, VA (Washington & Lee)
  Greensboro   Guilford   2:00 PM
  Franklin & Marshall   Washington and Lee   2:30 PM
  TCNJ   Roanoke   2:30 PM
  All Sports Cafe / Roanoke Invitational
  Virginia Wesleyan   Hood   3:00 PM
  Shenandoah   Waynesburg   3:00 PM
  Bridgewater   St. Mary's (Md.)   4:00 PM
Tue. 12 Virginia Wesleyan   N.C. Wesleyan   4:30 PM
  Ferrum   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Washington and Lee   Southern Virginia   7:30 PM
Wed. 13 Emory & Henry   Bridgewater   4:00 PM
  Marymount (Va.)   Shenandoah   7:00 PM
  Guilford   Methodist   7:00 PM
  Randolph-Macon   Stevenson   7:00 PM
  Roanoke   Averett   7:00 PM
Fri. 15 Southern Virginia   Emory & Henry   5:00 PM
  Anderson (Ind.)   Bridgewater   7:00 PM
  Lynchburg   Oglethorpe   8:00 PM
  Oglethorpe Classic
Sat. 16 Capital   Washington and Lee   12:00 PM
  Shenandoah   Goucher   12:00 PM
  Virginia Wesleyan   Penn St.-Berks   1:00 PM
  Roanoke   Mary Washington   2:00 PM
  Eastern Mennonite   Albright   3:00 PM
  York (Pa.)   Randolph   4:30 PM
  St. Mary's (Md.)   Randolph-Macon   4:30 PM
  Anderson (Ind.)   Emory & Henry   5:00 PM
  Berry   Lynchburg   5:30 PM
  Oglethorpe Classic @ Oglethorpe Univ.
  Bridgewater   Southern Virginia   7:00 PM
  Marymount (Va.)   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Guilford   John Wesley   7:00 PM
Sun. 17 Virginia Wesleyan   Albright   2:00 PM
Mon. 18 Pfeiffer   Guilford   7:00 PM
Tue. 19 Hood   Shenandoah   7:00 PM
  Hampden-Sydney   Randolph   7:00 PM
Wed. 20 William Peace   Guilford   5:00 PM
  Virginia Wesleyan   Chris. Newport   7:00 PM
  Eastern Mennonite   Gallaudet   7:00 PM
  Mary Washington   Lynchburg   7:00 PM
  Roanoke   Southern Virginia   7:30 PM
  Catholic   Randolph-Macon   7:30 PM
Sat. 23 Washington and Lee *   Randolph-Macon   1:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph   1:00 PM
  Hampden-Sydney *   Bridgewater   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Emory & Henry   3:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   6:00 PM
  Family Weekend
  Shenandoah *   Guilford   7:00 PM
Tue. 26 Emory & Henry   Johnson   TBA
  Oglethorpe   Roanoke   7:30 PM
  @ Charlotte, N.C. - CSA OrthoCarolina Sportsplex
Wed. 27 Averett   Bridgewater   4:00 PM
  Hampden-Sydney   Southern Virginia   6:00 PM
  Shenandoah   Frostburg St.   7:00 PM
  Chris. Newport   Randolph   7:00 PM
  Washington and Lee   Lynchburg   7:00 PM
  Mary Washington   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Sat. 30 Bridgewater *   Washington and Lee   1:00 PM
  Randolph *   Randolph-Macon   3:30 PM
  Emory & Henry *   Shenandoah   6:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Roanoke   6:00 PM
  Eastern Mennonite *   Lynchburg   7:00 PM
  Guilford *   Hampden-Sydney   7:00 PM
 
October
Tue. 3 Emory & Henry *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Wed. 4 Virginia Wesleyan *   Bridgewater   4:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph   7:00 PM
  Roanoke *   Guilford   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Shenandoah *   Lynchburg   7:00 PM
Thu. 5 Emory & Henry   Washington Adventist   5:00 PM
Sat. 7 Randolph-Macon *   Emory & Henry   3:00 PM
  Roanoke *   Washington and Lee   3:00 PM
  Randolph *   Virginia Wesleyan   3:30 PM
  Lynchburg *   Bridgewater   4:00 PM
  Shenandoah *   Hampden-Sydney   4:00 PM
  Eastern Mennonite *   Guilford   7:30 PM
Tue. 10 Hampden-Sydney *   Roanoke   4:30 PM
Wed. 11 Virginia Wesleyan *   Randolph-Macon   TBA
  Guilford *   Emory & Henry   6:30 PM
  Randolph *   Lynchburg   7:00 PM
  Washington and Lee *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Bridgewater *   Shenandoah   7:00 PM
Fri. 13 Roanoke *   Shenandoah   7:00 PM
Sat. 14 Emory & Henry *   Randolph   4:30 PM
  Randolph-Macon *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Washington and Lee *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Lynchburg *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Bridgewater *   Guilford   7:00 PM
Mon. 16 Hiwassee   Emory & Henry   5:30 PM
Tue. 17 Shenandoah *   Randolph-Macon   7:00 PM
Wed. 18 Eastern Mennonite *   Bridgewater   4:00 PM
  Emory & Henry *   Washington and Lee   4:30 PM
  Guilford *   Lynchburg   7:00 PM
  Randolph *   Roanoke   7:00 PM
  Hampden-Sydney *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Sat. 21 Guilford *   Washington and Lee   1:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Shenandoah   5:00 PM
  Hampden-Sydney *   Emory & Henry   6:00 PM
  Randolph-Macon *   Lynchburg   7:00 PM
  Roanoke *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Bridgewater *   Randolph   7:00 PM
Tue. 24 Eastern Mennonite *   Shenandoah   4:00 PM
  Randolph-Macon *   Bridgewater   4:00 PM
  Randolph *   Guilford   7:00 PM
  Washington and Lee *   Hampden-Sydney   7:00 PM
  Lynchburg *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Wed. 25 Emory & Henry *   Roanoke   7:00 PM

2017 ODAC Men's Soccer Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
October
Sat. 28 #8 Seed   #1 Seed  
  Game 1 - ODAC Quarterfinals
  #5 Seed   #4 Seed  
  Game 2 - ODAC Quarterfinals
  #7 Seed   #2 Seed  
  Game 3 - ODAC Quarterfinals
  #6 Seed   #3 Seed  
  Game 4 - ODAC Quarterfinals
 
November
Sat. 4 Winner Game 1   Winner Game 2  
  Game 5 - ODAC Semifinals @ Highest Remaining Seed
  Winner Game 3   Winner Game 4  
  Game 6 - ODAC Semifinals @ Highest Remaining Seed
Sun. 5 Winner Game 5   Winner Game 6  
  Game 7 - ODAC Championship @ Semifinals Host
* Conference