2016-17 ODAC Men's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Sun. 11 Bridgewater   WildCat Invitational   TBA
  @ Randolph College, Lynchburg Va.
  Lynchburg   WildCat Invitational   TBA
  @ Randolph College
  Randolph Fall Invitational   Randolph   9:00 AM
  Hampden-Sydney   WildCat Fall Invitational   9:00 AM
  @ Lynchburg, VA (Randolph College)
Sat. 17 Emory & Henry   R-MC One-Day Tournament   TBA
  Individual Tournament @ Ashland, Va.
  Virginia Wesleyan   Randolph-Macon Invite   TBA
  TBA   Randolph-Macon   TBA
  Yellow Jacket Invitational
  Washington and Lee   Mary Washington Kickoff Classic   9:00 AM
  Roanoke   Bluefield Col.   1:00 PM
Sun. 18 TBA   Randolph-Macon   TBA
  Lynchburg   Randolph-Macon Invitational   TBA
  @ Randolph-Macon
  Washington and Lee   Mary Washington Kickoff Classic   9:00 AM
Sat. 24 Guilford   Methodist Fall Tournament   TBA
  No team score
Sun. 25 Guilford   Methodist Fall Tournament   TBA
  no team score
Thu. 29 Guilford   ITA South Regional Tournament   TBA
  @ University of the South (Sewanee, Tenn.)
Fri. 30 Guilford   ITA South Regional Tournament   TBA
  @ University of the South (Sewanee, Tenn.)
  Virginia Wesleyan   ITA Regionals   TBA
  @ University of Mary Washington - Fredericksburg, Va.
  Lynchburg   ITA Regional Championships   TBA
  @ Mary Washington
 
October
Sat. 1 Washington and Lee   ITA Southeast Regional Championships   TBA
  @ Mary Washington
  Guilford   ITA South Regional Tournament   TBA
  @ University of the South (Sewanee, Tenn.)
  Bridgewater   ITA Regional   TBA
  @ Fredericksburg, Va.
  Hampden-Sydney   ITA Southeast Regional   TBA
  @ Fredericksburg, VA (Univ. of Mary Washington)
  Virginia Wesleyan   ITA Regionals   TBA
  @ University of Mary Washington - Fredericksburg, Va.
  Roanoke   ITA   TBA
  Lynchburg   ITA Regional Championships   TBA
  @ Mary Washington
  Shenandoah 1 ITA Regionals 0 Final
  @ Fredericksburg, Va.
  Randolph   ITA Regional   9:00 AM
  @ Mary Washington
  Emory & Henry 9 Johnson (TN) 0 Final
Sun. 2 Washington and Lee   ITA Southeast Regional Championships   TBA
  @ Mary Washington
  Guilford   ITA South Regional Tournament   TBA
  no team score @ University of the South (Sewanee, Tenn.)
  Bridgewater   ITA Regionals   TBA
  @ Fredericksburg, Va.
  Virginia Wesleyan   ITA Regionals   TBA
  @ University of Mary Washington - Fredericksburg, Va.
  Roanoke   ITA   TBA
  Shenandoah 1 ITA Regionals 0 Final
  @ Fredericksburg, Va.
  Lynchburg   ITA Regional Championships   TBA
  @ Mary Washington
  Randolph   ITA Regional   9:00 AM
  @ Mary Washington
Mon. 3 Bridgewater   ITA Regional   TBA
  @ Fredericksburg, Va.
  Roanoke   ITA   TBA
Wed. 5 Pfeiffer 4 Guilford 5 Final
Thu. 6 Southern Virginia 3 Randolph 6 Final
Sat. 8 TBA   Randolph-Macon   Cancelled
Sun. 9 Emory & Henry 1 Averett 8 Final
 
February
Sat. 4 Shepherd 9 Shenandoah 0 Final
  Indoors at WCC
Sat. 11 Lynchburg 0 Methodist 9 Final
Sat. 18 Randolph 5 Ferrum 4 Final
  Frostburg St. 0 Shenandoah 9 Final
  Indoors at WCC
Sun. 19 Ferrum 7 Emory & Henry 2 Final
  Greensboro 0 Guilford 9 Final
Wed. 22 Averett 3 Washington and Lee 6 Final
Thu. 23 Lynchburg 1 Hampden-Sydney 8 Final
  Roanoke 1 Southern Virginia 8 Final
Fri. 24 Washington and Lee   Virginia Wesleyan   2:30 PM
Sat. 25 Virginia Wesleyan   Salisbury   12:00 PM
  Bridgewater   Goucher   1:00 PM
  @ Salisbury, Md.
  Shepherd   Randolph   1:00 PM
  Guilford   Methodist   1:00 PM
  St. Mary's (Md.)   Randolph-Macon   1:00 PM
Sun. 26 Johns Hopkins   Washington and Lee   10:00 AM
  Catholic   Randolph   11:00 AM
  Bridgewater   Salisbury   1:00 PM
  Guilford   Averett   1:00 PM
  Emory & Henry   Milligan   1:00 PM
  Virginia Wesleyan   Goucher   5:00 PM
  @ Salisbury
 
March
Wed. 1 Hampden-Sydney   Shenandoah   6:00 PM
  Boar's Head @ Charlottesville, Va.
Thu. 2 Randolph   Washington and Lee   3:00 PM
  Lynchburg   Washington and Lee   7:00 PM
Sat. 4 Swarthmore   Washington and Lee   9:00 AM
  Bridgewater   Guilford   12:00 PM
  Lynchburg   Randolph-Macon   3:30 PM
Sun. 5 Randolph   St. John Fisher   TBA
  @ Hilton Head Island, SC
  Bridgewater   Baldwin Wallace   TBA
  @ Hilton Head, South Carolina
  Roanoke   Thomas More   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Ohio Northern   Emory & Henry   9:30 AM
  @ Bristol, Va.
  Sewanee   Washington and Lee   10:00 AM
  Hampden-Sydney   Ferrum   2:00 PM
  Randolph-Macon   N.C. Wesleyan   3:00 PM
Mon. 6 Randolph   Neb. Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head Island, SC
  Eastern Nazarene   Bridgewater   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Roanoke   Baldwin Wallace   TBA
  @ Hilton Head, South Carolina
Tue. 7 Randolph   Mount Union   12:30 PM
  @ Hilton Head Island, SC
  Penn St.-Abington   Virginia Wesleyan   3:00 PM
Wed. 8 Ohio Northern   Roanoke   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Lebanon Valley   Bridgewater   TBA
  Shenandoah   Washington and Lee   4:00 PM
Thu. 9 Defiance   Roanoke   TBA
  Lynchburg   Southern Virginia   3:00 PM
Fri. 10 Missouri Valley   Bridgewater   TBA
  Emory & Henry   Washington and Lee   2:00 PM
Sat. 11 Lynchburg   Col. of Charleston   TBA
  St. Mary's (Md.)   Hampden-Sydney   12:00 PM
  Randolph-Macon   Guilford   2:00 PM
Sun. 12 Shenandoah   Virginia Wesleyan   2:00 PM
Mon. 13 Salisbury   Hampden-Sydney   TBA
  @ Virginia Beach
  Lynchburg   Springfest   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Concordia (Wis.)   Lynchburg   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Shenandoah   Randolph-Macon   2:00 PM
Tue. 14 Lynchburg   Springfest   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
Wed. 15 Lynchburg   Springfest   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Hampden-Sydney   Norfolk State University Tournament   TBA
Thu. 16 Lynchburg   Springfest   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Hampden-Sydney   Virginia St.   3:00 PM
Fri. 17 Shenandoah   Ferrum   1:00 PM
  Emory & Henry   LaGrange   5:00 PM
  @ Covenant College
Sat. 18 Texas-Dallas   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Washington and Lee   Mary Washington   12:00 PM
  Shenandoah   Guilford   1:00 PM
  Bridgewater   Randolph   1:00 PM
  Hampden-Sydney   Randolph-Macon   2:00 PM
  Emory & Henry   Covenant   2:30 PM
Sun. 19 Washington and Lee   Chris. Newport   11:00 AM
  Guilford   Roanoke   1:00 PM
  Emory & Henry   Greensboro   1:30 PM
  Centre   Randolph-Macon   3:30 PM
Mon. 20 North Central (Ill.)   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Oberlin   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Hampden-Sydney   Southern Virginia   4:00 PM
Tue. 21 Bridgewater   Washington and Lee   3:00 PM
Thu. 23 Frostburg St.   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Earlham   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Washington and Lee   Hampden-Sydney   3:00 PM
Fri. 24 Roanoke   Randolph   3:00 PM
Sat. 25 Carnegie Mellon   Washington and Lee   TBA
  Lynchburg   Shenandoah   1:00 PM
  Roanoke   Emory & Henry   1:00 PM
  Guilford   Hampden-Sydney   2:00 PM
  Randolph-Macon   Southern Virginia   2:00 PM
Sun. 26 Randolph   Emory & Henry   1:00 PM
  Washington and Lee   Guilford   1:00 PM
  Randolph-Macon   William Peace   1:00 PM
Mon. 27 Randolph-Macon   Piedmont   3:00 PM
  Pacific (Ore.)   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Southern Virginia   Bridgewater   3:30 PM
Wed. 29 Southern Virginia   Guilford   3:00 PM
  Washington and Lee   Roanoke   4:00 PM
Thu. 30 Lynchburg   Bridgewater   3:00 PM
  Longwood   Hampden-Sydney   4:00 PM
Fri. 31 Stevenson   Shenandoah   3:00 PM
  Averett   Virginia Wesleyan   3:00 PM
 
April
Sat. 1 Randolph-Macon   Roanoke   10:00 AM
  Virginia Wesleyan   Randolph   1:00 PM
  Guilford   Emory & Henry   1:00 PM
  Hampden-Sydney   Bridgewater   2:00 PM
Sun. 2 Virginia Wesleyan   Lynchburg   10:00 AM
  Lynchburg   Ferrum   6:00 PM
Thu. 6 Virginia Wesleyan   Randolph-Macon   4:00 PM
Sat. 8 Shenandoah   Emory & Henry   1:00 PM
  Randolph   Randolph-Macon   1:00 PM
Sun. 9 Shenandoah   Roanoke   1:00 PM
  Guilford   Lynchburg   2:00 PM
  Emory & Henry   Bridgewater   2:00 PM
Tue. 11 Greensboro   Hampden-Sydney   3:00 PM
Wed. 12 Randolph   Lynchburg   3:00 PM
  Bridgewater   Roanoke   3:00 PM
Thu. 13 Southern Virginia   Shenandoah   3:00 PM
Fri. 14 Emory & Henry   Virginia Wesleyan   3:30 PM
Sat. 15 Lynchburg   Roanoke   12:00 PM
  Guilford   Randolph   1:00 PM
  Emory & Henry   Randolph-Macon   2:00 PM
Tue. 18 Washington and Lee   Emory   1:00 PM
Wed. 19 Randolph   Hampden-Sydney   3:00 PM
  Bridgewater   Shenandoah   4:00 PM
Fri. 21 Washington and Lee   Randolph-Macon   3:00 PM
Sat. 22 Roanoke   Virginia Wesleyan   11:00 AM
  Randolph   Shenandoah   1:00 PM
  Lynchburg   Emory & Henry   1:00 PM
  Randolph-Macon   York (Pa.)   1:00 PM
  @ Harford, Md.
  Randolph-Macon   Harford Community College   4:00 PM
Sun. 23 Emory & Henry   Hampden-Sydney   2:00 PM
  @ Roanoke, Va.
  Virginia Wesleyan   Guilford   2:00 PM
Tue. 25 Randolph-Macon   Bridgewater   2:00 PM
Wed. 26 Hampden-Sydney   Virginia Wesleyan   3:30 PM
Thu. 27 Shenandoah   Hood   4:00 PM
Sat. 29 Washington and Lee   N.C. Wesleyan   11:00 AM
  Roanoke   Hampden-Sydney   1:00 PM
  Virginia Wesleyan   Bridgewater   2:00 PM