Date Teams/Event Time Score Links
 
September
Fri. 1 vs. Bridgewater @ San Juan, P.R. Final L, 3-0
  at Marietta Final L, 3-1
  vs. Bridgewater @ San Juan, P.R. Final L, 3-2
  vs. Roanoke @ Danville, Va. Final W, 3-1
  Averett Cougar Classic
  vs. Randolph @ Danville, Va. Final W, 3-0
  23rd Annual Cougar Classic
  at Virginia Wesleyan Final L, 3-0
  Virginia Wesleyan Invitational
  vs. Oberlin @ Marietta, Ohio Final L, 3-1
  at Methodist Final L, 3-1
  Eastern Mennonite Invitational
  at Eastern Mennonite Final W, 3-0
  Eastern Mennonite Invitational
  vs. William Peace @ Danville, VA Final W, 3-1
  Averett Cougar Classic
  at Averett Final L, 3-0
  23rd Annual Cougar Classic
  vs. Randolph-Macon @ Virginia Beach, Va. Final L, 3-0
  Virginia Wesleyan Tournament
  vs. Washington and Lee @ Birmingham, Ala. Final L, 3-0
  vs. Lynchburg @ Harrisonburg, Va. Final L, 3-0
  Eastern Mennonite Invitational
  vs. Salve Regina @ Scranton, Pa. Final L, 3-2
  University of Scranton Tournament
  at Virginia Wesleyan Final L, 3-0
  vs. William Peace @ Danville, VA Final W, 3-2
  at Birmingham-Southern Final L, 3-0
  McAttack Bash
  at Eastern Mennonite Final W, 3-0
  vs. St. Elizabeth @ Scranton, Pa. Final W, 3-0
  University of Scranton Tournament
Sat. 2 vs. Mt. St. Joseph @ Marietta, Ohio Final L, 3-0
  Marietta Invitational
  at Hollins Final L, 3-0
  Tri-match Hollins/Wesleyan/Wilson
  vs. Randolph-Macon @ Virginia Beach, Va. Final L, 3-2
  Virginia Wesleyan Tournament
  vs. Salem @ Harrisonburg, Va. Final W, 3-1
  Eastern Mennonite Invitational
  at Eastern Mennonite Final L, 3-2
  vs. Thiel @ Marietta, Ohio Final L, 3-0
  at Averett Final L, 3-0
  vs. Sewanee @ Birmingham, Ala. Final W, 3-0
  McAttack Bash
  at Scranton Final L, 3-0
  vs. Southern Virginia @ Danville, Va. Final W, 3-0
  Averett Cougar Classic
  vs. Roanoke @ Danville, Va. Final L, 3-1
  23rd Annual Cougar Classic
  at Eastern Mennonite Final L, 3-0
  at Virginia Wesleyan Final W, 3-2
  vs. Covenant @ Birmingham, Ala. Final W, 3-1
  at Hollins Final L, 3-0
  Tri-match Hollins/Wesleyan/Wilson
  vs. Randolph-Macon @ Virginia Beach, Va. Final L, 3-1
  Virginia Wesleyan Tournament
  vs. William Peace @ Danville, VA Final L, 3-1
  23rd Annual Cougar Classic
  at Averett Final L, 3-0
  Averett Cougar Classic
  vs. Bridgewater @ San Juan, P.R. Final L, 3-0
  vs. Wells @ Scranton, Pa. Final L, 3-1
  vs. Catholic @ Harrisonburg, Va. Final L, 3-2
  Eastern Mennonite Invitational
  at Virginia Wesleyan Final L, 3-1
  vs. Bridgewater @ San Juan, P.R. Final L, 3-0
Tue. 5 at Penn St.-Altoona Final W, 3-1
  at Emory & Henry Final L, 3-0
  at Southern Virginia Final L, 3-0
  at Mary Baldwin Final W, 3-0
  at Averett Final L, 3-1
Wed. 6 at Mary Washington Final W, 3-1
  at Mary Baldwin Final W, 3-0
  at Methodist Final L, 3-2
Thu. 7 at Shenandoah Final L, 3-0
Fri. 8 vs. Ferrum @ Salem, Va. Final W, 3-1
  vs. Hollins @ Salem, Va. Final W, 3-0
  2017 Roanoke College Maroon Classic
  vs. Methodist @ Salem, Va. Final L, 3-1
  Maroon Classic
  vs. Randolph-Macon @ Fredericksburg, Va. Final W, 3-1
  Mary Washington Invitational
  vs. Methodist @ Salem, Va. Final W, 3-0
  vs. Randolph-Macon @ Fredericksburg, Va. Final W, 3-0
  Mary Washington Invitational
  vs. Virginia Wesleyan @ Allentown, Pa. Final L, 3-1
  Buttermaker Tournament
  at Washington and Lee Final L, 3-1
  W&L Tournament
  at Case Western Reserve Final L, 3-0
  Marcia French Tournament
  at Roanoke Final L, 3-0
  Maroon Classic
  vs. Hollins @ Salem, Va. Final W, 3-0
  2017 Roanoke College Maroon Classic
  vs. Virginia Wesleyan @ Allentown, PA Final L, 3-1
  vs. Hiram @ Cleveland, Ohio Final L, 3-1
  at Washington and Lee Final L, 3-1
  W&L Tournament
  vs. Randolph @ Salem, Va. Final L, 3-0
  Maroon Classic
  at Roanoke Final W, 3-0
  Maroon Classic
Sat. 9 at Bridgewater Final L, 3-2
  at Washington and Lee Final L, 3-0
  W&L Tournament
  at Washington College Final L, 3-2
  vs. Mount Union @ Berea, Ohio Final L, 3-0
  at Roanoke Final L, 3-0
  Maroon Classic
  vs. Bridgewater @ Salem, Va. Final L, 3-0
  at Guilford Final L, 3-0
  Note Time Change
  vs. Virginia Wesleyan @ Allentown, Pa. Final W, 3-1
  Buttermaker Tournament
  vs. Randolph-Macon @ Fredericksburg, Va. Final W, 3-0
  Mary Washington Invitational
  at Methodist Final L, 3-0
  2017 Roanoke College Maroon Classic
  at Baldwin Wallace Final L, 3-0
  vs. Notre Dame (Md.) @ Chestertown, Md. Final W, 3-1
  vs. Randolph @ Salem, VA Final W, 3-0
  Maroon Classic
  vs. Huntingdon @ Greensboro, NC Final W, 3-2
  Greensboro College Invitational
  vs. Emory & Henry @ Greensboro, NC Final L, 3-0
  at Muhlenberg Final L, 3-1
  Buttermaker Tournament
  vs. Randolph-Macon @ Fredericksburg, Va. Final L, 3-2
  Mary Washington Invitational
  at Guilford Final L, 3-0
  at Roanoke Final W, 3-2
  at Washington and Lee Final L, 3-0
  W&L Tournament
  vs. Hollins @ Salem, VA Final L, 3-0
  2017 Roanoke College Maroon Classic
  at Ferrum Final W, 3-1
  Maroon Classic
Sun. 10 at Greensboro Final W, 3-0
  Greensboro Tournament
  vs. Huntingdon @ Greensboro, N.C. Final L, 3-2
  vs. Lynchburg @ Greensboro, NC Final L, 3-0
  Greensboro Tournament
  at Greensboro Final L, 3-0
Tue. 12 at Bridgewater * Final W, 3-1
  at Randolph-Macon Final L, 3-1
  at Washington and Lee * Final L, 3-0
Wed. 13 at Lynchburg * Final W, 3-1
  at Emory & Henry * Final W, 3-1
  at Randolph-Macon * Final L, 3-0
  at Hollins * Final W, 3-0
Fri. 15 at Roanoke * Final W, 3-1
  at Lynchburg * Final W, 3-0
  CODE RED Game
  at Hollins * Final W, 3-0
  at Guilford * Final W, 3-0
  at Randolph * Final W, 3-1
Sat. 16 at Hollins * Final W, 3-0
  at Emory & Henry * Final W, 3-0
  at Guilford * Final L, 3-1
  at Roanoke * Final L, 3-2
  vs. Washington and Lee @ Emory, Va. Final L, 3-0
  vs. Bridgewater @ Roanoke, VA Final L, 3-0
  at Randolph * Final W, 3-0
  at Roanoke Final W, 3-2
  at Hollins Final W, 3-1
  Tri-match Hollins/Bridgewater/John Wesley
  at Emory & Henry Final W, 3-1
Sun. 17 at Emory & Henry * Final L, 3-2
Mon. 18 at Trinity (D.C.) Final W, 3-0
Tue. 19 at Randolph-Macon Final L, 3-0
Wed. 20 at Bridgewater Final W, 3-0
  at Randolph * Final W, 3-0
  at Hollins * Final W, 3-1
  at Shenandoah * Final W, 3-1
  at Guilford Final W, 3-1
  at Southern Virginia Final L, 3-0
Thu. 21 at Eastern Mennonite * Final W, 3-0
Fri. 22 at Lynchburg * 7:00 PM
  at Averett 7:00 PM
  at Southern Virginia 7:00 PM
Sat. 23 at Guilford * 11:00 AM
  at Roanoke * 12:00 PM
  Family Weekend
  at Marymount (Va.) 1:00 PM
  vs. Goucher @ Arlington, Va. 3:00 PM
  at Mary Washington 3:00 PM
Mon. 25 at Roanoke 7:00 PM
Tue. 26 at St. Mary's (Md.) 7:00 PM
  at Chris. Newport 7:00 PM
Wed. 27 at Lynchburg * 6:30 PM
  at Randolph-Macon * 7:00 PM
  at Emory & Henry * 7:00 PM
  at Guilford * 7:00 PM
  at Bridgewater * 7:00 PM
  at Shenandoah 7:00 PM
Fri. 29 at Emory & Henry 6:30 PM
  at Roanoke * 6:30 PM
  at Penn St.-Altoona 7:00 PM
  at Eastern Mennonite 7:00 PM
Sat. 30 at Virginia Wesleyan * 12:00 PM
  at Mt. Aloysius 1:00 PM
  at Bridgewater * 1:00 PM
  at Eastern Mennonite * 4:00 PM
 
October
Tue. 3 at Emory & Henry * 6:30 PM
  at Hollins * 7:00 PM
  at Shenandoah 7:00 PM
Wed. 4 at Roanoke * 6:30 PM
  at Washington and Lee * 6:30 PM
  at Bridgewater 7:00 PM
  at Eastern Mennonite * 7:00 PM
Thu. 5 at Randolph 7:00 PM
  at Virginia Wesleyan 7:00 PM
Fri. 6 at Juniata 6:00 PM
  Huntingdon, PA
  at Lynchburg * 6:30 PM
  at Johns Hopkins 7:00 PM
  at Guilford 7:00 PM
Sat. 7 at Virginia Wesleyan * 11:00 AM
  at Rowan 11:00 AM
  Profs Tri-Match
  at Randolph * 11:00 AM
  at Stevenson 12:00 PM
  vs. Arcadia @ Glassboro, N.J. 1:00 PM
  vs. Eastern Mennonite @ Lancaster, Pa. 1:00 PM
  vs. Regent @ Lynchburg, Va. 2:00 PM
  vs. Juniata @ Stevenson 2:00 PM
  Stevenson Tri-Match in Owings Mills, MD
  at Lancaster Bible 3:00 PM
  at Randolph 3:00 PM
Sun. 8 at St. Mary's (Md.) 12:00 PM
Mon. 9 at Hollins 6:00 PM
Tue. 10 at Hollins 6:30 PM
  at Virginia Wesleyan 7:00 PM
  at Randolph * 7:00 PM
Wed. 11 at Bridgewater * 7:00 PM
  at Washington and Lee * 7:00 PM
Thu. 12 at Salem 6:00 PM
  at Roanoke 7:00 PM
  at Guilford 7:00 PM
  at Eastern Mennonite 7:00 PM
  at Maryville (Tenn.) 7:30 PM
Fri. 13 vs. Lycoming @ Alfred, N.Y. 5:00 PM
  Alfred Tournament - Games played at Alfred State
  at Shenandoah * 6:00 PM
  at Alfred St. 7:00 PM
  Alfred Tournament - Games played at Alfred State
Sat. 14 vs. Alfred @ Alfred, N.Y. 10:00 AM
  Alfred Tournament - Games played at Alfred State
  at Virginia Wesleyan * 11:00 AM
  at Johnson University Tennessee 1:00 PM
  vs. Bridgewater @ Buena Vista, Va. 1:00 PM
  vs. Mary Washington @ Virginia Wesleyan 1:00 PM
  vs. Houghton @ Alfred, N.Y. 2:00 PM
  vs. Toccoa Falls @ Knoxville, Tenn. 3:00 PM
  at Virginia Wesleyan 3:00 PM
  at Southern Virginia 3:00 PM
  vs. Arcadia @ Center Valley, PA 3:00 PM
  DeSales Trimatch
  at DeSales 5:00 PM
Tue. 17 at Emory & Henry 6:30 PM
  at Southern Virginia 6:30 PM
  at Washington and Lee 7:00 PM
  at Catholic 7:00 PM
  at Ferrum 7:00 PM
Wed. 18 at Randolph-Macon * 7:00 PM
  at Salem 7:00 PM
  at Shenandoah * 7:00 PM
  Dig Pink
Fri. 20 at Virginia Wesleyan * 6:00 PM
  at Washington and Lee * 6:30 PM
  at Randolph-Macon * 7:00 PM
  at Shenandoah * 7:00 PM
  Senior Night
  at Eastern Mennonite * 7:00 PM
Sat. 21 at Washington and Lee * 11:00 AM
  Tri-match Hollins/W&L/John Wesley
  at Shenandoah * 11:00 AM
  at Randolph-Macon * 12:00 PM
  at Virginia Wesleyan * 1:00 PM
  vs. John Wesley @ Lexington, VA 1:00 PM
  Tri-match Hollins/W&L/John Wesley
  at Bridgewater * 1:00 PM
  at Eastern Mennonite * 1:00 PM
  vs. Randolph @ Eastern Mennonite University 3:00 PM
  at Washington and Lee 3:30 PM
  at Eastern Mennonite 5:00 PM
Tue. 24 at Hollins * 6:30 PM
  at Southern Virginia 7:00 PM
  at Shenandoah * 7:00 PM
  at Randolph-Macon * 7:00 PM
Wed. 25 at Lynchburg 7:00 PM
  at Bridgewater 7:00 PM
  at Emory & Henry * 7:00 PM
Thu. 26 at Eastern Mennonite 7:00 PM
  at St. Mary's (Md.) 7:00 PM
  at Methodist 7:00 PM
Fri. 27 vs. Berry @ Atlanta, Ga. 12:00 PM
  Emory National Invitational
  vs. Birmingham-Southern @ Atlanta, Ga. 12:00 PM
  Emory Classic
  at Emory 4:30 PM
  at Virginia Wesleyan 6:00 PM
  at Guilford * 7:00 PM
  at Emory & Henry 7:00 PM
  at Emory 7:00 PM
  Emory National Invitational
  at Bridgewater * 7:00 PM
  at Lynchburg * 7:00 PM
Sat. 28 vs. Washington and Lee @ Atlanta, GA 10:00 AM
  Emory Invitational
  vs. St. Elizabeth @ Reading, Pa. 12:00 PM
  vs. Randolph-Macon @ Atlanta, Ga. 12:30 PM
  Emory National Invitational
  at Randolph 1:00 PM
  at Penn St.-Berks 2:00 PM
  vs. Berry @ Atlanta, Ga. 3:00 PM
  Emory Invitational
 
November
Wed. 1 at #1 Seed
  Match 1 - ODAC Quarterfinals
  at #4 Seed
  Match 2 - ODAC Quarterfinals
  at #2 Seed
  Match 3 - ODAC Quarterfinals
  at #3 Seed
  Match 4 - ODAC Quarterfinals
Fri. 3 vs. Winner Match 2 @ Highest Remaining Seed
  Match 5 - ODAC Semifinals
  vs. Winner Match 4 @ Highest Remaining Seed
  Match 6 - ODAC Semifinals
Sat. 4 vs. Winner Match 6 @ Semifinals Host
  Match 7 - ODAC Championship
* Conference