2018-19 ODAC Women's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
 
September
Sat. 8 WildCat Fall Invite #   Randolph   9:00 AM
  Sweet Briar #   WildCat Fall Invite   9:00 AM
Fri. 14 Washington and Lee   Hall of Fame ITA Grass Court Invitational   11:00 AM
  Newport, R.I.
Sat. 15 Washington and Lee   UMW Kickoff Classic   Cancelled
  Mary Washington
  Washington and Lee   Hall of Fame ITA Grass Court Invitational   10:00 AM
  Newport, R.I.
Sun. 16 Washington and Lee   UMW Kickoff Classic   Cancelled
  Mary Washington
  Washington and Lee   Hall of Fame ITA Grass Court Invitational   10:00 AM
  Newport, R.I.
Fri. 21 Bridgewater   ITA Regionals   TBA
Sat. 22 Bridgewater   ITA Regionals   TBA
  Virginia Wesleyan   TBA (MIAA)   TBA
  Washington and Lee   ITA Southeast Region Championships   8:00 AM
  @ Mary Washington
  Randolph   ITA Regional   8:00 AM
  @ Mary Washington
  Sweet Briar #   ITA Southeast Regional Championships   8:00 AM
Sun. 23 Bridgewater   ITA Regionals   TBA
  Virginia Wesleyan   TBA (MIAA)   TBA
  Washington and Lee   ITA Southeast Region Championships   8:00 AM
  @ Mary Washington
  Randolph   ITA Regional   8:00 AM
  @ Mary Washington
Mon. 24 Virginia Wesleyan   TBA (MIAA)   TBA
  Washington and Lee   ITA Southeast Region Championships   8:00 AM
  @ Mary Washington
Thu. 27 Lynchburg   Pfeiffer   Cancelled
Sat. 29 Bridgewater   Yellow Jackets Invitational   Postponed
  Hollins 0 Salem 9 Final
Sun. 30 Bridgewater   Yellow Jackets Invitational   Postponed
  Maryville (Tenn.) 2 Emory & Henry 7 Final
 
October
Mon. 1 Sweet Briar 9 Trinity (D.C.) 0 Final
  Emory & Henry 9 Johnson University Tennessee 0 Final
Sat. 6 Hollins   Ferrum Fall Invitational   TBA
  @ Ferrum, VA
  Emory & Henry 7 Bethany (W.V.) 2 Final
  @ Charleston, WV
  Southern Virginia 6 Randolph 3 Final
Sun. 7 Randolph 4 Averett 5 Final
  Salem 2 Emory & Henry 7 Final
Sat. 20 Shenandoah # 0 Shenandoah 1 Final
 
February
Fri. 15 Washington and Lee   George Mason   6:00 PM
  @ Christopher Newport
Sat. 16 Washington and Lee   Chris. Newport   12:00 PM
  Salem   Hollins   2:00 PM
  Mary Baldwin   Shenandoah   7:30 PM
Sun. 17 Virginia Wesleyan   Chris. Newport   9:00 AM
  James River Country Club
  Greensboro   Guilford   2:00 PM
Tue. 19 Washington and Lee *   Randolph   3:00 PM
Sat. 23 Randolph   Pfeiffer   1:00 PM
  Lynchburg *   Ferrum   1:00 PM
  Guilford   Mary Baldwin   2:00 PM
Sun. 24 Salem   Guilford   11:00 AM
  Randolph *   Ferrum   1:00 PM
  St. Mary's (Md.)   Randolph-Macon   1:00 PM
 
March
Fri. 1 St. Mary's (Md.)   Randolph   1:00 PM
Sat. 2 Bridgewater   Spring Break Trip   TBA
  St. Mary's (Md.)   Lynchburg   10:00 AM
  Emory & Henry *   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Meredith   Randolph-Macon   1:00 PM
  Guilford *   Lynchburg   2:00 PM
  Notre Dame (Md.)   Shenandoah   7:30 PM
Sun. 3 Wilkes   Randolph   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Roanoke   Wilkes   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Emory & Henry *   Randolph-Macon   12:00 PM
  Meredith   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  York (Pa.)   Lynchburg   12:00 PM
  Guilford   Averett   1:00 PM
Mon. 4 Randolph   Moravian   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Roanoke   Baldwin Wallace   TBA
  @ Hilton Head, South Carolina
Tue. 5 Roanoke   Spring Arbor   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
Wed. 6 Moravian   Sweet Briar   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Roanoke   Defiance   TBA
  @ Hilton Head, S.C.
  Hollins   Southern Virginia   3:00 PM
Thu. 7 Penn St.-Harrisburg   Sweet Briar   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
Fri. 8 Spring Arbor   Sweet Briar   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Bridgewater   Baldwin Wallace   TBA
  @ Hilton Head, South Carolina
  Saint Benedict   Bridgewater   TBA
  @ Hilton Head Island, S.C.
  Lynchburg   Salem   2:00 PM
  Guilford *   Hollins   4:00 PM
Sat. 9 Lynchburg   TBA   TBA
  @ Hilton Head Invitational, Hilton Head Island, S.C.
  Virginia Wesleyan   Washington and Lee   2:00 PM
  Ferrum *   Guilford   2:00 PM
Sun. 10 Lynchburg   TBA   TBA
  @ Hilton Head Invitational, Hilton Head Island, S.C.
  Virginia Wesleyan *   Hollins   9:30 AM
  Longwood   Washington and Lee   1:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Ferrum   1:00 PM
  @ Hollins University
  Randolph-Macon *   Guilford   2:00 PM
  Ferrum *   Hollins   4:30 PM
Mon. 11 Lynchburg   TBA   TBA
  @ Hilton Head Invitational, Hilton Head Island, S.C.
Tue. 12 Lynchburg   Milligan   TBA
  @ Hilton Head Invitational, Hilton Head Island, S.C.
  Bridgewater *   Hollins   4:00 PM
Wed. 13 Lynchburg   TBA   TBA
  @ Hilton Head Invitational, Hilton Head Island, S.C.
  Randolph-Macon *   Roanoke   12:00 PM
  Emory & Henry   William Peace   2:00 PM
  Shenandoah *   Guilford   2:00 PM
Thu. 14 Lynchburg   Mount Union   TBA
  @ Hilton Head Invitational, Hilton Head Island, S.C.
  Hollins   Averett   3:30 PM
  Ferrum   Johnson University Tennessee   4:00 PM
Fri. 15 Lynchburg   TBA   TBA
  @ Hilton Head Invitational, Hilton Head Island, S.C.
  Ferrum   Ohio Christian   10:00 AM
  @ Johnson, Tenn.
  Randolph *   Hollins   2:00 PM
  Ferrum   King (Tenn.)   2:30 PM
Sat. 16 Lynchburg   TBA   TBA
  @ Hilton Head Invitational, Hilton Head Island, S.C.
  Emory & Henry   Ohio Christian   10:00 AM
  @ Servierville, Tenn.
  Bridgewater *   Randolph   1:00 PM
  Washington and Lee   Kenyon   1:00 PM
  @ Mary Washington Blue Gray Invite
  Shenandoah *   Roanoke   2:00 PM
  Averett   Sweet Briar   2:00 PM
  Emory & Henry   Johnson University Tennessee   3:00 PM
Sun. 17 Virginia Wesleyan   Allegheny   TBA
  @ Hilton Head, SC
  Washington and Lee   Skidmore   8:00 AM
  @ Mary Washington Blue Gray Invite
  Pfeiffer   Ferrum   1:00 PM
  Randolph-Macon   Mary Baldwin   1:00 PM
  William Peace   Guilford   2:00 PM
Mon. 18 Macalester   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head, SC
  Centre   Randolph-Macon   4:00 PM
Tue. 19 Wis.-La Crosse   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head, SC
  Bridgewater   Southern Virginia   3:00 PM
  Sweet Briar *   Roanoke   3:00 PM
  William Peace   Ferrum   4:00 PM
Wed. 20 Stevenson   Virginia Wesleyan   TBA
  @ Hilton Head, SC
  Mary Baldwin   Sweet Briar   3:00 PM
  Virginia Union   Randolph-Macon   4:00 PM
Thu. 21 Lynchburg   Mary Baldwin   3:00 PM
  Ferrum *   Roanoke   4:00 PM
Fri. 22 Sweet Briar *   Bridgewater   3:30 PM
Sat. 23 Ferrum *   Washington and Lee   11:00 AM
  Randolph *   Emory & Henry   1:00 PM
  Averett   Lynchburg   2:00 PM
  Sweet Briar *   Washington and Lee   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Guilford   2:30 PM
Sun. 24 Ferrum *   Bridgewater   11:00 AM
  Emory & Henry *   Roanoke   1:00 PM
Wed. 27 Washington and Lee *   Guilford   TBA
  Shenandoah *   Washington and Lee   3:00 PM
  Randolph-Macon *   Virginia Wesleyan   4:00 PM
Fri. 29 Randolph *   Sweet Briar   3:00 PM
Sat. 30 Sweet Briar *   Randolph-Macon   TBA
  Southern Virginia   Roanoke   12:00 PM
  Lynchburg *   Bridgewater   1:00 PM
  Guilford *   Randolph   1:00 PM
  Washington and Lee   Emory   2:00 PM
Sun. 31 Lynchburg *   Emory & Henry   1:30 PM
  Randolph-Macon   Washington College   2:00 PM
 
April
Tue. 2 Lynchburg *   Washington and Lee   4:00 PM
  Washington and Lee *   Bridgewater   4:00 PM
Wed. 3 Hood   Shenandoah   4:00 PM
Thu. 4 Roanoke *   Randolph   3:00 PM
Fri. 5 Mary Baldwin   Emory & Henry   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Lynchburg   3:30 PM
Sat. 6 Shenandoah *   Emory & Henry   1:00 PM
  Bridgewater *   Guilford   1:00 PM
Sun. 7 Hollins *   Shenandoah   1:00 PM
  Guilford *   Roanoke   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Randolph   2:30 PM
Tue. 9 Lynchburg *   Randolph   3:00 PM
  Sweet Briar *   Shenandoah   4:00 PM
Wed. 10 Bridgewater *   Roanoke   3:00 PM
Thu. 11 Hollins *   Randolph-Macon   4:00 PM
Fri. 12 Lynchburg *   Sweet Briar   3:30 PM
Sat. 13 Randolph *   Randolph-Macon   1:00 PM
  Guilford *   Emory & Henry   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Shenandoah   2:00 PM
  Lynchburg *   Hollins   3:00 PM
Sun. 14 Virginia-Wise   Ferrum   9:00 AM
  Sweet Briar *   Emory & Henry   12:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Bridgewater   1:00 PM
  Washington and Lee *   Hollins   1:00 PM
  Randolph-Macon *   Ferrum   1:00 PM
Mon. 15 Hollins *   Roanoke   4:00 PM
Tue. 16 Washington and Lee *   Roanoke   3:00 PM
  Randolph-Macon *   Washington and Lee   4:00 PM
Wed. 17 Emory & Henry *   Washington and Lee   2:00 PM
  Lynchburg *   Shenandoah   4:00 PM
  Hollins   Mary Baldwin   4:00 PM
Thu. 18 Ferrum   Greensboro   1:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   3:00 PM
Fri. 19 Virginia Wesleyan   Averett   3:30 PM
  Randolph *   Shenandoah   4:00 PM
  Sweet Briar *   Hollins   4:00 PM
Sat. 20 Ferrum *   Emory & Henry   1:00 PM
  Washington and Lee   Carnegie Mellon   1:00 PM
  Randolph-Macon *   Bridgewater   1:00 PM
  Guilford *   Sweet Briar   2:00 PM
  Roanoke *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
Sun. 21 Ferrum *   Sweet Briar   3:30 PM
Tue. 23 Randolph-Macon *   Lynchburg   3:00 PM
  Shenandoah *   Bridgewater   4:00 PM
Fri. 26 Emory & Henry *   Bridgewater   3:00 PM
  Shenandoah *   Randolph-Macon   4:00 PM
Sat. 27 Sweet Briar *   Virginia Wesleyan   10:00 AM
  Emory & Henry *   Hollins   1:00 PM
  Washington and Lee   Mary Washington   2:00 PM
Sun. 28 Ferrum *   Shenandoah   1:00 PM

2019 ODAC Women's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
 
May
Wed. 1 #8 Seed   #1 Seed  
  Match 1 - ODAC Quarterfinals
  #5 Seed   #4 Seed  
  Match 2 - ODAC Quarterfinals
  #7 Seed   #2 Seed  
  Match 3 - ODAC Quarterfinals
  #6 Seed   #3 Seed  
  Match 4 - ODAC Quarterfinals
Sat. 4 Winner Match 1   Winner Match 2  
  Match 5 - ODAC Semifinals @ Randolph-Macon College
  Winner Match 3   Winner Match 4  
  Match 6 - ODAC Semifinals @ Randolph-Macon College
Sun. 5 Winner Match 5   Winner Match 6  
  Match 7 - ODAC Championship @ Randolph-Macon College
# Exhibition
* Conference