2017 ODAC Women's Soccer Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Fri. 1 Shenandoah   Salisbury   2:00 PM
  Salisbury Tournament
  Wesleyan (Ga.)   Hollins   4:00 PM
  Randolph-Macon   St. Mary's (Md.)   4:00 PM
  Washington and Lee   Berry   4:00 PM
  @ Centre College
  Brockport St.   Lynchburg   4:00 PM
  Roanoke College Kick-Off @ Roanoke, Va.
  William Peace   Sweet Briar   5:00 PM
  Marymount (Va.)   Eastern Mennonite   5:00 PM
  St. John Fisher   Roanoke   6:30 PM
  Roanoke Invitational
  Randolph   Ferrum   7:00 PM
  Emory & Henry   Averett   7:00 PM
  Bridgewater   Wooster   7:30 PM
  Carnegie Mellon Tournament @ Pittsburgh, Pa.
  Catholic   Virginia Wesleyan   7:30 PM
Sat. 2 Wesleyan (Ga.)   Sweet Briar   12:00 PM
  Washington and Lee   Centre   3:00 PM
  Shenandoah   McDaniel   3:00 PM
  Salisbury Tournament @ Salisbury, Md.
  St. John Fisher   Lynchburg   3:00 PM
  Roanoke College Kick-Off @ Roanoke, Va.
  Brockport St.   Roanoke   5:30 PM
  Roanoke Invitational
  Bridgewater   Carnegie Mellon   6:30 PM
  Trinity (Tex.)   Virginia Wesleyan   8:00 PM
Sun. 3 William Peace   Guilford   1:00 PM
  Dickinson   Randolph-Macon   4:00 PM
  Ferrum   Eastern Mennonite   4:30 PM
Mon. 4 Guilford   John Wesley   6:00 PM
Tue. 5 Greensboro   Hollins   5:00 PM
  Randolph   William Peace   6:00 PM
  Chris. Newport   Virginia Wesleyan   7:30 PM
Wed. 6 Eastern Mennonite   Hampton   2:00 PM
  Regent   Sweet Briar   4:00 PM
  Bridgewater   Southern Virginia   5:30 PM
  Emory & Henry   Milligan   7:00 PM
  Franklin & Marshall   Shenandoah   7:00 PM
Fri. 8 Agnes Scott   Eastern Mennonite   4:00 PM
  @ Winston-Salem, N.C.
  Wheaton (Ill.)   Roanoke   5:00 PM
  Shellenberger Classic @ Lynchburg, Virginia
  Methodist   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  @ Newport News, Va.
  Hollins   Lincoln (Pa.)   7:00 PM
  Salisbury   Lynchburg   7:30 PM
  Shellenberger Classic
Sat. 9 Shenandoah   Rutgers-Camden   11:00 AM
  Rutgers Camden Tournament
  Randolph-Macon   Penn St.-Harrisburg   12:00 PM
  @ Washington, D.C.
  Marymount (Va.)   Randolph   1:00 PM
  Washington and Lee   Kenyon   1:00 PM
  Frostburg St.   Bridgewater   2:00 PM
  Guilford   Catholic   2:30 PM
  DC Classic
  Hollins   Valley Forge   3:30 PM
  Salisbury   Roanoke   5:00 PM
  Shellenberger Classic @ Lynchburg, Virginia
  Wheaton (Ill.)   Lynchburg   7:30 PM
  Shellenberger Classic
Sun. 10 Guilford   Penn St.-Harrisburg   12:00 PM
  Eastern Mennonite   Salem   1:00 PM
  Washington and Lee   Denison   1:00 PM
  Shenandoah   Stockton   1:00 PM
  Rutgers-Camden Tournament
  Cal Lutheran   Virginia Wesleyan   1:30 PM
  @ Newport News, Va.
  Randolph-Macon   Catholic   2:30 PM
  DC Classic
  Emory & Henry   William Peace   3:00 PM
Wed. 13 Greensboro   Emory & Henry   4:00 PM
  Bridgewater   St. Mary's (Md.)   4:00 PM
  Randolph-Macon   Mary Washington   4:30 PM
  Shenandoah   Dickinson   5:00 PM
  Guilford   Warren Wilson   5:00 PM
  Salisbury   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Eastern Mennonite   Hood   7:00 PM
  Roanoke   Ferrum   7:00 PM
  Averett   Randolph   7:00 PM
Fri. 15 Hollins   William Peace   6:30 PM
  Emory & Henry   Brevard   7:00 PM
Sat. 16 Sweet Briar   Cedar Crest   11:00 AM
  Lynchburg   Salem   12:00 PM
  Randolph   John Wesley   1:00 PM
  Roanoke *   Randolph-Macon   1:30 PM
  Meredith   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Bridgewater   N.C. Wesleyan   3:00 PM
  York (Pa.)   Washington and Lee   3:00 PM
  Eastern Mennonite   Notre Dame (Md.)   3:00 PM
  Guilford   Columbia International   4:00 PM
Sun. 17 Penn State-Worthington Scranton   Emory & Henry   11:00 AM
  Averett   Washington and Lee   2:00 PM
  Gallaudet   Hollins   2:00 PM
  Bridgewater   Methodist   2:00 PM
Tue. 19 Virginia Wesleyan   N.C. Wesleyan   4:00 PM
  Lynchburg   St. Mary's (Md.)   4:00 PM
Wed. 20 Eastern Mennonite   Bridgewater   4:00 PM
  Meredith   Washington and Lee   4:00 PM
  Randolph-Macon   Methodist   5:00 PM
  Roanoke   Chris. Newport   5:00 PM
  Emory & Henry   Ferrum   6:00 PM
  Randolph   Southern Virginia   7:00 PM
  Stevenson   Shenandoah   7:00 PM
  Johnson & Wales (NC)   Guilford   7:30 PM
Sat. 23 Trinity (D.C.)   Sweet Briar   TBA
  Guilford *   Shenandoah   2:00 PM
  Bridgewater *   Hollins   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Washington and Lee   3:00 PM
  Eastern Mennonite *   Roanoke   3:00 PM
  Family Weekend
  Emory & Henry *   Randolph   3:30 PM
  Virginia Wesleyan *   Lynchburg   7:00 PM
Sun. 24 Alumnae Game #   Sweet Briar   TBA
  Salisbury   Bridgewater   2:00 PM
Tue. 26 Misericordia   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Dover, Del.
  Emory & Henry   Southern Virginia   5:30 PM
  Mary Washington   Shenandoah   7:00 PM
Wed. 27 Sweet Briar *   Bridgewater   4:00 PM
  Randolph *   Randolph-Macon   4:00 PM
  Hollins *   Washington and Lee   4:30 PM
  Roanoke *   Guilford   6:00 PM
  Lynchburg *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Sat. 30 Guilford *   Randolph-Macon   1:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph   1:00 PM
  Sweet Briar *   Eastern Mennonite   1:00 PM
  Trinity (D.C.)   Hollins   2:00 PM
  Lynchburg *   Shenandoah   3:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Roanoke   3:00 PM
  Bridgewater *   Emory & Henry   6:00 PM
 
October
Tue. 3 Lynchburg   Catholic   4:00 PM
  Roanoke *   Sweet Briar   4:00 PM
Wed. 4 Guilford *   Emory & Henry   2:00 PM
  Hollins *   Shenandoah   4:00 PM
  Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Washington and Lee *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Thu. 5 Randolph *   Lynchburg   7:00 PM
Fri. 6 Hollins *   Guilford   6:00 PM
Sat. 7 Lynchburg *   Washington and Lee   11:00 AM
  Randolph-Macon *   Bridgewater   11:00 AM
  Randolph *   Virginia Wesleyan   11:00 AM
  Sweet Briar *   Emory & Henry   1:00 PM
  Shenandoah *   Roanoke   2:00 PM
  Senior Day
Tue. 10 Washington and Lee *   Roanoke   7:00 PM
Wed. 11 Virginia Wesleyan *   Sweet Briar   4:00 PM
  Shenandoah *   Bridgewater   4:00 PM
  Guilford *   Randolph   6:00 PM
  Emory & Henry *   Hollins   6:30 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph-Macon   7:30 PM
Fri. 13 Emory & Henry *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Roanoke *   Lynchburg   7:00 PM
Sat. 14 Virginia Wesleyan *   Shenandoah   12:00 PM
  Randolph *   Hollins   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Sweet Briar   3:00 PM
  Bridgewater *   Guilford   4:00 PM
Tue. 17 Shenandoah *   Washington and Lee   4:00 PM
  Eastern Mennonite *   Hollins   4:00 PM
  Bridgewater *   Virginia Wesleyan   6:00 PM
Wed. 18 Sweet Briar *   Guilford   4:00 PM
  Lynchburg *   Emory & Henry   6:00 PM
  Roanoke *   Randolph   7:00 PM
Fri. 20 Guilford *   Lynchburg   4:00 PM
Sat. 21 Shenandoah *   Sweet Briar   TBA
  Emory & Henry *   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Hollins *   Randolph-Macon   1:00 PM
  Roanoke   Emory   1:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph   1:00 PM
  Washington and Lee *   Bridgewater   2:00 PM
Sun. 22 Lynchburg   Carnegie Mellon   1:30 PM
Wed. 25 Hollins *   Roanoke   4:00 PM
  Emory & Henry *   Washington and Lee   4:00 PM
  Randolph *   Sweet Briar   4:00 PM
  Senior Day
  Virginia Wesleyan *   Eastern Mennonite   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Shenandoah   7:00 PM
  Bridgewater *   Lynchburg   7:00 PM
Sat. 28 Eastern Mennonite *   Guilford   2:00 PM
  Sweet Briar *   Hollins   2:00 PM
  Lynchburg *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Roanoke *   Bridgewater   3:00 PM
  Washington and Lee *   Virginia Wesleyan   5:00 PM
Sun. 29 Shenandoah *   Emory & Henry   1:00 PM

2017 ODAC Women's Soccer Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
November
Wed. 1 #8 Seed   #1 Seed  
  Game 1 - ODAC Quarterfinals
  #5 Seed   #4 Seed  
  Game 2 - ODAC Quarterfinals
  #7 Seed   #2 Seed  
  Game 3 - ODAC Quarterfinals
  #6 Seed   #3 Seed  
  Game 4 - ODAC Quarterfinals
Sat. 4 Winner Game 1   Winner Game 2  
  Game 5 - ODAC Semifinals @ Highest Remaining Seed
  Winner Game 3   Winner Game 4  
  Game 6 - ODAC Semifinals @ Highest Remaining Seed
Sun. 5 Winner Game 5   Winner Game 6  
  Game 7 - ODAC Championship @ Semifinals Host
# Exhibition
* Conference