Top Stories

November 13, 2019 ODAC Continues Partnership with V Foundation and Kay Yow Cancer Fund The Old Dominion Athletic Conference is proud to continue its association with the V Foundation for Cancer Research and the Kay...
November 11, 2019 ODAC Athletes of the Week | Basketball, Swimming Basketball joins swimming as the sports in regular competition now the ODAC fall tournaments are complete. Those earning weekly honors in...
October 24, 2019 ODAC Men's Basketball Poll | Quakers Headline Annual Coaches' Survey A few things jump out at you when reviewing the 2019-20 ODAC Men's Basketball Preseason Poll. The most telling observation? It is anybody's...
October 1, 2019 Eagles Tab Enright as Men's Basketball Head Coach After a one-year absence, Steve Enright will return to Bridgewater College to take over as head coach of the Eagles' men's basketball...

Standings

2019-20 ODAC Men's Basketball Standings

School Conf Overall
ShenandoahShenandoah 0-0 0-2
FerrumFerrum 0-0 0-1
Hampden-SydneyHampden-Sydney 0-0 0-1
BridgewaterBridgewater 0-0 0-0
Virginia WesleyanVirginia Wesleyan 0-0 2-0
RoanokeRoanoke 0-0 0-1
GuilfordGuilford 0-0 1-1
Washington and LeeWashington and Lee 0-0 1-0
RandolphRandolph 0-0 1-1
LynchburgLynchburg 0-0 2-1
Eastern MennoniteEastern Mennonite 0-0 0-2
Randolph-MaconRandolph-Macon 0-0 2-0
Emory & HenryEmory & Henry 0-0 1-0

Players of The Week

Tim Fisher Virginia Wesleyan Jr. Forward November 11, 2019 Fisher, a junior from Richmond, Va., got his season started off on the right foot as he helped the Marlins rip off a 109-61 victory over Pfeiffer in the 2019-20 schedule opener. Fisher registered his 13th career double-double with 20 points and 12...

Scoreboard

No Event
No Event
No Event
No Event
No Event
Fri Nov 08
Final
87 Lynchburg
78 vs. Albertus Magnus
@ at Hood College MMI Tip-Off Tournament
Fri Nov 08
Final
53 Shenandoah
81 at Mary Washington
Fri Nov 08
Final
66 Hampden-Sydney
102 at Coastal Carolina
Sat Nov 09
Final
76 Keystone
101 at Emory & Henry
Sat Nov 09
Final
74 Randolph-Macon
47 vs. Washington College
@ St. Mary's (Md.) Dan Greene Memorial Tournament
Sat Nov 09
Final - OT
71 Averett
66 at Eastern Mennonite
Sat Nov 09
Final
62 Lynchburg
75 at Hood
MMI Tip-Off Championship
Sat Nov 09
Final
89 Emory
67 at Guilford
Sat Nov 09
Final
61 Pfeiffer
109 at Virginia Wesleyan
Sat Nov 09
Final
76 Greensboro
63 at Randolph
Sun Nov 10
Final
84 Randolph-Macon
40 at St. Mary's (Md.)
Dan Greene/Wayne Cook Memorial Tournament
Sun Nov 10
Final
100 Washington and Lee
82 at William Peace
Sun Nov 10
Final
67 Roanoke
70 at Methodist
Tue Nov 12
Final
62 Shenandoah
85 at Chris. Newport
Tue Nov 12
Final
40 Bridgewater
91 at Radford
Tue Nov 12
Final
82 Mary Washington
55 at Eastern Mennonite
Tue Nov 12
Final
83 Randolph
64 at Southern Virginia
Tue Nov 12
Final
63 William Peace
78 at Virginia Wesleyan
Wed Nov 13
Final
48 Shenandoah
96 at James Madison
Wed Nov 13
Final
87 Guilford
75 at Greensboro
Wed Nov 13
Final
70 Methodist
64 at Ferrum
Wed Nov 13
Final
75 Averett
70 at Hampden-Sydney
Tigers Against Violence | It's On Us Blackout
Wed Nov 13
Final
88 Lynchburg
68 at N.C. Wesleyan
Fri Nov 15
5:00 PM
Emory & Henry
at Transylvania
Fri Nov 15
5:30 PM
Randolph-Macon
vs. Ursinus
@ Mechanicsburg, Pa.
Fri Nov 15
6:00 PM
Goucher
at Roanoke
Dick Leftwich Tip-Off Tournament
Fri Nov 15
7:00 PM
Randolph
at Longwood
Fri Nov 15
7:30 PM
Mary Hardin-Baylor
at Guilford
Fri Nov 15
8:00 PM
Eastern Mennonite
at Marietta
Marietta Shrine Tournament
Sat Nov 16
TBA
Consolation / Championship
at Roanoke
Dick Leftwich Tip-Off Tournament / Consolation at 1:00, Championship at 3:00
Sat Nov 16
TBA
TBD
vs. Eastern Mennonite
@ Marietta, Ohio
Sat Nov 16
TBA
Randolph-Macon
vs. TBD
@ Mechanicsburg, Pa.
Sat Nov 16
2:00 PM
William Peace
at Ferrum
Sat Nov 16
3:00 PM
Montclair St.
vs. Bridgewater
@ Arlington, Va. Pablo Coto Tip-Off Tournament
Sat Nov 16
4:00 PM
Hampden-Sydney
vs. Methodist
@ Lynchburg, Va. Wayne Proffitt Classic
Sat Nov 16
5:00 PM
Washington and Lee
vs. Eastern
@ Hyatt Place Tipoff Tournament (Mary Washington)
Sat Nov 16
6:00 PM
Pfeiffer
at Lynchburg
Wayne Proffitt Classic -- Game 2
Sun Nov 17
TBA
Washington and Lee
vs. Hyatt Place Tipoff Tournament
@ Mary Washington vs. UMW or Merchant Marines (1 or 3 pm)
Sun Nov 17
TBA
Bridgewater
vs. TBD
@ Arlington, Va. Pablo Coto Tip-Off Tournament - Championship/Consolation
Sun Nov 17
1:00 PM
Hampden-Sydney
vs. Pfeiffer
@ Lynchburg, Va. Wayne Proffitt Classic
Sun Nov 17
3:00 PM
Methodist
at Lynchburg
Wayne Proffitt Classic -- Game 4
Sun Nov 17
4:00 PM
N.C. Wesleyan
at Guilford
Mon Nov 18
7:00 PM
Mid-Atlantic Christian
at Virginia Wesleyan
Tue Nov 19
7:00 PM
Averett
at Guilford
Tue Nov 19
7:00 PM
Roanoke
at Pfeiffer
Wed Nov 20
5:30 PM
Marietta
at Emory & Henry
Wed Nov 20
7:00 PM
Ferrum
at Greensboro
Wed Nov 20
7:00 PM
Mary Washington
at Bridgewater
Wed Nov 20
7:00 PM
Randolph-Macon
at Washington and Lee
Wed Nov 20
7:00 PM
Hampden-Sydney
at Gallaudet
Wed Nov 20
7:00 PM
William Peace
at Randolph
Fri Nov 22
5:00 PM
St. Elizabeth
vs. Roanoke
@ Juniata College Juniata Tip-Off Classic
Fri Nov 22
5:30 PM
Mary Washington
vs. Lynchburg
@ Newport News, VA CNU Classic
Fri Nov 22
7:00 PM
Whittier
at Washington and Lee
Fri Nov 22
7:30 PM
Randolph
at Chris. Newport
Sat Nov 23
2:00 PM
Berry
at Guilford
Sat Nov 23
2:00 PM
Pfeiffer
at Bridgewater
Sat Nov 23
2:00 PM
Maryville (Tenn.)
at Emory & Henry
Sat Nov 23
2:00 PM
Randolph-Macon
at Hampden-Sydney
Sat Nov 23
2:00 PM
Averett
at Virginia Wesleyan
Sat Nov 23
2:00 PM
Wilson
vs. Roanoke
@ Juniata College Juniata Tip-Off Classic
Sat Nov 23
4:00 PM
Mary Washington
vs. Randolph
@ Christopher Newport University, Newport News, Va. Christopher Newport Classic -- Game 3
Sat Nov 23
4:00 PM
Brevard
at Ferrum
Sat Nov 23
7:00 PM
Lynchburg
at Chris. Newport
CAC/ODAC Challenge - Game 4
Mon Nov 25
7:00 PM
Bridgewater
at Eastern Mennonite
Tue Nov 26
5:00 PM
Washington and Lee
at Southern Virginia
Tue Nov 26
5:00 PM
Methodist
at Guilford
Tue Nov 26
7:00 PM
Emory & Henry
at UNC Wilmington
Tue Nov 26
7:00 PM
Juniata
at Shenandoah
Tue Nov 26
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Salisbury
Wed Nov 27
2:00 PM
Berry
at Ferrum
Sat Nov 30
2:00 PM
Guilford
at Eastern Mennonite
Sat Nov 30
2:00 PM
Emory & Henry
at Shenandoah
Sun Dec 01
1:00 PM
Hampden-Sydney
at Washington and Lee
Sun Dec 01
2:00 PM
Lynchburg
at Bridgewater
Sun Dec 01
2:00 PM
Ferrum
at Virginia Wesleyan
Sun Dec 01
2:00 PM
Roanoke
at Averett
Sun Dec 01
4:00 PM
Randolph-Macon
at Randolph
Sun Dec 01
4:00 PM
Gallaudet
at Shenandoah
Tue Dec 03
6:30 PM
Emory & Henry
at Sewanee
Tue Dec 03
7:00 PM
Southern Virginia
at Eastern Mennonite
Wed Dec 04
7:00 PM
Guilford
at Roanoke
Wed Dec 04
7:00 PM
Marymount (Va.)
at Shenandoah
Wed Dec 04
7:00 PM
Lynchburg
at Ferrum
Wed Dec 04
7:00 PM
Bridgewater
at Randolph-Macon
Wed Dec 04
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Mary Washington
Wed Dec 04
7:00 PM
Randolph
at Washington and Lee
Wed Dec 04
7:00 PM
Hampden-Sydney
at St. Mary's (Md.)
Sat Dec 07
2:00 PM
Eastern Mennonite
at Lynchburg
Sat Dec 07
2:00 PM
Chris. Newport
at Randolph-Macon
Sat Dec 07
2:00 PM
Bridgewater
at Emory & Henry
Sat Dec 07
2:00 PM
Shenandoah
at Hampden-Sydney
Sat Dec 07
2:00 PM
Roanoke
at Randolph
Sat Dec 07
3:00 PM
Virginia Wesleyan
at Guilford
Mon Dec 09
7:00 PM
Ferrum
at Averett
Wed Dec 11
7:00 PM
Lynchburg
at Averett
Wed Dec 11
7:00 PM
Ferrum
at VMI
Wed Dec 11
7:00 PM
Apprentice School
at Randolph
Sat Dec 14
2:00 PM
Apprentice School
vs. Eastern Mennonite
@ Bridgewater, Va.
Sat Dec 14
4:00 PM
Randolph
at St. Mary's (Md.)
Sat Dec 14
4:00 PM
Wittenberg
at Bridgewater
Sat Dec 14
5:00 PM
Southern Virginia
at Hampden-Sydney
Sun Dec 15
1:00 PM
Wittenberg
vs. Eastern Mennonite
@ Bridgewater, Va.
Sun Dec 15
2:00 PM
Catholic
at Ferrum
Sun Dec 15
3:00 PM
Apprentice School
at Bridgewater
Sun Dec 15
3:30 PM
Chris. Newport
at Virginia Wesleyan
Mon Dec 16
7:00 PM
Washington and Lee
vs. Schreiner
@ Trinity Tournament
Tue Dec 17
2:00 PM
Washington and Lee
at Trinity (Tex.)
Leslie Robinson Invitational
Wed Dec 18
6:00 PM
Eastern Mennonite
at Wilson
Thu Dec 19
TBA
Shenandoah
vs. Albright
@ San Juan, Puerto Rico
Thu Dec 19
11:00 AM
Emory & Henry
vs. Calvin
@ St. Petersburg, Fla. St. Pete Beach Tournament
Fri Dec 20
TBA
Augsburg
vs. Shenandoah
@ San Juan, Puerto Rico Puerto Rico Classic
Sat Dec 21
11:00 AM
Emory & Henry
vs. Skidmore
@ St. Petersburg, Fla.
Sat Dec 21
12:00 PM
Randolph
vs. New Paltz
@ Fort Lauderdale, FL Cruzin Classic
Sun Dec 22
11:00 AM
Randolph
vs. Coe
@ Fort Lauderdale, Fla.
Fri Dec 27
5:30 PM
Bridgewater
vs. Wheaton (Mass.)
@ Staten Island Tournament
Fri Dec 27
7:00 PM
Methodist
at Shenandoah
Shenandoah Christmas Tournament
Sat Dec 28
TBA
TBA
at Shenandoah
Shenandoah Christmas Tournament
Sat Dec 28
12:00 PM
Bridgewater
at TBA
Sat Dec 28
2:00 PM
Emory & Henry
vs. Wesley
@ CNU Captains Invitational
Sat Dec 28
2:00 PM
St. Mary's (Md.)
at Washington and Lee
Sun Dec 29
TBA
Emory & Henry
vs. TBA
@ Newport News, Va.
Sun Dec 29
12:00 PM
Stevenson
vs. Roanoke
@ Roanoke Cregger Invitational
Sun Dec 29
2:00 PM
Hood
at Hampden-Sydney
Hampden-Sydney Holiday Classic
Sun Dec 29
2:00 PM
Guilford
vs. LaGrange
@ Atlanta, GA
Sun Dec 29
2:00 PM
Virginia Wesleyan
at Cabrini
Albright College Holiday Tournament
Sun Dec 29
4:00 PM
Sewanee
vs. Ferrum
@ Hampden-Sydney Classic
Sun Dec 29
4:00 PM
Lebanon Valley
at Randolph-Macon
R-MC Coaches Tournament sponsored by Fink's Jewelers
Mon Dec 30
TBA
Consolation / Championship
at Roanoke
Mon Dec 30
TBA
TBD
at Randolph-Macon
R-MC Coaches Tournament sponsored by Fink's Jewelers
Mon Dec 30
TBA
TBA
vs. Virginia Wesleyan
@ Reading, Pa.
Mon Dec 30
2:00 PM
Gettysburg
at Washington and Lee
Mon Dec 30
2:00 PM
Sewanee
at Hampden-Sydney
Hampden-Sydney Holiday Classic
Mon Dec 30
4:00 PM
Hood
vs. Ferrum
@ at Hampden-Sydney Classic
Mon Dec 30
4:00 PM
Guilford
at Emory
Emory Holiday Classic
Wed Jan 01
2:00 PM
William Peace
at Lynchburg
Sat Jan 04
2:00 PM
Randolph
at Shenandoah
Sat Jan 04
2:00 PM
Randolph-Macon
at Emory & Henry
Sat Jan 04
2:00 PM
Virginia Wesleyan
at Lynchburg
Sat Jan 04
2:00 PM
Ferrum
at Bridgewater
Sat Jan 04
2:00 PM
Guilford
at Hampden-Sydney
Sat Jan 04
2:00 PM
Roanoke
at Eastern Mennonite
Tue Jan 07
7:00 PM
Guilford
at Ferrum
Wed Jan 08
5:00 PM
Emory & Henry
at Roanoke
Wed Jan 08
7:00 PM
Lynchburg
at Randolph
Wed Jan 08
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Shenandoah
Wed Jan 08
7:00 PM
Hampden-Sydney
at Virginia Wesleyan
Wed Jan 08
7:00 PM
Randolph-Macon
at Mary Washington
Wed Jan 08
7:00 PM
Bridgewater
at Washington and Lee
Sat Jan 11
2:00 PM
Shenandoah
at Roanoke
Sat Jan 11
2:00 PM
Emory & Henry
at Hampden-Sydney
Sat Jan 11
2:00 PM
Ferrum
at Randolph-Macon
Sat Jan 11
2:00 PM
Washington and Lee
at Virginia Wesleyan
Sat Jan 11
2:00 PM
Randolph
at Eastern Mennonite
Sat Jan 11
3:00 PM
Bridgewater
at Guilford
Wed Jan 15
5:00 PM
Virginia Wesleyan
at Shenandoah
Wed Jan 15
5:00 PM
Washington and Lee
at Randolph
Wed Jan 15
7:00 PM
Guilford
at Emory & Henry
Wed Jan 15
7:00 PM
Randolph-Macon
at Eastern Mennonite
Wed Jan 15
7:00 PM
Roanoke
at Ferrum
Wed Jan 15
7:30 PM
Hampden-Sydney
at Lynchburg
Sat Jan 18
2:00 PM
Eastern Mennonite
at Ferrum
Sat Jan 18
2:00 PM
Hampden-Sydney
at Bridgewater
Sat Jan 18
2:00 PM
Lynchburg
at Emory & Henry
Sat Jan 18
2:00 PM
Shenandoah
at Washington and Lee
Sat Jan 18
2:00 PM
Virginia Wesleyan
at Roanoke
Sat Jan 18
4:30 PM
Guilford
at Randolph-Macon
Wed Jan 22
7:00 PM
Emory & Henry
at Eastern Mennonite
Wed Jan 22
7:00 PM
Bridgewater
at Shenandoah
Wed Jan 22
7:00 PM
Randolph-Macon
at Virginia Wesleyan
Wed Jan 22
7:00 PM
Randolph
at Hampden-Sydney
V Foundation Game
Wed Jan 22
7:00 PM
Roanoke
at Washington and Lee
Wed Jan 22
7:00 PM
Ferrum
at Lynchburg
Sat Jan 25
2:00 PM
Hampden-Sydney
at Eastern Mennonite
Sat Jan 25
2:00 PM
Emory & Henry
at Randolph
Sat Jan 25
2:00 PM
Washington and Lee
at Lynchburg
Sat Jan 25
2:00 PM
Virginia Wesleyan
at Bridgewater
Sat Jan 25
3:00 PM
Shenandoah
at Guilford
Sat Jan 25
4:30 PM
Randolph-Macon
at Roanoke
Wed Jan 29
5:00 PM
Randolph
at Guilford
Wed Jan 29
5:00 PM
Eastern Mennonite
at Bridgewater
Wed Jan 29
7:00 PM
Lynchburg
at Roanoke
Wed Jan 29
7:00 PM
Ferrum
at Hampden-Sydney
Wed Jan 29
7:00 PM
Shenandoah
at Randolph-Macon
Wed Jan 29
7:00 PM
Washington and Lee
at Emory & Henry
Sat Feb 01
2:00 PM
Emory & Henry
at Randolph-Macon
Sat Feb 01
2:00 PM
Guilford
at Washington and Lee
Sat Feb 01
2:00 PM
Bridgewater
at Ferrum
Sat Feb 01
2:00 PM
Lynchburg
at Virginia Wesleyan
Sat Feb 01
2:00 PM
Hampden-Sydney
at Shenandoah
Sat Feb 01
2:00 PM
Eastern Mennonite
at Randolph
Wed Feb 05
7:00 PM
Washington and Lee
at Shenandoah
Wed Feb 05
7:00 PM
Randolph
at Lynchburg
Wed Feb 05
7:00 PM
Randolph-Macon
at Bridgewater
Wed Feb 05
7:00 PM
Ferrum
at Guilford
Wed Feb 05
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Eastern Mennonite
Wed Feb 05
7:00 PM
Roanoke
at Emory & Henry
Sat Feb 08
2:00 PM
Eastern Mennonite
at Guilford
Sat Feb 08
2:00 PM
Lynchburg
at Randolph-Macon
Sat Feb 08
2:00 PM
Roanoke
at Hampden-Sydney
Sat Feb 08
2:00 PM
Shenandoah
at Ferrum
Sat Feb 08
2:00 PM
Randolph
at Virginia Wesleyan
Sat Feb 08
2:00 PM
Emory & Henry
at Bridgewater
Wed Feb 12
7:00 PM
Bridgewater
at Randolph
Wed Feb 12
7:00 PM
Washington and Lee
at Roanoke
Wed Feb 12
7:00 PM
Virginia Wesleyan
at Hampden-Sydney
Wed Feb 12
7:00 PM
Guilford
at Lynchburg
Wed Feb 12
7:00 PM
Emory & Henry
at Ferrum
Sat Feb 15
2:00 PM
Ferrum
at Eastern Mennonite
Sat Feb 15
2:00 PM
Roanoke
at Bridgewater
Sat Feb 15
2:00 PM
Virginia Wesleyan
at Emory & Henry
Sat Feb 15
2:00 PM
Washington and Lee
at Randolph-Macon
Sat Feb 15
2:00 PM
Lynchburg
at Shenandoah
Sat Feb 15
3:00 PM
Hampden-Sydney
at Guilford
Wed Feb 19
5:00 PM
Ferrum
at Randolph
Wed Feb 19
7:00 PM
Hampden-Sydney
at Randolph-Macon
Wed Feb 19
7:00 PM
Shenandoah
at Virginia Wesleyan
Wed Feb 19
7:00 PM
Eastern Mennonite
at Washington and Lee
Wed Feb 19
7:30 PM
Roanoke
at Lynchburg
Sat Feb 22
2:00 PM
Randolph-Macon
at Guilford
Sat Feb 22
2:00 PM
Washington and Lee
at Ferrum
Sat Feb 22
2:00 PM
Bridgewater
at Hampden-Sydney
Senior Day
Sat Feb 22
2:00 PM
Eastern Mennonite
at Virginia Wesleyan
Sat Feb 22
2:00 PM
Shenandoah
at Emory & Henry
Sat Feb 22
2:00 PM
Randolph
at Roanoke
Tue Feb 25
7:00 PM
#10 Seed
at #7 Seed
Game 2 - ODAC First Round
Tue Feb 25
7:00 PM
#9 Seed
at #8 Seed
Game 1 - ODAC First Round
Fri Feb 28
1:00 PM
Winner Game 1
vs. #1 Seed
@ Salem Civic Center | Salem, Va. Game 3 - ODAC Quarterfinals
Fri Feb 28
3:00 PM
#5 Seed
vs. #4 Seed
@ Salem Civic Center | Salem, Va. Game 4 - ODAC Quarterfinals
Fri Feb 28
6:00 PM
Winner Game 2
vs. #2 Seed
@ Salem Civic Center | Salem, Va. Game 5 - ODAC Quarterfinals
Fri Feb 28
8:00 PM
#6 Seed
vs. #3 Seed
@ Salem Civic Center | Salem, Va. Game 6 - ODAC Quarterfinals
Sat Feb 29
6:00 PM
Winner Game 3
vs. Winner Game 4
@ Salem Civic Center | Salem, Va. Game 7 - ODAC Semifinals
Sat Feb 29
8:00 PM
Winner Game 5
vs. Winner Game 6
@ Salem Civic Center | Salem, Va. Game 8 - ODAC Semifinals
Sun Mar 01
3:30 PM
Winner Game 7
vs. Winner Game 8
@ Salem Civic Center | Salem, Va. Game 9 - ODAC Championship
No Event
View Full Schedule

Stat Leaders

Load More