Old Dominion Athletic Conference
All-Time Men's Tennis Championships 

1977

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 27
Hampden-Sydney 14
Emory & Henry 11
Randolph-Macon 6
Bridgewater 4
Eastern Mennonite 1
Lynchburg, Roanoke 0


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Ben Johns W&L
2. Stewart Jackson W&L
3. Ken Voelker W&L
4. Dewey Keesler W&L
5. Rich Makepeace W&L
6. David Constine W&L


Doubles

Rank Names School
1. Ben Johns, Stewart Jackson W&L
2. Ken Voelker, Pat Norris W&L
3. Dewey Keesler, Rich Makepeace W&L


Coach of the Year:
Dennis Bussard, Washington and Lee
Player of the Year: Ben Johns, Washington and Lee

 

1978

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 72
Emory & Henry 54
Hampden-Sydney 47
Randolph-Macon 45
Bridgewater 40
Lynchburg 29
Eastern Mennonite 23
Roanoke 14


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Ben Johns W&L
2. Stewart Jackson W&L
3. Cody Davis W&L
4. Doug Gaker W&L
5. David Constine W&L
6. Pat Norris W&L


Doubles

Rank Names School
1. Ben Johns, Stewart Jackson W&L
2. Cody Davis, Pat Norris W&L
3. David Constine, Doug Gaker W&L


Coach of the Year:
Dennis Bussard, Washington and Lee
Player of the Year: Ben Johns, Washington and Lee

 

1979

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 68
Hampden-Sydney 56
Bridgewater 48
Randolph-Macon 46
Lynchburg 41
Roanoke 34
Eastern Mennonite 23
Emory & Henry 0


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Stewart Jackson W&L
2. Shaw Cranfield W&L
3. Scott Goodman H-SC
4. David Constine W&L
5. Bob Cain H-SC
6. Wes Yonge W&L


Doubles

Rank Names School
1. Stewart Jackson, Shaw Cranfield W&L
2. Scott Goodman, Worth Remick H-SC
3. Wes Yonge, Doug Gaker W&L


Coach of the Year:
Carlyle Whitelow, Bridgewater
Player of the Year: Stewart Jackson, Washington and Lee

 

1980

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 78
Hampden-Sydney 67.5
Lynchburg 60.5
Emory & Henry 50.5
Randolph-Macon 44.5
Bridgewater 30.5
Maryville 23.5
Eastern Mennonite 16


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Stewart Jackson W&L
2. Pete Lovell W&L
3. David Constine W&L
4. Jack Sharman W&L
5. Lou DiBos H-SC
6. Jeff Armbruster LC


Doubles

Rank Names School
1. Stewart Jackson, Pete Lovell W&L
2. Steve Denny, David Constine W&L
3. Blitz James, Angus McCauley H-SC


Coach of the Year:
Gary Franke, Washington and Lee
Player of the Year: Stewart Jackson, Washington and Lee

 

1981

Team Results:

Team Points
Hampden-Sydney 62
Lynchburg 58
Washington and Lee 57
Randolph-Macon 44
Emory & Henry 39
Maryville 23
Roanoke 22
Bridgewater 16
Eastern Mennonite 3


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Buzz Frey LC
2. Doug Gaker W&L
3. Blitz James H-SC
4. Jim Cain H-SC
5. Worth Remick H-SC
6. Eric Bachman LC


Doubles

Rank Names School
1. Scott Goodman, Worth Remick H-SC
2. Jim Cain, Angus McCauley H-SC
3. Jeff Ambruster, Vic Fioravante LC


Coach of the Year:
Bobby Saylor, Hampden-Sydney
Player of the Year: Buzz Frey, Lynchburg

 

1982

Team Results:

Team Points
Hampden-Sydney 70
Lynchburg 61
Washington and Lee 55
Emory & Henry 45
Randolph-Macon 29
Bridgewater 24
Roanoke 19
Maryville 18


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Buzz Fret LC
2. Scott Goodman H-SC
3. Jim Sargent LC
4. Blitz James H-SC
5. Jim Cain H-SC
6. Kevin Farina H-SC


Doubles

Rank Names School
1. Scott Goodman, Worth Remick H-SC
2. David Treadway, Blitz James H-SC
3. Jim Cain, Kevin Farina H-SC


Coach of the Year:
Bobby Saylor, Hampden-Sydney
Player of the Year: Buzz Frey, Lynchburg

 

1983

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 64
Lynchburg 63
Emory & Henry 57
Hampden-Sydney 45
Randolph-Macon 36
Roanoke 26
Bridgewater 21
Catholic 9
Maryville 5


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Buzz Frey LC
2. Steve Denny W&L
3. Joe Cross E&H
4. Andy Haring W&L
5. Glenn Mosseller E&H
6. Brian Spring LC


Doubles

Rank Names School
1. Steve Denny, Craig Cannon W&L
2. Andy Haring, Charles Kalocsay W&L
3. Jim Irwin, Anthonie Frens W&L


Coach of the Year:
Richard Shores, Lynchburg
Player of the Year: Buzz Frey, Lynchburg

 

1984

Team Results:

Team Points
Lynchburg 65
Washington and Lee 60
Hampden-Sydney 45
Emory & Henry 43
Randolph-Macon 42
Roanoke 28
Bridgewater 17
Catholic 17
Maryville 7


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Buzz Frey LC
2. Roby Mize W&L
3. Jim Sargent LC
4. Bruce Cheskin LC
5. Pete Moran LC
6. Rick Richardson E&H


Doubles

Rank Names School
1. Craig Cannon, Roby Mize W&L
2. Max Henderson, Pete Moran LC
3. Kevin Farina, Adam Labar H-SC


Coach of the Year:
Richard Shores, Lynchburg
Player of the Year: Buzz Frey, Lynchburg

 

1985

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 71
Lynchburg 56
Emory & Henry 51
Hampden-Sydney 47
Roanoke 36
Randolph-Macon 33
Bridgewater 21
Maryville 9


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. David McLeod W&L
2. Roby Mize W&L
3. Jack Messerly W&L
4. Andy Haring W&L
5. Adam Labar H-SC
6. Scott Adams W&L


Doubles

Rank Names School
1. Jack Messerly, David McLeod W&L
2. Scott Adams, Roby Mize W&L
3. Andy Haring, Chris Wiman W&L


Coach of the Year:
Gary Franke, Washington and Lee
Player of the Year: David McLeod, Washington and Lee

 

1986

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 71
Hampden-Sydney 52
Lynchburg 48
Emory & Henry 47
Randolph-Macon 44
Roanoke 28
Bridgewater 19
Maryville 15


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Pete Moran LC
2. Roby Mize W&L
3. Bobby Matthews W&L
4. Chris Wiman W&L
5. Jack Messerly W&L
6. Scott Adams W&L


Doubles

Rank Names School
1. Jack Messerly, David McLeod W&L
2. Roby Mize, Bobby Matthews W&L
3. Scott Adams, Chris Wiman W&L


Coach of the Year:
Gary Franke, Washington and Lee
Player of the Year: Pete Moran, Lynchburg

 

1987

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 72
Lynchburg 54
Randolph-Macon 52.5
Hampden-Sydney 28.5
Emory & Henry 28.5
Bridgewater 24.5
Maryville 22.5


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Robert Haley W&L
2. David McLeod W&L
3. Roby Mize W&L
4. Chris Wiman W&L
5. John Morris W&L
6. Matt Ormiston W&L


Doubles

Rank Names School
1. Matt Ormiston, David McLeod W&L
2. Robert Haley, Roby Mize W&L
3. John Morris, Chris Wiman W&L


Coach of the Year:
Gary Franke, Washington and Lee
Player of the Year: Robert Haley, Washington and Lee

 

1988

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 72
Lynchburg 54
Hampden-Sydney 44
Roanoke 41
Randolph-Macon 41
Emory & Henry 33
Bridgewater 33


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Bobby Matthews W&L
2. Robert Haley W&L
3. David McLeod W&L
4. John Morris W&L
5. Chris Wiman W&L
6. Bill Meadows W&L


Doubles

Rank Names School
1. Bobby Matthews, David McLeod W&L
2. John Morris, Chris Wiman W&L
3. Robert Haley, Bill Meadows W&L


Coach of the Year:
Gary Franke, Washington and Lee
Player of the Year: Bobby Matthews, Washington and Lee

 

1989

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 72
Hampden-Sydney 53
Lynchburg 49
Emory & Henry 42
Bridgewater 37
Randolph-Macon 33
Roanoke 29


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. John Morris W&L
2. Bobby Matthews W&L
3. Robert Haley W&L
4. Bill Meadows W&L
5. Reid Manley W&L
6. Billy Tunner W&L


Doubles

Rank Names School
1. John Morris, Bobby Matthews W&L
2. Robery Haley, Bill Meadows W&L
3. Reid Manley, Billy Tunner W&L


Coach of the Year:
Gary Franke, Washington and Lee
Player of the Year: John Morris, Washington and Lee

 

1990

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 67
Lynchburg 57
Hampden-Sydney 47
Virginia Wesleyan 43
Emory & Henry 36
Randolph-Macon 30
Bridgewater 30
Roanoke 14


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. John Morris W&L
2. Billy Tunner W&L
3. Bill Meadows W&L
4. Reid Manley W&L
5. Scott Watson LC
6. John Sutterlin W&L


Doubles

Rank Names School
1. John Morris, Bill Meadows W&L
2. J.P. Simanis, Rand DuPriest H-SC
3. Greg Holland, Steve Gingrich LC


Coach of the Year:
Richard Shores, Lynchburg
Player of the Year: John Morris, Washington and Lee

 

1991

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 69
Hampden-Sydney 52
Lynchburg 47
Randolph-Macon 35
Bridgewater 32
Virginia Wesleyan 30
Roanoke 29
Emory & Henry 15
Eastern Mennonite 14


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Laurent Comec BC
2. Rob MacNaughton W&L
3. Frank Overton H-SC
4. Drew Grice H-SC
5. Robert Wein W&L
6. Travis West W&L


Doubles

Rank Names School
1. Bill Meadows, Rob MacNaughton W&L
2. Richard Yates, Reid Manley W&L
3. Robert Wein, Travis West W&L


Coach of the Year:
Joe Bush, Hampden-Sydney
Player of the Year: Laurent Comec, Bridgewater

 

1992

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 68
Virginia Wesleyan 53
Hampden-Sydney 49
Guilford 44
Lynchburg 28.5
Eastern Mennonite 27.5
Randolph-Macon 26
Roanoke 20
Emory & Henry 10.5
Bridgewater 2


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Yates W&L
2. MacNaughton W&L
3. Mazziotti W&L
4. Byler EMU
5. Schweppe W&L
6. Ingram W&L


Doubles

Rank Names School
1. Finucane, Overton H-SC
2. Mazziotti, Yates W&L
3. Ruggles, Vandever W&L


Coach of the Year:
Mike Mustain, Virginia Wesleyan
Player of the Year: Richard Yates, Washington and Lee

 

1993

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 69
Hampden-Sydney 48.5
Randolph-Macon 43
Guilford 37.5
Lynchburg 37
Emory & Henry 34.5
Roanoke 18.5
Eastern Mennonite 17
Virginia Wesleyan 12.5
Bridgewater 10


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. R. MacNaughton W&L
2. B. Waainscott H-SC
3. C. MacNaughton W&L
4. P. Hammond W&L
5. W. Ruggles W&L
6. D. Schweppe W&L


Doubles

Rank Names School
1. R. MacNaughton, P. Hammond W&L
2. B. Wein, D. Schweppe W&L
3. C. MacNaughton, Ruggles W&L


Coach of the Year:
Gary Franke, Washington and Lee
Player of the Year: Robby MacNaughton, Washington and Lee

 

1994

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 67
Hampden-Sydney 52
Lynchburg 50
Guilford 42
Eastern Mennonite 29.5
Randolph-Macon 27
Virginia Wesleyan 26
Emory & Henry 23.5
Roanoke 10
Bridgewater 1.5


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. B. Fox VWC
2. C. MacNaughton W&L
3. F. Dimenna LC
4. D. Schweppe W&L
5. A. Horen W&L
6. D. Schulze W&L


Doubles

Rank Names School
1. R. MacNaughton, P. Hammond W&L
2. D. Nowey, W. Bryan H-SC
3. C. MacNaughton, D. Schulze W&L


Coach of the Year:
Michael Reilly, Hampden-Sydney
Player of the Year: Bobby Fox, Virginia Wesleyan

 

1995

Team Results:

Team Points
Lynchburg 61
Washington and Lee 59
Hampden-Sydney 56
Guilford 55
Emory & Henry 25
Virginia Wesleyan 21.5
Eastern Mennonite 18
Roanoke 16
Randolph-Macon 13.5
Bridgewater 3.5


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. K. Pendergrast GC
2. T. Kirk GC
3. R. Aday W&L
4. B. Eckley H-SC
5. C. Lundmark LC
6. R. Gravender H-SC


Doubles

Rank Names School
1. C. MacNaughton, J. Taylor W&L
2. W. Bryan, B. Eckley H-SC
3. R. Aday, C. Richards W&L


Coach of the Year:
Dr. Richard Shores, Lynchburg
Player of the Year: Kevin Pendergrast, Guilford

 

1996

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 71
Hampden-Sydney 62
Lynchburg 50
Guilford 48
Virginia Wesleyan 35.5
Randolph-Macon 18
Emory & Henry 16.5
Roanoke 15.5
Bridgewater 8.5
Eastern Mennonite 3.5


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. C. MacNaughton W&L
2. P. Hammond W&L
3. D. Pretila W&L
4. B. Eckley H-SC
5. J. Taylor W&L
6. R. Aday W&L


Doubles

Rank Names School
1. MacNaughton, Hammond W&L
2. Taylor, Aday W&L
3. Pretila/S. Babka W&L


Coach of the Year:
Gary Franke, Washington and Lee
Player of the Year: C. MacNaughton, Washington and Lee

 

1997

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 71
Hampden-Sydney 62
Virginia Wesleyan 38
Guilford 33
Emory & Henry 29
Lynchburg 26.5
Eastern Mennonite 25.5
Roanoke 21.5
Randolph-Macon 17.5
Bridgewater 4


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. P. Hammond W&L
2. B. Eckley H-SC
3. C. Higgs W&L
4. S. Babka W&L
5. D. Brady W&L
6. G. Miller W&L


Doubles

Rank Names School
1. Hammond, Pretila W&L
2. Babka, Brady W&L
3. Higgs, Washburn W&L


Coach of the Year:
Gary Franke, Washington and Lee
Player of the Year: Peter Hammond, Washington and Lee

 

1998

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 71
Hampden-Sydney 55
Guilford 53
Virginia Wesleyan 50
Lynchburg 26
Emory & Henry 24.5
Bridgewater 22
Randolph-Macon 14.5
Eastern Mennonite 8.5
Roanoke 4


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Bryan Duquette H-SC
2. Chris Haun W&L
3. Scott Babka W&L
4. Glenn Miller W&L
5. Kelly Radford W&L
6. David Lehman W&L


Doubles

Rank Names School
1. D. Pretila, C. Haun W&L
2. S. Babka, K. Radford W&L
3. G. Miller, Washburn W&L


Coach of the Year:
Steve MacDermut, Guilford
Player of the Year: Bryan Duquette, Hampden-Sydney

 

1999

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 69
Hampden-Sydney 61
Virgina Wesleyan 40.5
Guilford 39.5
Roanoke 28.5
Lynchburg 24
Emory & Henry 23
Eastern Mennonite 16.5
Bridgewater 15.5
Randolph-Macon 13


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Bryan Duquette H-SC
2. Kelly Radford W&L
3. Scott Babka W&L
4. Rhys James W&L
5. David Lehman W&L
6. Andrew Roberts W&L


Doubles

Rank Names School
1. D. Pretila, S. Babka W&L
2. K. Radford, R. James W&L
3. A. Roberts, Washburn W&L


Coach of the Year:
Phil Benne, Roanoke
Player of the Year: Bryan Duquette, Hampden-Sydney

 

2000

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 66
Hampden-Sydney 65
Lynchburg 49
Virginia Wesleyan 36.5
Eastern Mennonite 29
Guilford 25
Roanoke 24
Emory & Henry 22.5
Randolph-Macon 9
Bridgewater 1.5


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Bryan Duquette H-SC
2. Matt Hopke H-SC
3. John Moss H-SC
4. Chase Bice W&L
5. Zach Vuncannon W&L
6. Bobby Reitinger W&L


Doubles

Rank Names School
1. Rhys James, Bobby Reitinger W&L
2. John Jensen, Zach Vuncannon W&L
3. Chase Bice, Rob Moynihan W&L


Coach of the Year:
Bert Molinary, Hampden-Sydney
Player of the Year: Bryan Duquette, Hampden-Sydney

 

2001

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 77
Lynchburg 48
Eastern Mennonite 45
Hampden-Sydney 43.5
Roanoke 42
Virginia Wesleyan 31
Emory & Henry 19.5
Randolph-Macon 15.5
Bridgewater 10.5


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Rhys James W&L
2. Andrew Roberts W&L
3. Austin Kim W&L
4. Graham Nix W&L
5. K.C. Schaefer W&L
6. Chase Bice W&L


Doubles

Rank Names School
1. Rhys James, Andrew Roberts W&L
2. Austin Kim, Graham Nix W&L
3. K.C. Schaefer, Zac Vuncannon W&L

Coach of the Year: Harlan de Brun, Eastern Mennonite
Player of the Year: Jared Lissauer, Roanoke

 

2002

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 72
Lynchburg 55
Hampden-Sydney 49
Eastern Mennonite 39
Emory & Henry 25.5
Bridgewater 20
Roanoke 16.5
Randolph-Macon 10
Guilford 7.5
Virginia Wesleyan 7


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Rhys James W&L
2. Paul McClure W&L
3. Andrew Roberts W&L
4. Austin Kim W&L
5. Graham Nix W&L
6. Rob Moynihan W&L


Doubles

Rank Names School
1. Rhys James, Andrew Roberts W&L
2. Austin Kim, Graham Nix W&L
3. K.C. Schaefer, Paul McClure W&L


Coach of the Year:
Neal Cassidy, Lynchburg
Player of the Year: Rhys James, Washington and Lee

 

2003

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 72
Lynchburg 43
Emory & Henry 42
Virginia Wesleyan 39
Hampden-Sydney 36
Eastern Mennonite 36
Roanoke 27
Bridgewater 22
Randolph-Macon 7


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Paul McClure W&L
2. Graham Nix W&L
3. K.C. Schaefer W&L
4. David Shay W&L
5. Jordan Eichenberger W&L
6. David Ellison W&L


Doubles

Rank Names School
1. Graham Nix, David Ellison W&L
2. Paul McClure, David Shay W&L
3. K.C. Schaefer, Chris Kimmel W&L


Coach of the Year:
David Detwiler, Washington and Lee
Player of the Year: Paul McClure, Washington and Lee
Rookie of the Year: Patrick Gee, Hampden-Sydney

 

2004

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 72
Roanoke 61
Virginia Wesleyan 61
Lynchburg 52
Bridgewater 46
Hampden-Sydney 44
Emory & Henry 28
Eastern Mennonite 16
Randolph-Macon 15


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Paul McClure W&L
2. David Shay W&L
3. Graham Nix W&L
4. Jon Malooly W&L
5. K.C. Schaefer W&L
6. Austin Kim W&L


Doubles

Rank Names School
1. Graham Nix, Austin Kim W&L
2. Paul McClure, David Shay W&L
3. K.C. Schaefer, Chris Kimmel W&L


Coach of the Year:
Phil Benne, Roanoke
Player of the Year: Paul McClure, Washington and Lee
Rookie of the Year: Tim Van Rheenan, Roanoke

 

2005

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 85
Roanoke 76
Guilford 65
Hampden-Sydney 53
Lynchburg 53
Bridgewater  43
Virginia Wesleyan 39
Emory & Henry 35
Eastern Mennonite  25
Randolph-Macon   12


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. Patrick Gee H-SC
2. David Shay W&L
3. Caleb Kimbrough GC
4. Jeff Lusk W&L
5. Jordan Eichenberger W&L
6. Charles Anderson W&L


Doubles

Rank Names School
1. David Shay / Jeff Feibelman W&L
2. Jeff Lusk / Jordan Eichenberger W&L
3. Charles Anderson / Chris Kimmel W&L


Player of the Year:
Patrick Gee, Hampden-Sydney
Coach of the Year: David Detwiler, Washington and Lee
Rookie of the Year: Kyle Allen, Roanoke
Scholar-Athlete of the Year: Paul McClure, Washington and Lee
Team Sportsmanship Award: Washington and Lee

 

2006

Team Results:

Team Points
Washington and Lee 89
Roanoke 73
Virginia Wesleyan 69
Hampden-Sydney 58
Bridgewater 57
Lynchburg 40
Emory & Henry 38
Eastern Mennonite 32
Randolph Macon  21
Guilford  13


Individual Results:

Singles

Rank Name School
1. David Shay W&L
2. Nat Estes W&L
3. Seth Feibelman W&L
4. Jordan Eichenberger W&L
5. Tim Ross W&L
6. Charles Anderson W&L


Doubles

Rank Names School
1. Eric Caudill / Jeff Zenisek VWC
2. Charles Anderson/Jordan Eichenberger W&L
3. David Shay/Stuart Stanford W&L


Player of the Year:
David Shay, Washington and Lee
Coach of the Year: Jim Brinkman, Virginia Wesleyan
Rookie of the Year: Steven Wright, Virginia Wesleyan
Scholar-Athlete of the Year: Charles Anderson, Washington and Lee
Team Sportsmanship Award: Bridgewater

 

2007

Tournament Results

Round Score

Quarterfinals
Washington and Lee 5, Eastern Mennonite 1
Roanoke 7, Emory & Henry 0
Hampden-Sydney 6, Bridgewater 3
Virginia Wesleyan 5, Guilford 1
Semifinals Washington and Lee 9, Hampden-Sydney 0
Roanoke 5, Virginia Wesleyan 1
Finals Washington and Lee 9, Roanoke 0


Player of the Year:
William Moss, Hampden-Sydney
Coach of the Year: David Detwiler, Washington and Lee
Rookie of the Year: William Moss, Hampden-Sydney
Scholar-Athlete of the Year: Eric Caudill, Virginia Wesleyan

 

2008

Tournament Results

Round Score

Quarterfinals
Washington & Lee 8, Lynchburg 0
Hampden- Sydney 9, Virginia Wesleyan 0
Roanoke 5, Emory & Henry 1
Guilford 5, Bridgewater 2
Semifinals Washington & Lee 9, Guilford 0
Hampden-Sydney 5, Roanoke 4
Finals Washington & Lee 9, Hampden-Sydney 0


Player of the Year:
William Moss, Hampden-Sydney
Coach of the Year: Murrie Bates, Hampden-Sydney
Rookie of the Year: Rich Pugh, Hampden-Sydney
Scholar-Athlete of the Year: Andrew Mcleod, Hampden-Sydney

 

2009

Tournament Results

Round Score

Quarterfinals

Washington and Lee 9, Guilford 0
Hampden-Sydney 9, Lynchburg 0
Bridgewater 9, Randolph-Macon 0
Roanoke 5, Emory & Henry 2

Semifinals Washington & Lee 8, Roanoke 1
Hampden-Sydney 9, Bridgewater 0
Finals Hampden-Sydney 5, Washington and Lee 3


Player of the Year:
William Moss, Hampden-Sydney
Coach of the Year: Connor Smith, Bridgewater
Co-Rookies of the Year: Jon Roy, Roanoke; Jeremy Becht, Washington and Lee
ODAC/Farm Bureau Insurance Scholar-Athlete of the Year: William Moss, Hampden-Sydney

 

2010

Tournament Results

Round Score

Quarterfinals
Hampden-Sydney 6, Virginia Wesleyan 0
Roanoke 6, Emory & Henry 3
Washington and Lee 5, Lynchburg 0
Bridgewater 5, Guilford 1
Semifinals Hampden-Sydney 5, Roanoke 0
Washington and Lee 5, Bridgewater 0
Finals Washington and Lee 5, Hampden-Sydney 3 


Player of the Year:
William Moss, Hampden-Sydney
Coach of the Year: Murrie Bates, Hampden-Sydney
Rookie of the Year: Hayden White, Washington and Lee
ODAC/Farm Bureau Insurance Scholar-Athlete of the Year: William Moss, Hampden-Sydney

 

2011

Tournament Results

Round Score
Quarterfinals Washington and Lee 6, Lynchburg 0
Bridgewater 5, Virginia Wesleyan 0
Hampden-Sydney 5, Guilford 1
Emory & Henry 6, Roanoke 1
Semifinals Washington and Lee 5, Emory & Henry 0 
Hampden-Sydney 5, Bridgewater 0
Finals Washington and Lee 5, Hampden-Sydney 0


Player of the Year:
Rich Pugh, Hampden-Sydney
Coach of the Year: Conor Smith, Bridgewater
Rookie of the Year: Tyler Mercier, Guilford
ODAC/Farm Bureau Insurance Scholar-Athlete of the Year: Will Hall, Washington and Lee

 

2012

Tournament Results

Round Score
Quarterfinals Washington and Lee 5, Virginia Wesleyan 1
Guilford 5, Hampden-Sydney 1
Emory & Henry 5, Randolph-Macon 2
Bridgewater 5, Roanoke 0
Semifinals Washington and Lee 5, Emory & Henry 0 
Bridgewater 5, Guilford 2
Finals Washington and Lee 5, Bridgewater 0


Co-Players of the Year:
Mederick Ceril, Randolph-Macon and Hayden White, Washington and Lee
Coach of the Year: Wayne Vaughan, Randolph-Macon
Rookie of the Year: Mederick Ceril, Randolph-Macon
Farm Bureau/ODAC Scholar-Athlete of the Year: Hayden White, Washington and Lee

 

2013

Tournament Results

Round Score
Quarterfinals Washington and Lee 5, Hampden-Sydney 0
Emory & Henry 5, Roanoke 0
Bridgewater 5, Randolph-Macon 0
Virginia Wesleyan 5, Guilford 2
Semifinals Washington and Lee 5, Virginia Wesleyan 0
Bridgewater 5, Emory & Henry 2
Finals Washington and Lee 5, Bridgewater 0


Player of the Year:
Hayden White, Sr., Washington and Lee
Coach of the Year: David Detwiler, Washington and Lee
Rookie of the Year: Graham Wilson, Fr., Virginia Wesleyan
Farm Bureau/ODAC Scholar-Athlete of the Year: Hayden White, Sr., Washington and Lee

 

2014

Tournament Results

Round Score
Quarterfinals Virginia Wesleyan 5, Roanoke 1
Guilford 5, Randolph-Macon 4
Bridgewater 5, Hampden-Sydney 4
Washington and Lee 6, Randolph 0
Semifinals Washington and Lee 5, Bridgewater 0
Virginia Wesleyan 5, Guilford 2
Finals Washington and Lee 5, Virginia Wesleyan 0


Player of the Year:
Taylor Shamshiri, Washington and Lee
Coach of the Year: Charles Gray, Randolph-Macon
Rookie of the Year: Kenneth Downing, Virginia Wesleyan
Farm Bureau/ODAC Scholar-Athlete of the Year: Michael Holt, Washington and Lee

 

2015

Tournament Results

Round Score
Quarterfinals

Washington and Lee 5, Shenandoah 0
Bridgewater 5, Randolph-Macon 4
Virginia Wesleyan 5, Randolph 0
Guilford 6, Roanoke 3

Semifinals Washington and Lee 5, Bridgewater 0
Virginia Wesleyan 5, Guilford 1
Finals Washington and Lee 5, Virginia Wesleyan 1


Player of the Year:
 Jordan Krasner, Washington and Lee
Coach of the Year: Dave McCain, Guilford
Rookie of the Year: Bradley Strober, Randolph
Farm Bureau/ODAC Scholar-Athlete of the Year: Michael Holt, Washington and Lee

 

2016

Tournament Results

Round Score
Quarterfinals

Virginia Wesleyan 5, Lynchburg 0
Bridgewater 5, Guilford 0
Washington and Lee 5, Randolph 0
Randolph-Macon 5, Roanoke 4

Semifinals Virginia Wesleyan 5, Randolph-Macon 0
Washington and Lee 5, Bridgewater 0
Finals Washington and Lee 5, Virginia Wesleyan 2


Player of the Year:
 Graham Wilson, Virginia Wesleyan
Coach of the Year: Marty Perry, Virginia Wesleyan
Rookie of the Year: Zack Ely, Washington and Lee
Farm Bureau/ODAC Scholar-Athlete of the Year: Michael Holt, Washington and Lee

 

2017

Tournament Results

Round Score
Quarterfinals

Washington and Lee 5, Virginia Wesleyan 0
Bridgewater 5, Lynchburg 0
Guilford 5, Randolph 0
Hampden-Sydney 5, Randolph-Macon 0

Semifinals Washington and Lee 5, Hampden-Sydney 0
Guilford 5, Bridgewater 0
Finals Washington and Lee 5, Guilford 0


Player of the Year:
 Jordan Krasner, Washington and Lee
Coach of the Year: Jordon Robinson, Bridgewater
Rookie of the Year: Tate Godwin, Guilford
Farm Bureau/ODAC Scholar-Athlete of the Year: Jordan Krasner, Washington and Lee

 


Total Number of Championships:

Washington and Lee 36
Hampden-Sydney 3
Lynchburg 2