2017 ODAC Softball Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Sat. 11 Lynchburg 1 William Peace 2 Final
  Guilford 5 Meredith 3 Final
  Lynchburg 17 William Peace 2 Final - 5 innings
  Guilford 12 Meredith 5 Final
Sun. 12 Salem 3 Guilford 5 Final
  Salem 9 Guilford 3 Final
Wed. 15 Guilford 8 Methodist 1 Final
  Guilford 7 Methodist 2 Final
Sat. 18 Millsaps 1 Emory & Henry 0 Final
  @ Demorest, Ga.
  Southern Virginia 4 Shenandoah 13 Final - 5 innings
  @ Winston-Salem, N.C.
  Averett 4 Guilford 8 Final
  Lynchburg 5 Methodist 0 Final
  Randolph 16 Southern Virginia 2 Final - 5 innings
  @ Winston-Salem, NC
  Emory & Henry 3 Greensboro 2 Final
  @ Demorest, Ga.
  Averett 4 Guilford 5 Final
  Lynchburg 14 Methodist 2 Final - 6 innings
  Shenandoah 12 Salem 13 Final - 8 innings
  Randolph 6 Frostburg St. 1 Final
  Salem College Invite @ Winston-Salem, NC
Sun. 19 Emory & Henry 0 Piedmont 1 Final
  Frostburg St. 10 Shenandoah 8 Final
  @ Winston-Salem, N.C.
  Susquehanna 0 Virginia Wesleyan 8 Final - 5 innings
  Randolph 5 Frostburg St. 0 Final
  Salem College Invite @ Winston-Salem, NC
  Bridgewater 2 Methodist 10 Final - 5 innings
  Ferrum 0 Lynchburg 3 Final
  Roanoke 4 Averett 3 Final
  Susquehanna 1 Virginia Wesleyan 4 Final
  Shenandoah 11 Salem 12 Final
  Bridgewater 1 Methodist 5 Final
  Ferrum 2 Lynchburg 3 Final - 8 innings
  Roanoke 9 Averett 1 Final
  Emory & Henry 4 Greensboro 7 Final
  @ Demorest, Ga.
  Salem 11 Randolph 8 Final - 7 innings
  @ at Winston-Salem, NC
Tue. 21 Virginia Wesleyan 5 N.C. Wesleyan 0 Final
  Virginia Wesleyan 10 N.C. Wesleyan 0 Final - 6 innings
Wed. 22 William Peace 5 Guilford 3 Final
  Randolph 8 Greensboro 9 Final
  William Peace 0 Guilford 8 Final - 5 innings
  Randolph 8 Greensboro 4 Final
Sat. 25 Frostburg St.   Randolph-Macon   9:30 AM
  Frostburg St.   Randolph-Macon   11:30 AM
  Southern Virginia   Guilford   1:00 PM
  Virginia Wesleyan   Meredith   1:30 PM
  Southern Virginia   Guilford   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   Meredith   3:30 PM
Sun. 26 Mary Washington   Lynchburg   12:00 PM
  TCNJ   Randolph-Macon   12:00 PM
  Emory & Henry   Methodist   1:00 PM
  Ferrum   Randolph   1:00 PM
  Guilford   Mary Baldwin   1:00 PM
  TCNJ   Randolph-Macon   2:00 PM
  Mary Washington   Lynchburg   2:30 PM
  Emory & Henry   Methodist   3:00 PM
  Ferrum   Randolph   3:00 PM
  Guilford   Mary Baldwin   3:00 PM
Tue. 28 Salisbury   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Gettysburg   Shenandoah   3:30 PM
  Salisbury   Virginia Wesleyan   4:00 PM
  Gettysburg   Shenandoah   5:30 PM
 
March
Wed. 1 Mary Baldwin   Bridgewater   2:00 PM
  Greensboro   Guilford   2:00 PM
  note site change
  Sweet Briar   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Mary Baldwin   Bridgewater   4:00 PM
  Greensboro   Guilford   4:00 PM
  note site change
  Sweet Briar   Virginia Wesleyan   4:00 PM
  Roanoke   Southern Virginia   4:00 PM
  Roanoke   Southern Virginia   6:00 PM
Thu. 2 Averett   Lynchburg   2:00 PM
  Eastern   Randolph-Macon   2:30 PM
  Averett   Lynchburg   4:00 PM
  Eastern   Randolph-Macon   4:30 PM
Fri. 3 Case Western Reserve   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Beach Blast
  Randolph-Macon   Rutgers-Camden   4:00 PM
  @ Virginia Beach, Va.
  Shenandoah   Keuka   4:00 PM
  VWC Beach Blast @ Virginia Beach, Va.
  Western Conn. St.   Virginia Wesleyan   4:00 PM
  Beach Blast
  Buffalo St.   Shenandoah   6:00 PM
  VWC Beach Blast @ Virginia Beach, Va.
  Randolph-Macon   Manhattanville   6:00 PM
  @ Virginia Beach, Va.
Sat. 4 TBD   Roanoke   TBA
  @ Florida
  Rutgers-Camden   Shenandoah   10:00 AM
  VWC Beach Blast @ Virginia Beach, Va.
  Marietta   Emory & Henry   12:00 PM
  Manhattanville   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Beach Blast
  William Peace   Randolph   12:00 PM
  Oberlin   Emory & Henry   2:00 PM
  Fredonia   Shenandoah   2:00 PM
  Virginia Wesleyan College Beach Blast @ Virginia Beach, VA
  Keuka   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Beach Blast
  Randolph-Macon   Case Western Reserve   2:00 PM
  Beach Blast @ Virginia Beach, Va.
  William Peace   Randolph   2:00 PM
  Randolph-Macon   Buffalo St.   4:00 PM
  @ Virginia Beach, Va.
Sun. 5 Bridgewater   Muskingum   9:00 AM
  @ Rebel Spring Games - Kissimmee, Fla.
  Roanoke   Mount Union   9:00 AM
  @ Clermont, Fla.
  Eastern Mennonite   Hilbert   9:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Penn St.-Altoona   Bridgewater   11:15 AM
  @ Rebel Spring Games - Kissimmee, Fla.
  Eastern Mennonite   Penn College   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Catholic   Roanoke   11:30 AM
  @ PFX Spring Games
  Oberlin   Emory & Henry   12:00 PM
  Marietta   Emory & Henry   2:00 PM
Mon. 6 Monmouth (Ill.)   Roanoke   8:00 AM
  @ Clermont, Fla.
  Randolph   Mary Washington   9:30 AM
  FastPitch Dreams @ Myrtle Beach, SC
  Ursinus   Eastern Mennonite   9:30 AM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Bluffton   Bridgewater   11:15 AM
  @ Rebel Spring Games - Kissimmee, Fla.
  Gwynedd Mercy   Eastern Mennonite   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Randolph   Regis (Mass.)   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C. - Field #2
  Wilkes   Sweet Briar   3:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Bridgewater   DeSales   3:45 PM
  @ Rebel Spring Games - Kissimmee, Fla.
  Sweet Briar   Rhode Island Col.   5:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
Tue. 7 Bridgewater   Rhodes   9:00 AM
  @ Rebel Spring Games - Kissimmee, Fla.
  Randolph   Ursinus   9:30 AM
  @ Myrtle Beach, S.C.
  Eastern Mennonite   Eureka   9:30 AM
  Fastpitch Dreams Spring Classic @ North Myrtle Beach, S.C.
  Kean   Bridgewater   11:15 AM
  @ Rebel Spring Games - Kissimmee, Fla.
  Randolph   Penn St.-Beaver   11:30 AM
  FastPitch Dreams @ Myrtle Beach, SC
  North Central (MN)   Roanoke   11:30 AM
  Field: Minneola Athletic Complex 1 @ Clermont, Fla.
  Sweet Briar   Clarks Summit   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  William Peace   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Eastern Mennonite   La Roche   3:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Anna Maria   Sweet Briar   3:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.- Field 3
  William Peace   Virginia Wesleyan   4:00 PM
Wed. 8 TBD   Roanoke   TBA
  @ Flordia
  Randolph   Robert Morris-S'fiel   9:30 AM
  FastPitch Dreams @ Myrtle Beach, SC
  Sweet Briar   Mt. Aloysius   9:30 AM
  Fastpitch Dreams Spring Classic @ Myrtle Beach, S.C.
  Eastern Mennonite   Penn St.-Abington   11:30 AM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Randolph   Hilbert   11:30 AM
  FastPitch Dreams @ Myrtle Beach, SC
  Cazenovia   Eastern Mennonite   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Sweet Briar   Robert Morris-S'fiel   1:30 PM
  @ North Myrtle Beach, S.C.
  Guilford   N.C. Wesleyan   2:00 PM
  Guilford   N.C. Wesleyan   4:00 PM
Thu. 9 TBD   Roanoke   TBA
  @ Flordia
  Bridgewater   Beloit   9:00 AM
  @ Rebel Spring Games - Kissimmee, Fla.
  Roanoke   Wittenberg   10:30 AM
  @ (neutral)
  Defiance   Bridgewater   11:15 AM
  @ Rebel Spring Games - Kissimmee, Fla.
  Frostburg St.   Shenandoah   3:00 PM
  Frostburg St.   Shenandoah   5:00 PM
Fri. 10 TBD   Roanoke   TBA
  @ Flordia
  Bridgewater   Montclair St.   9:00 AM
  @ Rebel Spring Games - Kissimmee, Fla.
  Simpson   Bridgewater   11:15 AM
  @ Kissimmee, Fla.
  Salem   Emory & Henry   2:00 PM
  Salem   Emory & Henry   4:00 PM
Sat. 11 Lynchburg   New Paltz St.   8:30 AM
  @ Salisbury, MD
  New Paltz St.   Lynchburg   10:30 AM
  @ Salisbury, MD
  Gettysburg   Randolph-Macon   12:00 PM
  Gettysburg   Randolph-Macon   2:00 PM
Sun. 12 Lynchburg   Ursinus   12:30 PM
  @ Salisbury, Md.
  Virginia Wesleyan   Chris. Newport   1:00 PM
  Wilson   Randolph   1:00 PM
  Guilford   Shenandoah   2:00 PM
  Ursinus   Lynchburg   2:30 PM
  @ Salisbury, Md.
  Virginia Wesleyan   Chris. Newport   3:00 PM
  Wilson   Randolph   3:00 PM
  Guilford   Shenandoah   4:00 PM
Mon. 13 Emory & Henry   Cumberland (KY)   10:30 AM
  @ Cocoa Beach, Fla.
  Lynchburg   Salisbury   12:00 PM
  Emory & Henry   Cumberland (KY)   1:00 PM
  @ Cocoa Beach, Fla.
  Lynchburg   Salisbury   2:00 PM
Tue. 14 Framingham St.   Emory & Henry   8:00 AM
  @ Leesburg, Fla.
  Washington (Mo.)   Emory & Henry   2:00 PM
  @ Leesburg, Fla. (Sleepy Hollow 5)
  Mary Baldwin   Randolph   2:00 PM
  Emory & Henry   Macalester   3:30 PM
  THE Spring Games @ Leesburg, Fla.
  Mary Baldwin   Randolph   4:00 PM
Wed. 15 Shenandoah   Catholic   2:00 PM
  Methodist   Randolph-Macon   2:30 PM
  Shenandoah   Catholic   4:00 PM
  Methodist   Randolph-Macon   4:30 PM
  Emory & Henry   St. Thomas (Fla.)   5:00 PM
  @ Cocoa Beach, Fla.
  Emory & Henry   St. Thomas (Fla.)   7:30 PM
  @ Cocoa Beach, Fla.
Thu. 16 Chris. Newport   Randolph-Macon   2:30 PM
  Eastern Mennonite   Mary Baldwin   3:00 PM
  Bridgewater   Mary Washington   3:00 PM
  Chris. Newport   Randolph-Macon   4:30 PM
  Greensboro   Roanoke   4:30 PM
  Eastern Mennonite   Mary Baldwin   5:00 PM
  Bridgewater   Mary Washington   5:00 PM
  Greensboro   Roanoke   6:30 PM
Fri. 17 Lynchburg   Emory   2:00 PM
  Southern Vt.   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Lynchburg   Emory   4:00 PM
  Southern Vt.   Eastern Mennonite   5:00 PM
Sat. 18 Lynchburg   Centre   12:00 PM
  @ Atlanta, Ga.
  Shenandoah   Mary Washington   1:00 PM
  Frostburg St.   Bridgewater   1:00 PM
  Virginia Wesleyan   Messiah   1:00 PM
  Lynchburg   Centre   2:00 PM
  @ Atlanta, Ga.
  Shenandoah   Mary Washington   3:00 PM
  Frostburg St.   Bridgewater   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   Messiah   3:00 PM
Sun. 19 Westminster (Mo.)   Guilford   10:30 AM
  @ Myrtle Beach, SC
  Westminster (Mo.)   Guilford   12:30 PM
  @ Myrtle Beach, SC
  Roanoke   Chris. Newport   1:00 PM
  Mary Washington   Eastern Mennonite   1:00 PM
  Roanoke   Chris. Newport   3:00 PM
  Mary Washington   Eastern Mennonite   3:30 PM
Wed. 22 Guilford   Lynchburg   2:30 PM
  Shenandoah   Bridgewater   3:00 PM
  Mary Washington   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Randolph-Macon   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Randolph-Macon   5:00 PM
  Shenandoah   Bridgewater   5:00 PM
  Mary Washington   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Guilford   Lynchburg   5:00 PM
  Randolph   Roanoke   5:00 PM
  Randolph   Roanoke   7:00 PM
Sat. 25 Emory & Henry   Eastern Mennonite   1:00 PM
  Randolph   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Lynchburg   Roanoke   1:00 PM
  Bridgewater   Sweet Briar   1:00 PM
  Emory & Henry   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Randolph   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Lynchburg   Roanoke   3:00 PM
  Bridgewater   Sweet Briar   3:00 PM
Sun. 26 Shenandoah   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Emory & Henry   Bridgewater   1:00 PM
  Randolph   Randolph-Macon   1:00 PM
  Roanoke   Sweet Briar   1:30 PM
  Guilford   Eastern Mennonite   1:30 PM
  Shenandoah   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Emory & Henry   Bridgewater   3:00 PM
  Randolph   Randolph-Macon   3:00 PM
  Roanoke   Sweet Briar   3:30 PM
  Guilford   Eastern Mennonite   3:30 PM
Tue. 28 Randolph-Macon   Bridgewater   3:00 PM
  Lynchburg   Sweet Briar   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Shenandoah   4:00 PM
  Randolph-Macon   Bridgewater   5:00 PM
  Lynchburg   Sweet Briar   5:00 PM
  Eastern Mennonite   Shenandoah   6:00 PM
Wed. 29 Emory & Henry   Randolph   3:00 PM
  Roanoke   Guilford   3:00 PM
  Emory & Henry   Randolph   5:00 PM
  Roanoke   Guilford   5:00 PM
Thu. 30 Randolph-Macon   Mary Washington   3:00 PM
  Randolph-Macon   Mary Washington   5:00 PM
 
April
Sat. 1 Virginia Wesleyan   Emory & Henry   1:00 PM
  Lynchburg   Bridgewater   1:00 PM
  Shenandoah   Roanoke   1:00 PM
  Randolph   Eastern Mennonite   1:00 PM
  Randolph-Macon   Guilford   1:30 PM
  Virginia Wesleyan   Emory & Henry   3:00 PM
  Lynchburg   Bridgewater   3:00 PM
  Randolph   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Shenandoah   Roanoke   3:00 PM
  Randolph-Macon   Guilford   3:30 PM
Sun. 2 Sweet Briar   Shenandoah   1:00 PM
  Randolph-Macon   Emory & Henry   1:00 PM
  Virginia Wesleyan   Guilford   1:00 PM
  Bridgewater   Randolph   1:00 PM
  Eastern Mennonite   Lynchburg   1:30 PM
  Sweet Briar   Shenandoah   3:00 PM
  Randolph-Macon   Emory & Henry   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   Guilford   3:00 PM
  Bridgewater   Randolph   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Lynchburg   3:30 PM
Tue. 4 Ferrum   Roanoke   5:00 PM
  Ferrum   Roanoke   7:00 PM
Wed. 5 Virginia Wesleyan   Randolph-Macon   3:00 PM
  Sweet Briar   Randolph   3:00 PM
  Bridgewater   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Roanoke   Emory & Henry   3:00 PM
  Bridgewater   Eastern Mennonite   5:00 PM
  Roanoke   Emory & Henry   5:00 PM
  Lynchburg   Shenandoah   5:00 PM
  Sweet Briar   Randolph   5:00 PM
  Virginia Wesleyan   Randolph-Macon   5:00 PM
  Lynchburg   Shenandoah   7:00 PM
Sat. 8 Emory & Henry   Shenandoah   1:00 PM
  Guilford   Bridgewater   1:00 PM
  Roanoke   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Eastern Mennonite   Sweet Briar   1:00 PM
  Senior Day
  Randolph-Macon   Lynchburg   1:30 PM
  Emory & Henry   Shenandoah   3:00 PM
  Guilford   Bridgewater   3:00 PM
  Roanoke   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Sweet Briar   3:00 PM
  Senior Day
  Randolph-Macon   Lynchburg   3:30 PM
Tue. 11 Emory & Henry   Guilford   3:00 PM
  Shenandoah   Messiah   3:00 PM
  Randolph   Lynchburg   3:00 PM
  Randolph-Macon   Sweet Briar   3:00 PM
  Virginia Wesleyan   Eastern Mennonite   3:00 PM
  Shenandoah   Messiah   5:00 PM
  Emory & Henry   Guilford   5:00 PM
  Randolph   Lynchburg   5:00 PM
  Randolph-Macon   Sweet Briar   5:00 PM
  Virginia Wesleyan   Eastern Mennonite   5:00 PM
  Bridgewater   Roanoke   5:00 PM
  Bridgewater   Roanoke   7:00 PM
Thu. 13 McDaniel   Eastern Mennonite   3:00 PM
  McDaniel   Eastern Mennonite   5:00 PM
Fri. 14 Shenandoah   Randolph-Macon   3:00 PM
  Shenandoah   Randolph-Macon   5:00 PM
Sat. 15 Sweet Briar   Emory & Henry   1:00 PM
  Eastern Mennonite   Roanoke   1:00 PM
  Senior Day
  Virginia Wesleyan   Lynchburg   1:30 PM
  Guilford   Randolph   3:00 PM
  Sweet Briar   Emory & Henry   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Roanoke   3:00 PM
  Senior Day
  Virginia Wesleyan   Lynchburg   3:30 PM
  Guilford   Randolph   5:00 PM
Tue. 18 Emory & Henry   Ferrum   5:00 PM
  Bridgewater   Southern Virginia   5:00 PM
  Emory & Henry   Ferrum   7:00 PM
  Bridgewater   Southern Virginia   7:00 PM
Wed. 19 McDaniel   Shenandoah   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Messiah   3:00 PM
  McDaniel   Shenandoah   5:00 PM
  Eastern Mennonite   Messiah   5:00 PM
Sat. 22 Sweet Briar   Guilford   1:00 PM
  Shenandoah   Randolph   1:00 PM
  Bridgewater   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Roanoke   Randolph-Macon   1:30 PM
  Lynchburg   Emory & Henry   2:00 PM
  Sweet Briar   Guilford   3:00 PM
  Shenandoah   Randolph   3:00 PM
  Bridgewater   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Roanoke   Randolph-Macon   3:30 PM
  Lynchburg   Emory & Henry   4:00 PM
Sun. 23 Ferrum   Bridgewater   1:00 PM
  Ferrum   Bridgewater   3:00 PM