2018 ODAC Women's Soccer Schedule

Date Away Home Status Links
 
August
Fri. 31 Washington and Lee 1 Johns Hopkins 5 Final
  @ Carnegie Mellon Tartan Cup
  Guilford 0 Greensboro 1 Final - OT
  Piedmont International 7 Hollins 1 Final
  Gettysburg 0 Lynchburg 1 Final - OT
  Shellenberger Classic
  St. Mary's (Md.) 0 Randolph-Macon 2 Final
  Eastern Mennonite 1 Marymount (Va.) 0 Final
  Saint Benedict 0 Virginia Wesleyan 1 Final
  Shenandoah 2 Carnegie Mellon 6 Final
  Tartan Cup Tournament
  Christendom 5 Sweet Briar 1 Final
  Brevard 1 Emory & Henry 0 Final
  Averett 0 Ferrum 2 Final
 
September
Sat. 1 Agnes Scott 1 Randolph 4 Final
  Johns Hopkins 7 Shenandoah 0 Final
  Tartan Cup Tournament @ Pittsburgh, Pa.
  N.C. Wesleyan 3 Eastern Mennonite 1 Final
  @ Arlington, VA
  Gettysburg 1 Roanoke 1 Final - OT
  @ Lynchburg, Va.
  Washington and Lee 1 Carnegie Mellon 1 Final - 2OT
  Bridgewater 1 Rowan 0 Final
  Wis.-La Crosse 2 Virginia Wesleyan 1 Final
  Maryville (Tenn.) 0 Lynchburg 1 Final
  Shellenberger Classic -- Delayed due to lightning
Sun. 2 Milligan 0 Emory & Henry 0 Final - 2OT
  Maryville (Tenn.) 0 Roanoke 2 Final
  NOTE TIME CHANGE
  Bridgewater 0 TCNJ 3 Final
  @ Glassboro, NJ
  Randolph-Macon 3 Averett 0 Final
Mon. 3 Sweet Briar 0 Regent 9 Final
Tue. 4 Virginia Wesleyan 2 Salisbury 0 Final
  Wilson 2 Hollins 1 Final - OT
  Brevard 2 Guilford 1 Final
  Ferrum 2 N.C. Wesleyan 2 Final - 2OT
Wed. 5 Averett 0 Bridgewater 11 Final
  Eastern Mennonite 0 St. Mary's (Md.) 1 Final
  Emory & Henry 0 Greensboro 4 Final
  Piedmont International 1 Randolph 3 Final
  Sweet Briar 0 William Peace 9 Final
Thu. 6 Goucher 0 Shenandoah 5 Final
Fri. 7 Virginia Wesleyan 0 Johns Hopkins 3 Final
  @ Newport News, Va.
  Salem 0 Ferrum 1 Final
Sat. 8 Franklin & Marshall 0 Washington and Lee 4 Final
  Guilford 1 Meredith 2 Final
  Randolph 1 Marymount (Va.) 0 Final
  Shenandoah 1 Kenyon 0 Final
  Hollins 2 Trinity (D.C.) 0 Final
  Agnes Scott 3 Emory & Henry 2 Final
  @ Demorest, Ga.
  Bridgewater 3 Salisbury 0 Final
  @ Lexington, Va.
  Carnegie Mellon 1 Lynchburg 0 Final
  @ Salem, Va.
  Adrian 0 Roanoke 0 Final - OT
Sun. 9 Franklin & Marshall 1 Bridgewater 6 Final
  @ Lexington, Va.
  William Peace 0 Ferrum 4 Final
  Wilson 5 Sweet Briar 1 Final
  Shenandoah 2 Denison 5 Final
  Hollins 0 Gallaudet 9 Final
  N.C. Wesleyan 0 Guilford 1 Final
  Meredith College Classic @ Raleigh, N.C.
  Salisbury 2 Washington and Lee 3 Final
  Emory & Henry 0 Piedmont 2 Final
  Adrian 1 Lynchburg 3 Final
  @ Salem, Va.
  Carnegie Mellon 2 Roanoke 0 Final
Tue. 11 Averett 1 Emory & Henry 0 Final
Wed. 12 Mary Washington 0 Randolph-Macon 4 Final
  Southern Virginia 1 Bridgewater 6 Final
  Meredith   Roanoke   Postponed
  Pfeiffer   Ferrum   Postponed
Thu. 13 Mary Baldwin # 0 Eastern Mennonite 11 Final
  Scrimmage
Fri. 14 Hollins 0 St. Elizabeth 1 Final
Sat. 15 Salisbury 3 Shenandoah 0 Final
  Virginia Wesleyan   Widener   Cancelled
  Pfeiffer   Washington and Lee   Cancelled
  Randolph-Macon   Roanoke   Postponed
  Emory 0 Lynchburg 1 Final
  @ Sewanee, Tenn.
  Guilford   Methodist   Cancelled
  Cancelled Due to Hurricane Florence
Sun. 16 Hollins 0 York (N.Y.) 0 Final - 2OT
  Lynchburg 4 Sewanee 0 Final
  N.C. Wesleyan   Bridgewater   Cancelled
  Virginia Wesleyan   Stevens   Cancelled
  Ferrum   Meredith   Postponed
Tue. 18 Emory & Henry 1 Meredith 2 Final - OT
  Catholic 1 Eastern Mennonite 2 Final - OT
Wed. 19 Sweet Briar 1 Trinity (D.C.) 0 Final - 2OT
  Methodist   Randolph-Macon   Cancelled
  St. Mary's (Md.) 0 Lynchburg 5 Final
  Piedmont International 0 Guilford 2 Final
  Randolph 2 Averett 1 Final - OT
  Shenandoah 2 Stevenson 1 Final
  Bridgewater 2 Frostburg St. 0 Final
Thu. 20 Chris. Newport 4 Roanoke 1 Final
Sat. 22 Washington and Lee * 1 Randolph-Macon 1 Final - 2OT
  Emory & Henry * 0 Bridgewater 7 Final
  Hollins * 3 Sweet Briar 2 Final
  Eastern Mennonite * 1 Guilford 2 Final
  Lynchburg * 6 Randolph 0 Final
  Shenandoah *   Ferrum   Postponed
Sun. 23 LaGrange 7 Sweet Briar 0 Final
  Roanoke * 1 Virginia Wesleyan 1 Final - 2OT
  Washington and Lee 2 St. Mary's (Md.) 1 Final - OT
Tue. 25 William Peace 6 Hollins 0 Final
  Guilford 1 Salem 4 Final
Wed. 26 Roanoke *   Washington and Lee   4:00 PM
  Shenandoah   Mary Washington   4:00 PM
  Bridgewater *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Ferrum *   Emory & Henry   5:00 PM
  Chris. Newport   Lynchburg   6:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph   7:00 PM
Fri. 28 Sweet Briar *   Ferrum   7:00 PM
Sat. 29 Bridgewater *   Washington and Lee   12:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Emory & Henry   1:00 PM
  Guilford *   Hollins   2:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   4:00 PM
  Randolph *   Shenandoah   5:00 PM
  Randolph-Macon *   Eastern Mennonite   6:00 PM
Sun. 30 Notre Dame (Md.)   Sweet Briar   3:30 PM
 
October
Tue. 2 Emory & Henry   Bob Jones   6:00 PM
Wed. 3 Shenandoah *   Hollins   3:30 PM
  St. Mary's (Md.)   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Eastern Mennonite *   Sweet Briar   5:00 PM
  Washington and Lee *   Guilford   6:00 PM
  Randolph   Johnson & Wales (NC)   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Lynchburg   7:00 PM
  Ferrum   Southern Virginia   7:00 PM
  Bridgewater   Roanoke   8:00 PM
Fri. 5 Washington and Lee *   Shenandoah   7:00 PM
Sat. 6 Sweet Briar *   Randolph-Macon   12:00 PM
  Emory & Henry *   Lynchburg   1:00 PM
  Ferrum   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Randolph *   Roanoke   2:00 PM
  Guilford *   Bridgewater   4:00 PM
  Hollins *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Sun. 7 Salem   Randolph-Macon   2:00 PM
Mon. 8 Virginia Wesleyan   Chris. Newport   7:30 PM
Tue. 9 Guilford *   Roanoke   7:00 PM
Wed. 10 Sweet Briar *   Virginia Wesleyan   4:00 PM
  Shenandoah *   Randolph-Macon   4:00 PM
  Lynchburg *   Bridgewater   4:00 PM
  Hollins *   Emory & Henry   7:00 PM
  Randolph *   Ferrum   7:00 PM
Sat. 13 Randolph-Macon *   Emory & Henry   11:00 AM
  Bridgewater *   Randolph   1:00 PM
  Ferrum *   Hollins   2:00 PM
  Lynchburg *   Sweet Briar   2:30 PM
  Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   2:30 PM
  Roanoke *   Eastern Mennonite   4:00 PM
Sun. 14 Shenandoah *   Guilford   11:00 AM
  Salem   Lynchburg   2:00 PM
Tue. 16 Hollins *   Bridgewater   4:00 PM
  Eastern Mennonite *   Shenandoah   7:00 PM
Wed. 17 Emory & Henry *   Guilford   4:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph-Macon   4:00 PM
  Sweet Briar *   Randolph   5:00 PM
  Washington and Lee *   Lynchburg   5:00 PM
  Roanoke *   Ferrum   7:00 PM
Sat. 20 Bridgewater *   Randolph-Macon   11:00 AM
  Eastern Mennonite *   Ferrum   12:00 PM
  Homecoming
  Washington and Lee *   Hollins   2:00 PM
  Sweet Briar *   Roanoke   3:00 PM
  Guilford *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
  Shenandoah *   Lynchburg   5:00 PM
Sun. 21 Randolph *   Emory & Henry   1:00 PM
Tue. 23 Lynchburg *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Emory & Henry *   Roanoke   7:00 PM
Wed. 24 Ferrum *   Washington and Lee   4:00 PM
  Guilford *   Sweet Briar   4:00 PM
  Randolph-Macon *   Hollins   4:00 PM
  Randolph *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Bridgewater *   Shenandoah   7:00 PM
Sat. 27 Hollins *   Randolph   1:00 PM
  Eastern Mennonite *   Washington and Lee   1:00 PM
  Emory & Henry *   Sweet Briar   2:00 PM
  Roanoke *   Shenandoah   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Bridgewater   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Guilford   6:00 PM
  Ferrum *   Lynchburg   7:00 PM

2018 ODAC Women's Soccer Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
October
Mon. 29 #9 Seed   #8 Seed  
  Game 1 - ODAC First Round
Wed. 31 Winner Game 1   #1 Seed  
  Game 2 - ODAC Quarterfinals
  #5 Seed   #4 Seed  
  Game 3 - ODAC Quarterfinals
  #7 Seed   #2 Seed  
  Game 4 - ODAC Quarterfinals
  #6 Seed   #3 Seed  
  Game 5 - ODAC Quarterfinals
 
November
Sat. 3 Winner Game 2   Winner Game 3  
  Game 6 - ODAC Semifinals @ Highest Remaining Seed
  Winner Game 4   Winner Game 5  
  Game 7 - ODAC Semifinals @ Highest Remaining Seed
Sun. 4 Winner Game 6   Winner Game 7  
  Game 8 - ODAC Championship @ Semifinals Host
# Exhibition
* Conference