2017-18 ODAC Women's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
 
November
Wed. 15 Salisbury   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Shenandoah   Goucher   5:30 PM
  Meredith   Randolph   6:00 PM
  Washington and Lee   Mary Washington   6:00 PM
  Marymount (Va.)   Randolph-Macon   6:00 PM
  Bridgewater   Chris. Newport   7:00 PM
  Roanoke   Ferrum   7:00 PM
  Lynchburg   Averett   7:00 PM
  Hollins   Salem   7:30 PM
Fri. 17 Hilbert   Eastern Mennonite   TBA
  Emory & Henry   Belhaven   6:00 PM
  @ Atlanta, Ga.
  Juniata   Randolph-Macon   6:00 PM
  R-MC Tip-Off Classic
  Hollins   Pfeiffer   7:00 PM
  Virginia Wesleyan   Mary Washington   7:00 PM
  Hyatt Place Tipoff Tournament
  Bridgewater   Methodist   8:00 PM
Sat. 18 Hilbert   Eastern Mennonite   TBA
  Juniata   Bridgewater   2:00 PM
  Shenandoah   Averett   2:00 PM
  Lynchburg   Johns Hopkins   2:00 PM
  Johns Hopkins Tournament
  Hardin-Simmons   Guilford   2:00 PM
  Guilford College Classic
  Emory & Henry   Texas-Dallas   4:00 PM
  @ Atlanta, Ga.
  Methodist   Randolph-Macon   4:00 PM
  R-MC Tip-Off Classic
  Randolph   Greensboro   5:30 PM
  Jean Edge Classic @ Rocky Mount, NC
  TCNJ   Roanoke   6:00 PM
  Washington and Lee   Birmingham Southern   8:00 PM
Sun. 19 Lynchburg   TBA   TBA
  Johns Hopkins Tournament @ Baltimore, Maryland
  Washington and Lee   Piedmont   1:00 PM
  La Roche   Guilford   2:00 PM
  Guilford College Classic
  Birmingham Southern   Roanoke   3:00 PM
  Randolph   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Jean Edge Classic
Tue. 21 Virginia Wesleyan   Ferrum   TBA
  Roanoke   Salem   TBA
  Washington and Lee   Gallaudet   4:00 PM
  Hollins   Averett   5:00 PM
  Shenandoah   Hood   6:00 PM
  Bridgewater   Waynesburg   6:00 PM
  Mary Washington   Lynchburg   7:00 PM
  Brevard   Emory & Henry   7:00 PM
  Randolph   Southern Virginia   7:00 PM
  Apprentice   Randolph-Macon   7:00 PM
  N.C. Wesleyan   Guilford   7:30 PM
Sun. 26 Ferrum   Emory & Henry   2:00 PM
  Virginia Wesleyan   Stevenson   2:00 PM
Mon. 27 Shenandoah   Marymount (Va.)   6:00 PM
  Guilford   Meredith   7:00 PM
Tue. 28 Methodist   Hollins   7:00 PM
  Bridgewater *   Roanoke   7:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Randolph *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Ferrum   Lynchburg   7:00 PM
Wed. 29 Emory & Henry   Averett   7:00 PM
  Hollins *   Guilford   7:30 PM
Thu. 30 Randolph   Salem   6:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Lynchburg   7:00 PM
 
December
Sat. 2 Trinity (D.C.)   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Apprentice   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  New York U.   Washington and Lee   2:00 PM
  Emory & Henry *   Shenandoah   4:00 PM
  Mid-Atlantic Christian University   Randolph-Macon   4:30 PM
  Lynchburg   William Peace   6:00 PM
  Washington Adventist   Hollins   7:00 PM
Sun. 3 Stevenson   Washington and Lee   2:00 PM
  Emory & Henry #   Navy   3:15 PM
Mon. 4 Randolph *   Shenandoah   7:00 PM
Tue. 5 Washington and Lee *   Roanoke   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Hollins   7:00 PM
Wed. 6 Emory & Henry *   Bridgewater   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Lynchburg   7:00 PM
Thu. 7 Hollins   Gallaudet   5:00 PM
  Oglethorpe   Guilford   5:00 PM
Sat. 9 Bridgewater   Apprentice   2:00 PM
  Shenandoah   Mary Baldwin   2:00 PM
  Mid-Atlantic Christ.   Randolph   2:00 PM
  Guilford *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
  Southern Virginia   Roanoke   7:00 PM
Sun. 10 N.C. Wesleyan   Lynchburg   2:00 PM
Wed. 13 N.C. Wesleyan   Shenandoah   7:00 PM
Fri. 15 Emory & Henry   Greensboro   2:00 PM
Sat. 16 Virginia Wesleyan   N.C. Wesleyan   1:00 PM
  Hollins   Notre Dame (Md.)   1:00 PM
  Mary Washington   Emory & Henry   2:00 PM
  Hood   Bridgewater   2:00 PM
  Shenandoah   Penn State-Altoona   4:00 PM
Sun. 17 Guilford   William Peace   TBA
  Lawrence   Randolph-Macon   4:00 PM
  @ Fort Lauderdale, Fla.
Mon. 18 Emory & Henry   Birmingham Southern   TBA
  @ Atlanta, Ga.
  Virginia Wesleyan   Stockton   TBA
  Roanoke   Babson   2:00 PM
  Lycoming   Randolph-Macon   2:00 PM
  @ Fort Lauderdale, Fla.
  Washington Adventist   Randolph   7:30 PM
Tue. 19 Bates   Roanoke   2:00 PM
  @ Babson College (Wellesley, Mass.)
  Emory & Henry   Oglethorpe   4:00 PM
  Holiday Inn Express and Suites Classic
Wed. 20 Averett   Randolph   2:00 PM
  Bethel (Minn.)   Washington and Lee   9:00 PM
  @ Rincon, Puerto Rico
Thu. 21 Washington and Lee   MacMurray   TBA
  @ Rincon, Puerto Rico
Thu. 28 Clark University   Bridgewater   1:00 PM
  @ Daytona Beach, Fla.
Fri. 29 TBD   Roanoke   TBA
  Bridgewater St.   Bridgewater   11:00 AM
  @ Daytona Beach, Fla.
  Shenandoah   Notre Dame (Md.)   12:00 PM
  Nashville Music City Classic at Trevecca Nazarene @ Nashville, Tenn.
Sat. 30 St. Andrews   Randolph   2:00 PM
  Franklin & Marshall   Roanoke   2:00 PM
  Salem   Guilford   2:00 PM
  Meredith   Lynchburg   4:00 PM
  @ Roanoke, Va.
  Shenandoah   Dubuque   6:00 PM
  Nashville Music City Classic at Trevecca Nazarene @ Nashville, Tenn.
  Johns Hopkins   Randolph-Macon   7:00 PM
Sun. 31 Franklin & Marshall   Lynchburg   12:00 PM
  @ Roanoke, Va.
  Chris. Newport   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Meredith   Roanoke   2:00 PM
 
January
Tue. 2 Central Penn   Hollins   TBA
  Randolph-Macon *   Shenandoah   7:00 PM
Wed. 3 Eastern Mennonite *   Washington and Lee   7:00 PM
  Hollins *   Emory & Henry   7:00 PM
  Bridgewater *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Lynchburg *   Randolph   7:00 PM
  Roanoke *   Guilford   7:30 PM
Fri. 5 Guilford *   Washington and Lee   5:00 PM
Sat. 6 Randolph-Macon *   Eastern Mennonite   TBA
  Emory & Henry *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Lynchburg *   Bridgewater   2:00 PM
  Shenandoah *   Hollins   2:00 PM
  Randolph *   Roanoke   4:30 PM
Tue. 9 Washington and Lee *   Bridgewater   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph-Macon   7:00 PM
Wed. 10 Roanoke *   Lynchburg   5:00 PM
  Guilford *   Emory & Henry   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Shenandoah   7:00 PM
  Randolph *   Hollins   7:00 PM
Sat. 13 Lynchburg *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Bridgewater *   Emory & Henry   3:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Roanoke   3:30 PM
  Hollins *   Randolph-Macon   4:30 PM
  Washington and Lee *   Randolph   4:30 PM
  Shenandoah *   Guilford   4:30 PM
Tue. 16 Roanoke *   Washington and Lee   7:00 PM
  Bridgewater *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Randolph   7:00 PM
  Emory & Henry *   Lynchburg   7:00 PM
Wed. 17 Shenandoah *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Guilford *   Hollins   7:00 PM
Sat. 20 Hollins *   Washington and Lee   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Lynchburg   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Guilford   2:00 PM
  Roanoke *   Bridgewater   4:30 PM
  Shenandoah *   Emory & Henry   4:30 PM
  Randolph *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
Tue. 23 Shenandoah *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Wed. 24 Randolph *   Bridgewater   7:00 PM
  Lynchburg *   Hollins   7:00 PM
  Washington and Lee *   Emory & Henry   7:00 PM
  Guilford *   Roanoke   7:00 PM
Sat. 27 Emory & Henry *   Eastern Mennonite   TBA
  Hollins *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Shenandoah *   Randolph   2:00 PM
  Washington and Lee *   Guilford   2:00 PM
  Roanoke   Randolph-Macon   2:00 PM
  Back To The Hive Game
  Bridgewater *   Lynchburg   4:30 PM
Sun. 28 Wilson   Hollins   2:00 PM
Tue. 30 Randolph *   Washington and Lee   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Hollins   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Wed. 31 Bridgewater *   Shenandoah   7:00 PM
  Roanoke *   Emory & Henry   7:00 PM
  Guilford *   Lynchburg   7:00 PM
  CODE RED Game
 
February
Sat. 3 Guilford *   Bridgewater   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   2:00 PM
  Lynchburg *   Shenandoah   2:00 PM
  Eastern Mennonite   Roanoke   3:30 PM
  Hollins *   Randolph   4:30 PM
  Emory & Henry *   Randolph-Macon   4:30 PM
Tue. 6 Bridgewater *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Shenandoah *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Wed. 7 Washington and Lee *   Hollins   7:00 PM
  Emory & Henry *   Guilford   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph   7:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   7:00 PM
Sat. 10 Washington and Lee *   Lynchburg   2:00 PM
  Pink Game/Senior Night
  Randolph *   Emory & Henry   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Roanoke *   Shenandoah   4:00 PM
  Hollins *   Bridgewater   4:30 PM
  Randolph-Macon *   Guilford   4:30 PM
Tue. 13 Lynchburg *   Randolph-Macon   7:00 PM
Wed. 14 Virginia Wesleyan *   Shenandoah   7:00 PM
  Roanoke *   Hollins   7:00 PM
  Emory & Henry *   Washington and Lee   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Bridgewater   7:00 PM
  Guilford *   Randolph   7:00 PM
Sat. 17 Hollins *   Eastern Mennonite   TBA
  Lynchburg *   Emory & Henry   2:00 PM
  Randolph-Macon   Roanoke   2:00 PM
  Bridgewater *   Randolph   4:30 PM
  Shenandoah *   Washington and Lee   4:30 PM
  Virginia Wesleyan *   Guilford   4:30 PM

2018 ODAC Women's Basketball Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Mon. 19 #9 Seed   #8 Seed   7:00 PM
  Game 1 - ODAC First Round
  #12 Seed   #5 Seed   7:00 PM
  Game 2 - ODAC First Round
  #10 Seed   #2 Seed   7:00 PM
  Game 3 - ODAC First Round
  #11 Seed   #6 Seed   7:00 PM
  Game 4 - ODAC First Round
Thu. 22 Winner Game 1   #1 Seed   1:00 PM
  Game 5 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 2   #4 Seed   3:00 PM
  Game 6 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 3   #2 Seed   6:00 PM
  Game 7 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 4   #3 Seed   8:00 PM
  Game 8 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
Sat. 24 Winner Game 5   Winner Game 6   1:00 PM
  Game 9 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
  Winner Game 7   Winner Game 8   3:00 PM
  Game 10 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center in Salem, Va.
Sun. 25 Winner Game 9   Winner Game 10   1:00 PM
  Game 11 - ODAC Championship @ Salem Civic Center in Salem, Va.
# Exhibition
* Conference