2019-20 ODAC Women's Tennis Schedule

Date Away Home Status Links
September
Sat. 7 Sweet Briar Fall Invitational #   Sweet Briar   TBA
  Catholic   Sweet Briar   TBA
  Battle of the Blue Ridge
  Bridgewater   Women's WildCat Invitational   TBA
  Lynchburg   Randolph WildCat Invite   TBA
  WildCat Invite   Randolph   9:00 AM
Sun. 8 Sweet Briar Fall Invitational #   Sweet Briar   TBA
  Catholic   Sweet Briar   TBA
  Battle of the Blue Ridge
Fri. 13 Virginia Wesleyan   TBA   1:30 PM
Sat. 14 Bridgewater   Marlins Invitational   TBA
  Virginia Wesleyan   TBA   9:30 AM
Sun. 15 Bridgewater   Marlins Invitational   TBA
  Virginia Wesleyan   TBA   9:00 AM
  Maryville (Tenn.) 5 Emory & Henry 4 Final
Fri. 20 Randolph   ITA Regional   5:00 PM
  @ Mary Washington
Sat. 21 Randolph   ITA Regional   TBA
  @ Mary Washington
  Sweet Briar #   ITA Southeast Regional Championships   TBA
  Bridgewater   ITA Regionals   TBA
  ITA Southeast Region Championships   Washington and Lee   TBA
  @ Fredericksburg, Va.
  Virginia Wesleyan   TBA   TBA
  Lynchburg   ITA Southeast Regional Championship   TBA
  @ University of Mary Washington, Fredericksburg, Va.
Sun. 22 Randolph   ITA Regional   TBA
  @ Mary Washington
  Sweet Briar #   ITA Southeast Regional Championships   TBA
  Bridgewater   ITA Regionals   TBA
  ITA Southeast Region Championships   Washington and Lee   TBA
  @ Fredericksburg, Va.
  Virginia Wesleyan   TBA   TBA
Mon. 23 Virginia Wesleyan   TBA   TBA
  Sweet Briar #   ITA Southeast Regional Championships   TBA
  Bridgewater   ITA Regionals   TBA
Wed. 25 Emory & Henry * 0 Washington and Lee 9 Final
Fri. 27 Emory & Henry   ITA South Regional   TBA
  @ Mount Berry, Ga.
  Guilford   ITA South Region Championships   TBA
  @ Rome Tennis Center (Rome, Ga.)
Sat. 28 Guilford   ITA South Region Championships   TBA
  Final - no team scoring @ Rome Tennis Center (Rome, Ga.)
  Ferrum 3 Salem 6 Final
 
October
Tue. 1 Emory & Henry 8 Johnson University Tennessee 1 Final
Sat. 5 Hollins 2 Salem 7 Final
Sun. 6 Salem 5 Guilford 4 Final
Fri. 11 York (Pa.) 6 Randolph 3 Final
Sat. 12 King (Tenn.) 4 Hollins 1 Final
  Davis & Elkins 3 Hollins 2 Final
 
February
Fri. 7 Mary Baldwin   Shenandoah   7:00 PM
Sun. 9 Washington and Lee   Chris. Newport   10:00 AM
Fri. 14 Juniata   Shenandoah   5:00 PM
Sat. 15 Guilford   Methodist   TBA
  Virginia Wesleyan   Meredith   2:00 PM
  Roanoke   Transylvania   4:00 PM
Wed. 19 Hollins *   Washington and Lee   5:00 PM
Fri. 21 Guilford *   Ferrum   3:00 PM
Sat. 22 Ferrum *   Lynchburg   TBA
  Washington (Mo.)   Washington and Lee   10:00 AM
  Nicholasville, Ky. (Top Seed Tennis Club) @ Nicholasville, Ky.
  Randolph   Pfeiffer   1:00 PM
  Mary Baldwin   Guilford   1:00 PM
  St. Mary's (Md.)   Randolph-Macon   1:00 PM
Sun. 23 Randolph-Macon   Meredith   1:00 PM
  Virginia Union   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Scrimmage Date
  Washington and Lee   Centre   9:00 PM
  Nicholasville, Ky. (Top Seed Tennis Club) @ Nicholasville, Ky.
Wed. 26 Hood   Shenandoah   7:00 PM
Fri. 28 Lynchburg   William Peace   1:30 PM
  Randolph   Southern Virginia   3:00 PM
Sat. 29 Sweet Briar *   Guilford   TBA
  Emory & Henry   Spartanburg Methodist   TBA
  Randolph-Macon   Washington College   1:00 PM
  Hollins   Methodist   1:00 PM
  Methodist   Lynchburg   2:00 PM
 
March
Sun. 1 William Peace   Emory & Henry   1:30 PM
Tue. 3 Lynchburg   St. Mary's (Md.)   2:00 PM
Wed. 4 Trinity (D.C.)   Sweet Briar   2:00 PM
  Randolph *   Washington and Lee   3:00 PM
  Washington and Lee *   Sweet Briar   4:30 PM
Thu. 5 Hollins   Meredith   4:00 PM
Fri. 6 Sweet Briar   Spring Break Trip   TBA
  Johnson University Tennessee   Randolph   2:00 PM
  Lynchburg   Averett   2:00 PM
Sat. 7 Sweet Briar   Spring Break Trip   TBA
  Johnson University Tennessee   Lynchburg   10:00 AM
  Emory & Henry *   Virginia Wesleyan   11:00 AM
  Marymount (VA)   Hollins   1:00 PM
  Randolph   St. Mary's (Md.)   2:00 PM
Sun. 8 Sweet Briar   Spring Break Trip   TBA
  Emory & Henry *   Randolph-Macon   TBA
  TBA   Lynchburg   TBA
  Spring Tennis Fest @ Hilton Head Island, S.C.
  Virginia Wesleyan *   Washington and Lee   10:00 AM
  Randolph   Stevenson   12:00 PM
  Virginia Wesleyan *   Hollins   3:00 PM
Mon. 9 Sweet Briar   Spring Break Trip   TBA
  TBA   Lynchburg   TBA
  Spring Tennis Fest @ Hilton Head Island, S.C.
Tue. 10 Sweet Briar   Spring Break Trip   TBA
  TBA   Lynchburg   TBA
  Spring Tennis Fest @ Hilton Head Island, S.C.
  Johnson University Tennessee   Emory & Henry   1:00 PM
  Shenandoah *   Virginia Wesleyan   3:00 PM
Wed. 11 Sweet Briar   Spring Break Trip   TBA
  TBA   Lynchburg   TBA
  Spring Tennis Fest @ Hilton Head Island, S.C.
  Shenandoah *   Guilford   1:00 PM
  Trinity (D.C.)   Hollins   4:00 PM
Thu. 12 Sweet Briar   Spring Break Trip   TBA
  TBA   Lynchburg   TBA
  Spring Tennis Fest @ Hilton Head Island, S.C.
Fri. 13 Sweet Briar   Spring Break Trip   TBA
  Guilford *   Emory & Henry   TBA
  TBA   Lynchburg   TBA
  Spring Tennis Fest @ Hilton Head Island, S.C.
  Southern Virginia   Virginia Wesleyan   3:00 PM
  Bridgewater *   Roanoke   3:30 PM
  Ferrum   Ohio Christian   4:00 PM
  @ Johnson University Tennessee
Sat. 14 Sweet Briar   Spring Break Trip   TBA
  Mary Baldwin   Randolph-Macon   1:00 PM
  Ferrum   Johnson University Tennessee   2:00 PM
  Tufts   Washington and Lee   3:00 PM
  @ Mary Washington Blue Gray Invite
Sun. 15 Sweet Briar   Spring Break Trip   TBA
  Skidmore   Washington and Lee   12:00 PM
  @ Mary Washington Blue Gray Invite
  Guilford *   Hollins   1:00 PM
  Ferrum *   Randolph-Macon   3:00 PM
Mon. 16 SCAD   Virginia Wesleyan   12:00 PM
  Chaplin Park @ Hilton Head, SC
Tue. 17 Washington and Lee *   Roanoke   TBA
  TBA   Virginia Wesleyan   TBA
  Spring Break Trip - Hilton Head, SC
  Salem   Ferrum   1:00 PM
  Washington and Lee *   Bridgewater   4:00 PM
Wed. 18 TBA   Virginia Wesleyan   TBA
  Spring Break Trip - Hilton Head, SC
  Sweet Briar   Mary Baldwin   12:00 PM
  Sweet Briar *   Lynchburg   3:00 PM
Thu. 19 TBA   Virginia Wesleyan   TBA
  Spring Break Trip - Hilton Head, SC
  Lynchburg *   Shenandoah   1:30 PM
  Randolph *   Hollins   4:00 PM
Fri. 20 Averett   Guilford   3:30 PM
Sat. 21 Randolph *   Bridgewater   TBA
  Warren Wilson   Emory & Henry   TBA
Sun. 22 Greensboro   Emory & Henry   TBA
  Guilford *   Bridgewater   1:00 PM
  Ferrum   William Peace   1:00 PM
  Randolph-Macon *   Sweet Briar   2:00 PM
Tue. 24 Bridgewater *   Lynchburg   2:00 PM
Thu. 26 Guilford   Salem   2:00 PM
Fri. 27 Sweet Briar *   Randolph   TBA
  Washington and Lee   Emory   10:00 AM
  FAB 6 Tournament
  Trinity (Tex.)   Washington and Lee   3:00 PM
  FAB 6 Tournament @ Atlanta, Ga.
  Mary Baldwin   Lynchburg   3:00 PM
Sat. 28 Roanoke *   Emory & Henry   TBA
  DePauw   Washington and Lee   11:00 AM
  FAB 6 Tournament @ Atlanta, Ga.
  Ferrum *   Sweet Briar   12:00 PM
  Randolph *   Guilford   1:00 PM
Sun. 29 Sewanee   Washington and Lee   9:00 AM
  FAB 6 Tournament @ Atlanta, Ga.
  Emory & Henry   Maryville (Tenn.)   12:00 PM
  Meredith   Bridgewater   1:00 PM
  Guilford *   Roanoke   1:00 PM
Mon. 30 Greensboro   Ferrum   3:00 PM
  Bridgewater *   Hollins   4:00 PM
 
April
Wed. 1 Virginia Wesleyan   Methodist   3:00 PM
Thu. 2 Mary Baldwin   Hollins   4:00 PM
Fri. 3 Sweet Briar   Averett   3:30 PM
Sat. 4 Johnson University Tennessee   Ferrum   10:00 AM
  Hollins *   Shenandoah   1:00 PM
  Bridgewater *   Emory & Henry   1:00 PM
  Averett   Virginia Wesleyan   2:00 PM
Sun. 5 Emory & Henry *   Hollins   TBA
  Sweet Briar   William Peace   11:00 AM
  @ at Meredith College (Raleigh, N.C.)
  Lynchburg *   Guilford   12:00 PM
  Randolph *   Virginia Wesleyan   1:00 PM
  Sweet Briar   Meredith   2:00 PM
  Washington and Lee   Mary Washington   2:00 PM
  Ferrum *   Bridgewater   4:00 PM
Tue. 7 Shenandoah *   Emory & Henry   1:00 PM
  Hollins *   Roanoke   4:00 PM
Wed. 8 Ferrum *   Hollins   4:00 PM
  Lynchburg *   Randolph   4:00 PM
Thu. 9 Bridgewater *   Randolph-Macon   4:00 PM
Fri. 10 Emory & Henry   Mary Baldwin   3:00 PM
  William Peace   Guilford   3:00 PM
Sat. 11 Virginia Wesleyan *   Guilford   10:00 AM
  Emory & Henry *   Sweet Briar   11:00 AM
  Virginia Wesleyan *   Ferrum   4:00 PM
Tue. 14 Southern Virginia   Lynchburg   3:00 PM
  Bridgewater   Sweet Briar   4:00 PM
Wed. 15 Lynchburg *   Roanoke   TBA
  Hollins *   Randolph-Macon   4:00 PM
Thu. 16 Virginia Wesleyan *   Randolph-Macon   4:00 PM
Fri. 17 Shenandoah *   Sweet Briar   TBA
Sat. 18 Hollins *   Sweet Briar   1:00 PM
  Lynchburg *   Virginia Wesleyan   2:00 PM
  Ferrum *   Emory & Henry   3:00 PM
Sun. 19 Washington and Lee *   Lynchburg   1:00 PM
Mon. 20 Mary Baldwin   Ferrum   3:00 PM
  Washington and Lee *   Randolph-Macon   4:00 PM
Wed. 22 Randolph-Macon *   Lynchburg   4:00 PM
Fri. 24 Shenandoah *   Bridgewater   4:00 PM
Sat. 25 Washington and Lee   Johns Hopkins   TBA
  Emory & Henry *   Randolph   TBA
  Shenandoah *   Ferrum   10:00 AM
  Sweet Briar *   Virginia Wesleyan   12:00 PM
Sun. 26 Roanoke   Ferrum   10:00 AM
  Bridgewater *   Virginia Wesleyan   3:30 PM

2020 ODAC Women's Tennis Tournament Schedule

Date Away Home Status Links
 
April
Tue. 28 #8 Seed   #1 Seed  
  Match 1 - ODAC Quarterfinals
  #5 Seed   #4 Seed  
  Match 2 - ODAC Quarterfinals
  #7 Seed   #2 Seed  
  Match 3 - ODAC Quarterfinals
  #6 Seed   #3 Seed  
  Match 4 - ODAC Quarterfinals
 
May
Sat. 2 Winner Match 1   Winner Match 2  
  Match 5 - ODAC Semifinals @ Randolph-Macon College
  Winner Match 3   Winner Match 4  
  Match 6 - ODAC Semifinals @ Randolph-Macon College
Sun. 3 Winner Match 5   Winner Match 6  
  Match 7 - ODAC Championship @ Randolph-Macon College
# Exhibition
* Conference