2019-20 ODAC Women's Basketball Schedule

Date Away Home Status Links
November
Fri. 8 Averett 60 Emory & Henry 71 Final
Sat. 9 Marymount (Va.) 64 Shenandoah 39 Final
  Meredith 63 Randolph 50 Final
  Washington and Lee 76 Pfeiffer 62 Final
  William Peace 73 Randolph-Macon 63 Final
  R-MC Tip-Off Classic presented by Riesbeck Contracting
Sun. 10 Meredith 60 Lynchburg 81 Final
  Eastern Mennonite 53 William Peace 77 Final
  rescheduled from Nov. 9
  Vermont Tech   Eastern Mennonite   Cancelled
  @ Ashland, Va.
  Mary Baldwin 68 Ferrum 62 Final
  Pfeiffer 80 Hollins 74 Final - OT
Tue. 12 Salisbury 59 Virginia Wesleyan 46 Final
  Bridgewater 82 Southern Virginia 96 Final
  Lynchburg 39 Averett 70 Final
  Maryville (Tenn.) 81 Emory & Henry 71 Final
Wed. 13 Eastern Mennonite 64 Mary Baldwin 86 Final
  Shenandoah 51 Hood 52 Final
  Guilford 54 Meredith 45 Final
  Randolph 47 Methodist 44 Final
Fri. 15 Wesley 46 Virginia Wesleyan 69 Final
  @ University of Mary Washington
  Sage 74 Ferrum 57 Final
  Pablo Coto Tip-Off Tournament
  St. Mary's (Md.) #   Guilford   Cancelled
  No Contest / will not be rescheduled
  Oglethorpe 61 Emory & Henry 77 Final
  Comfort Suites Classic
  Hollins 74 Trinity (D.C.) 31 Final
  Lynchburg 39 Emory 52 Final
  Emory Holiday Inn Tip Off Classic (Game Played at Agnes Scott)
  Southern Virginia 59 Shenandoah 63 Final
  Randolph-Macon 80 Pfeiffer 38 Final
  Comfort Suites Classic @ Emory, Va.
Sat. 16 Mt. St. Vincent 69 Randolph 50 Final
  Hood 57 Eastern Mennonite 52 Final
  Virginia Wesleyan 37 Mary Washington 73 Final
  Hyatt Place Tipoff Tournament (Consolation at 12, Final at 2)
  Colorado Col. 64 Lynchburg 76 Final
  @ Decatur, Ga. (Woodruff Gymnasium)
  Randolph-Macon 53 Oglethorpe 73 Final
  Comfort Suites Classic @ Emory, Va.- King Center
  Haverford 53 Ferrum 33 Final
  Pablo Coto Tip-Off Tournament - Consolation
  Gettysburg 86 Bridgewater 82 Final
  Pfeiffer 41 Emory & Henry 60 Final
  D'Youville 72 Roanoke 86 Final
  Washington and Lee 73 Chris. Newport 76 Final
  @ Bridgewawter, Va. Nininger Hall
Sun. 17 Gettysburg 72 Washington and Lee 50 Final
  @ Nininger Hall, Bridgewater, Va.
  Mary Baldwin 52 Guilford 59 Final
  Daly 7 Classic
  N.C. Wesleyan 78 Roanoke 63 Final
  Jean Beamer Tip Off Classic
  Chris. Newport 106 Bridgewater 67 Final
Tue. 19 Randolph-Macon * 53 Washington and Lee 84 Final
Wed. 20 Randolph * 39 Roanoke 64 Final
  Lynchburg * 73 Hollins 60 Final
  Guilford * 74 Ferrum 59 Final
  Virginia Wesleyan * 44 Shenandoah 57 Final
Thu. 21 Emory & Henry 77 Piedmont 70 Final - OT
  Bridgewater * 51 Washington and Lee 83 Final
Fri. 22 Southern Virginia 73 Eastern Mennonite 57 Final
Sat. 23 Roanoke 82 Mary Baldwin 57 Final
  Apprentice 54 Eastern Mennonite 65 Final
  Greensboro 68 Emory & Henry 78 Final
  Virginia Wesleyan 49 Averett 63 Final
  Jean Edge Classic @ Rocky Mount, N.C. (Everett Gym)
Sun. 24 Agnes Scott 49 Hollins 71 Final
  William Peace 77 Bridgewater 60 Final
  Virginia Wesleyan 61 N.C. Wesleyan 68 Final
  Jean Edge Classic
Mon. 25 Eastern Mennonite * 61 Lynchburg 82 Final
Tue. 26 Ferrum 67 Greensboro 76 Final
  Mary Baldwin 81 Bridgewater 77 Final - OT
  Randolph 79 Salem 55 Final
  Randolph-Macon * 68 Roanoke 69 Final
  Pfeiffer 39 Guilford 67 Final
Sat. 30 Virginia Wesleyan * 59 Randolph 58 Final
 
December
Sun. 1 Hollins * 55 Guilford 62 Final
  Shenandoah * 69 Ferrum 49 Final
  Emory & Henry * 84 Washington and Lee 80 Final - OT
Tue. 3 Eastern Mennonite * 50 Randolph-Macon 96 Final
Wed. 4 Shenandoah 63 Goucher 55 Final
  Lynchburg * 58 Randolph 49 Final
  Roanoke * 47 Guilford 60 Final
  Ferrum * 44 Emory & Henry 92 Final
  Washington and Lee * 68 Hollins 82 Final
  Bridgewater * 77 Virginia Wesleyan 73 Final
Thu. 5 Mary Washington 55 Randolph-Macon 50 Final
Sat. 7 Hollins * 71 Virginia Wesleyan 63 Final
  Randolph * 65 Eastern Mennonite 62 Final - OT
  Roanoke * 43 Shenandoah 52 Final
  Ferrum 46 Maryville (Tenn.) 56 Final
  Guilford * 62 Bridgewater 68 Final
  Randolph-Macon 87 Chris. Newport 95 Final - OT
  Emory & Henry * 67 Lynchburg 56 Final
Tue. 10 Salem 40 Hollins 63 Final
  Southern Virginia 54 Emory & Henry 75 Final
Thu. 12 Regent 42 Randolph 60 Final
  Hollins 58 Methodist 54 Final
Sat. 14 Washington and Lee   Mary Washington   1:00 PM
  Guilford   William Peace   2:00 PM
Sun. 15 Chris. Newport   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Eastern Mennonite   St. Mary's (Md.)   4:00 PM
Mon. 16 Washington and Lee   Southern Virginia   5:00 PM
  Averett   Ferrum   7:00 PM
Wed. 18 Elizabethtown   Roanoke   11:00 AM
  Puerto Rico Basketball Classic @ San Juan, PR
Thu. 19 Illinois Tech   Roanoke   TBA
  @ Puerto Rico
  Shenandoah   Loras   1:30 PM
  @ San Juan, Puerto Rico
Fri. 20 Shenandoah   Illinois Tech   12:00 PM
  @ San Juan, Puerto Rico
  Hood   Lynchburg   4:00 PM
  @ Daytona Beach, Fla.
Sat. 21 Lynchburg   Marymount (Va.)   4:00 PM
  @ Daytona Beach, Fla.
Sun. 29 Bridgewater   Oglethorpe   2:00 PM
  Rose-Hulman   Washington and Lee   2:00 PM
  @ Music City Classic (Nashville, Tenn.)
  Wooster   Roanoke   5:00 PM
Mon. 30 Mary Washington / Kean   Roanoke   TBA
  Susan Dunagan Holiday Classic
  Bridgewater   LaGrange   5:00 PM
  Mariotti Gym
  Methodist   Guilford   6:00 PM
  Meredith   Ferrum   7:00 PM
  Hollins   Salem   7:00 PM
  Simpson   Washington and Lee   8:00 PM
  Music City Classic @ Trevecca Nazarene University - Nashville, Tenn.
 
January
Wed. 1 Randolph *   Shenandoah   2:00 PM
Thu. 2 Virginia Wesleyan *   Emory & Henry   4:00 PM
  Bridgewater *   Roanoke   7:00 PM
  Lynchburg *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Washington and Lee *   Ferrum   7:00 PM
Sat. 4 Bridgewater *   Randolph   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Hollins   2:00 PM
  Roanoke *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Washington and Lee *   Guilford   2:00 PM
  Ferrum *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Johns Hopkins   Lynchburg   4:30 PM
  Shenandoah *   Emory & Henry   4:30 PM
Tue. 7 Guilford *   Lynchburg   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Virginia Wesleyan   7:00 PM
  Shenandoah *   Washington and Lee   7:00 PM
  St. Mary's (Md.)   Randolph   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Bridgewater   7:00 PM
Wed. 8 Hollins *   Ferrum   7:00 PM
  Emory & Henry *   Roanoke   7:30 PM
Sat. 11 Lynchburg *   Shenandoah   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   2:00 PM
  Randolph *   Emory & Henry   2:00 PM
  Ferrum *   Bridgewater   2:00 PM
  Hollins *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Guilford *   Randolph-Macon   4:30 PM
Tue. 14 Mid Atlantic Christian   Virginia Wesleyan   7:00 PM
Wed. 15 Washington and Lee *   Lynchburg   5:00 PM
  Eastern Mennonite *   Guilford   7:00 PM
  Ferrum *   Roanoke   7:00 PM
  Emory & Henry *   Hollins   7:00 PM
  Bridgewater *   Shenandoah   7:30 PM
  Randolph-Macon *   Randolph   7:30 PM
Sat. 18 Shenandoah *   Guilford   2:00 PM
  Lynchburg *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Roanoke *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Hollins *   Bridgewater   4:30 PM
  Randolph *   Ferrum   4:30 PM
  Eastern Mennonite *   Emory & Henry   4:30 PM
Tue. 21 Roanoke *   Washington and Lee   7:00 PM
  Randolph-Macon *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Wed. 22 Shenandoah   Mary Washington   6:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Bridgewater   7:00 PM
  Guilford *   Emory & Henry   7:00 PM
  Lynchburg *   Ferrum   7:00 PM
  Randolph *   Hollins   7:00 PM
Sat. 25 Shenandoah *   Roanoke   2:00 PM
  Hollins *   Randolph-Macon   2:00 PM
  Emory & Henry *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Guilford *   Randolph   4:30 PM
  Washington and Lee *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Bridgewater *   Lynchburg   4:30 PM
Tue. 28 Virginia Wesleyan *   Randolph-Macon   7:00 PM
Wed. 29 Washington and Lee *   Shenandoah   7:00 PM
  Roanoke *   Randolph   7:00 PM
  Hollins *   Lynchburg   7:00 PM
  Ferrum *   Guilford   7:30 PM
  Eastern Mennonite *   Bridgewater   7:30 PM
 
February
Sat. 1 Guilford *   Washington and Lee   TBA
  Randolph-Macon *   Emory & Henry   2:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Hollins   2:00 PM
  Randolph *   Bridgewater   2:00 PM
  Roanoke *   Eastern Mennonite   2:00 PM
  Ferrum *   Shenandoah   4:30 PM
Tue. 4 Randolph-Macon   St. Mary's (Md.)   6:00 PM
  Shenandoah *   Eastern Mennonite   7:00 PM
Wed. 5 Guilford *   Virginia Wesleyan   5:00 PM
  Bluefield St.   Randolph   7:00 PM
  Lynchburg *   Roanoke   7:00 PM
  Emory & Henry *   Ferrum   7:00 PM
  Hollins *   Washington and Lee   7:00 PM
Sat. 8 Trinity (D.C.)   Hollins   2:00 PM
  Senior Night
  Emory & Henry *   Shenandoah   2:00 PM
  Eastern Mennonite *   Randolph   2:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph-Macon   4:30 PM
  Lynchburg *   Guilford   4:30 PM
  Bridgewater *   Ferrum   4:30 PM
  Virginia Wesleyan *   Roanoke   4:30 PM
Tue. 11 Randolph *   Randolph-Macon   7:00 PM
  Eastern Mennonite *   Washington and Lee   7:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Lynchburg   7:00 PM
Wed. 12 Shenandoah *   Bridgewater   7:00 PM
  Ferrum *   Hollins   7:00 PM
  Roanoke *   Emory & Henry   7:00 PM
Sat. 15 Hollins *   Randolph   2:00 PM
  Washington and Lee *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Ferrum   2:00 PM
  Emory & Henry *   Eastern Mennonite   4:30 PM
  Guilford *   Shenandoah   4:30 PM
  Lynchburg *   Bridgewater   4:30 PM
Tue. 18 Shenandoah *   Randolph-Macon   7:00 PM
Wed. 19 Ferrum *   Lynchburg   5:00 PM
  Bridgewater *   Eastern Mennonite   6:00 PM
  Emory & Henry *   Guilford   7:00 PM
  Roanoke *   Hollins   7:00 PM
  Play4Kay Night
  Washington and Lee *   Randolph   7:30 PM
Sat. 22 Shenandoah *   Hollins   2:00 PM
  Randolph-Macon *   Lynchburg   2:00 PM
  Randolph *   Guilford   4:30 PM
  Ferrum *   Virginia Wesleyan   4:30 PM
  Bridgewater *   Emory & Henry   4:30 PM
  Eastern Mennonite *   Roanoke   4:30 PM

2020 ODAC Women's Basketball Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
February
Mon. 24 #9 Seed   #8 Seed   7:00 PM
  Game 1 - ODAC First Round
  #10 Seed   #7 Seed   7:00 PM
  Game 2 - ODAC First Round
Thu. 27 Winner Game 1   #1 Seed   1:00 PM
  Game 3 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
  #5 Seed   #4 Seed   3:00 PM
  Game 4 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
  Winner Game 2   #2 Seed   6:00 PM
  Game 5 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
  #6 Seed   #3 Seed   8:00 PM
  Game 6 - ODAC Quarterfinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
Sat. 29 Winner Game 3   Winner Game 4   1:00 PM
  Game 7 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
  Winner Game 5   Winner Game 6   3:00 PM
  Game 8 - ODAC Semifinals @ Salem Civic Center | Salem, Va.
 
March
Sun. 1 Winner Game 7   Winner Game 8   1:00 PM
  Game 9 - ODAC Championship @ Salem Civic Center | Salem, Va.
# Exhibition
* Conference