Date Teams/Event Time Score Links
August
Fri. 30 vs. Guilford @ Atlanta, GA Final W, 3-0
  Emory Classic
  vs. Hanover @ Maryville, Tenn. Final W, 3-2
  at Virginia Wesleyan Final L, 3-2
  vs. Piedmont International @ Greensboro, N.C. Final L, 3-0
  Greensboro Invitational
  at Bridgewater Final L, 3-0
  Route 42 Classic
  at Eastern Mennonite Final L, 3-0
  at Lynchburg Final L, 3-0
  Route 42 Classic
  at Emory Final L, 3-0
  Emory Classic
  vs. Emory & Henry @ Atlanta, GA Final W, 3-0
  Emory Classic
  vs. Randolph-Macon @ Virginia Beach, Va. Final L, 3-0
  Virginia Wesleyan Tournament
  vs. Huntingdon @ Maryville, Tenn. Final W, 3-1
  vs. Roanoke @ Averett University Final W, 3-1
  at Lynchburg Final L, 3-0
  Route 42 Classic
  vs. Randolph @ Virginia Beach, Va. Final L, 3-1
  at Greensboro Final L, 3-0
  2019 Greensboro Invitational
  vs. Roanoke @ Averett University Final W, 3-0
  25th Annual Cougar Classic
  at Virginia Wesleyan Final L, 3-0
  vs. Emory & Henry @ Atlanta, GA Final W, 3-2
  at Eastern Mennonite Final W, 3-2
  at Bridgewater Final L, 3-0
  Route 42 Classic
Sat. 31 vs. Hollins @ Greensboro, NC Final L, 3-1
  2019 Greensboro Invitational
  at Averett Final W, 3-1
  vs. Centre @ Maryville, Tenn. Final W, 3-0
  at Virginia Wesleyan Final L, 3-0
  vs. Randolph-Macon @ Virginia Beach, Va. Final L, 3-0
  Virginia Wesleyan Tournament
  vs. Lynchburg @ Bridgewater, Va. Final W, 3-1
  Route 42 Classic
  vs. Johnson & Wales (RI) @ Atlanta, GA Final L, 3-0
  Emory Classic
  at Bridgewater Final L, 3-0
  Route 42 Classic
  at Virginia Wesleyan Final L, 3-0
  at Pfeiffer Final L, 3-0
  Pfeiffer Tournament
  at Eastern Mennonite Final L, 3-0
  Route 42 Classic at EMU
  at Shenandoah Final W, 3-1
  vs. Roanoke @ Danville, Va. Final W, 3-0
  vs. Randolph-Macon @ Virginia Beach, Va. Final L, 3-0
  Virginia Wesleyan Tournament
  at Ferrum Final W, 3-0
  Pfeiffer Tournament
  at Eastern Mennonite Final L, 3-1
  vs. Lynchburg @ Bridgewater Final L, 3-2
  Route 42 Classic
  vs. Randolph @ Virginia Beach, Va. Final W, 3-1
  at Maryville (Tenn.) Final W, 3-1
  vs. Hollins @ Greensboro, NC Final L, 3-0
  2019 Greensboro Invitational
  vs. Emory & Henry @ Atlanta, GA Final L, 3-2
  Emory Classic
  at Shenandoah Final L, 3-0
  at Bridgewater Final L, 3-2
  Route 42 Classic
 
September
Tue. 3 at Southern Virginia Final L, 3-0
  at Ferrum Final W, 3-2
Wed. 4 at Guilford Final L, 3-0
  at Goucher Final L, 3-0
  at Mary Washington Final W, 3-2
  at Eastern Mennonite Final W, 3-1
  at Mary Baldwin Final W, 3-1
Thu. 5 at Brevard Final W, 3-2
Fri. 6 at Hollins Final L, 3-1
  2019 Maroon Classic
  vs. Bridgewater @ Salem, Va. Final L, 3-0
  Roanoke Maroon Classic
  vs. Mary Baldwin @ Salem, Va. Final W, 3-2
  Maroon Classic
  vs. Methodist @ Roanoke College Maroon Classic Cancelled
  at Randolph-Macon Final L, 3-1
  Randolph-Macon Invitational
  at Gallaudet Final W, 3-2
  Gallaudet Invitational
  at Roanoke Final L, 3-1
  Maroon Classic
  vs. Ferrum @ Salem, Va. Final W, 3-0
  Maroon Classic
  vs. Virginia Wesleyan @ Washington DC Final L, 3-0
  vs. Lynchburg @ Washington, D.C. Final L, 3-0
  Gallaudet Invitational
  vs. Piedmont @ Salem, VA Final W, 3-2
  2019 Maroon Classic
  vs. Bridgewater @ Salem, Va. Cancelled
  Roanoke Maroon Classic
  at Washington and Lee Final L, 3-2
  at Gallaudet Final W, 3-0
  vs. Lynchburg @ Washington, DC Final L, 3-0
  Gallaudet Tournament
  at Randolph-Macon Final W, 3-0
  Randolph-Macon Invitational
  at Roanoke Final L, 3-0
  Maroon Classic
  vs. Randolph @ Roanoke, VA Final L, 3-2
Sat. 7 vs. Bridgewater @ Salem, Va. Final L, 3-0
  Roanoke Maroon Classic
  at Washington and Lee Final L, 3-2
  at Randolph-Macon Final W, 3-2
  Randolph-Macon Invitational
  at Gallaudet Final W, 3-0
  vs. St. Vincent @ Washington, D.C. Final L, 3-2
  Gallaudet Invitational
  at Roanoke Final L, 3-0
  Maroon Classic
  vs. Ferrum @ Roanoke, VA Final W, 3-0
  Maroon Classic
  at Eastern Mennonite Final L, 3-0
  vs. Washington College @ Washington, D.C. Final W, 3-0
  vs. Shenandoah @ Washington, D.C. Final W, 3-0
  Gallaudet Invitational
  vs. Randolph @ Roanoke, Va. Final L, 3-1
  Maroon Classic
  vs. Hollins @ Roanoke, VA Final L, 3-0
  2019 Maroon Classic
  at Randolph-Macon Final L, 3-0
  Randolph-Macon Invitational
  vs. Washington College @ Washington, D.C. Final W, 3-0
  at Guilford Final L, 3-2
  Brevard College Tournament
  vs. Hollins @ Roanoke, VA Final W, 3-0
  2019 Maroon Classic
  vs. Bridgewater @ Salem, Va. Final L, 3-1
  Roanoke Maroon Classic
  at Eastern Mennonite Final L, 3-0
  at Brevard Final W, 3-0
  Boshamer Gymnasium
  vs. Mary Baldwin @ Roanoke, VA Final W, 3-1
  Maroon Classic
  at Roanoke Final L, 3-0
  Maroon Classic
  at Washington and Lee Final W, 3-2
Tue. 10 at Randolph-Macon Final W, 3-2
  at Roanoke Final W, 3-1
  at Hollins * Final W, 3-1
Wed. 11 at Lynchburg * Final W, 3-0
  at Shenandoah * Final W, 3-0
  at Guilford * Final L, 3-0
  at Emory & Henry * Final W, 3-1
  at Virginia Wesleyan * Final L, 3-1
Thu. 12 at Eastern Mennonite Final L, 3-1
Fri. 13 vs. Johns Hopkins @ Fredericksburg, Va. Final L, 3-0
  at Meredith Final L, 3-0
  at Bridgewater Final L, 3-0
  at Guilford Final L, 3-1
  Guilford College Invitational
  at Mary Washington Final W, 3-1
  UMW Classic
Sat. 14 at Marymount (Va.) Final L, 3-0
  vs. Johns Hopkins @ Fredericksburg, Va. Final L, 3-0
  at Bridgewater * Final L, 3-0
  Tri-Match
  at Randolph Final W, 3-0
  at Guilford Final W, 3-2
  Guilford College Invitational
  at Greensboro Final L, 3-0
  Tri-Match
  vs. Mt. St. Joseph @ Greensburg, Pa Final L, 3-0
  vs. Emory & Henry @ Arlington, Va. Final W, 3-0
  vs. Virginia Wesleyan @ Fredericksburg, Va. Final W, 3-0
  at Bridgewater Final L, 3-0
  at Pitt.-Greensburg Final W, 3-2
  at Mary Washington Final L, 3-0
  UMW Classic
  vs. Guilford @ Greensboro, N.C. Final L, 3-2
  Guilford College Invitational / Greensboro, N.C.
Tue. 17 at Emory & Henry * Final L, 3-1
  at Roanoke Final L, 3-2
Wed. 18 at Hollins * Final W, 3-1
  at Eastern Mennonite * Final W, 3-0
  at Averett Final L, 3-1
  at Washington and Lee * Final L, 3-0
  at Randolph-Macon Final L, 3-1
  at Roanoke * Final W, 3-2
Thu. 19 at Ferrum Final L, 3-2
Fri. 20 at Hollins Final L, 3-1
  at Roanoke Final W, 3-2
  at Southern Virginia Final W, 3-1
  at Randolph * 7:00 PM
  at Shenandoah Final W, 3-2
  at Guilford Final L, 3-0
Sat. 21 at Bluefield Col. 11:00 AM
  at Washington and Lee 11:00 AM
  at Shenandoah * 11:00 AM
  at Randolph 12:00 PM
  at Hollins 12:00 PM
  Tri-Match
  vs. Bridgewater @ Danville, Va. 1:00 PM
  vs. Alvernia @ Winchester, Va. 1:00 PM
  at Lynchburg 2:00 PM
  at Averett 3:00 PM
  at Randolph 4:00 PM
  at Washington and Lee 4:00 PM
  at Hollins 4:00 PM
  Tri-Match
  at Lynchburg 4:00 PM
Sun. 22 vs. Ferrum @ Tri-Meet at Ferrum 12:00 PM
  vs. Eastern Mennonite @ Harrisburg, Pa. 1:00 PM
  at Penn St.-Harrisburg 3:00 PM
  at Ferrum 4:00 PM
  Tri-Meet at Ferrum
Tue. 24 at Roanoke * 7:00 PM
  at Southern Virginia 7:00 PM
  at Randolph-Macon * 7:00 PM
  at Guilford * 7:00 PM
Wed. 25 at Trinity (D.C.) 6:00 PM
  at Bridgewater * 6:30 PM
  at Catholic 7:00 PM
  at Ferrum * 7:00 PM
Sat. 28 vs. Virginia Wesleyan * @ Ashland, Va. 11:00 AM
  at Hollins * 11:00 AM
  Tri-Match
  at Bridgewater * 11:00 AM
  at Roanoke * 11:00 AM
  at Randolph-Macon * 11:00 AM
  ODAC Quad-Match at Randolph-Macon
  at Randolph-Macon * 1:00 PM
  ODAC Quad-Match at Randolph-Macon
  vs. Eastern Mennonite * @ Salem, Va. 1:00 PM
  vs. Randolph * @ Roanoke, Va. 1:00 PM
  vs. Virginia Wesleyan * @ Randolph-Macon College (Ashland, Va.) 1:00 PM
  vs. Ferrum * @ Bridgewater, Va. 1:00 PM
  at Roanoke * 3:00 PM
  at Hollins * 3:00 PM
  Tri-Match
  at Bridgewater * 3:00 PM
 
October
Tue. 1 at Ferrum * 7:00 PM
  at Greensboro 7:00 PM
Wed. 2 at Randolph * 6:30 PM
  at Washington and Lee * 7:00 PM
  at Guilford * 7:00 PM
  at Shenandoah 7:00 PM
Thu. 3 at Hollins * 7:00 PM
  at Hood 7:00 PM
  at Emory & Henry * 7:00 PM
  at Piedmont International 7:00 PM
Fri. 4 at Lynchburg 6:30 PM
  vs. Penn St.-Behrend @ Marymount Tournament 8:00 PM
  Marymount Tournament
Sat. 5 at Marymount (Va.) 10:00 AM
  at Washington and Lee * 1:00 PM
  at Eastern Mennonite * 1:00 PM
  at Lynchburg * 2:00 PM
  vs. DeSales @ Arlington, Va. 2:00 PM
Tue. 8 at Guilford 6:30 PM
  at Virginia Wesleyan * 7:00 PM
  at Shenandoah * 7:00 PM
  at Randolph * 7:00 PM
  at Emory & Henry * 7:00 PM
Wed. 9 at Lynchburg * 6:30 PM
  at Eastern Mennonite * 7:00 PM
Thu. 10 at Piedmont International 5:00 PM
  at Washington and Lee 5:30 PM
  at Southern Virginia 7:00 PM
  at Guilford 7:00 PM
  at Mary Baldwin 7:00 PM
Fri. 11 vs. Randolph-Macon @ Colorado College 3:00 PM
  Pikes Peak Challenge
  at Pfeiffer 7:00 PM
  at Colorado Col. 9:00 PM
  Pikes Peak Challenge
Sat. 12 at Stockton TBA
  at Virginia Wesleyan * 11:00 AM
  vs. Randolph-Macon @ Colorado College; Colorado Springs, Colo. 12:00 PM
  Pike Peak Challenge
  vs. Southern Virginia @ St. Mary's City, Md. 1:00 PM
  at Eastern Mennonite # 1:00 PM
  EMU Volleyball Alumni Match
  vs. Arcadia @ Frederick, Md. 2:00 PM
  vs. Randolph-Macon @ Colorado Springs, Colo. (Colorado College) 2:00 PM
  Pikes Peak Challenge
  at St. Mary's (Md.) 3:00 PM
  at Hood 4:00 PM
Tue. 15 at Randolph * 7:00 PM
  at Ferrum * 7:00 PM
  at Hollins * 7:00 PM
Wed. 16 at Virginia Wesleyan * 6:30 PM
  at Randolph-Macon * 7:00 PM
  at Roanoke * 7:00 PM
Thu. 17 at Christendom 6:30 PM
Fri. 18 at Randolph * 5:00 PM
  at Mid-Atlantic Christian 6:30 PM
  vs. Bridgewater * @ Randolph College (Lynchburg, Va.) 7:30 PM
Sat. 19 at Ferrum * 11:00 AM
  at Randolph * 11:00 AM
  at Virginia Wesleyan * 11:00 AM
  vs. Randolph-Macon * @ Ferrum, Va. (Ferrum College) 1:00 PM
  ODAC Tri-Match
  vs. Hollins * @ Virginia Beach, Va. 1:15 PM
  Tri-Match
  vs. Eastern Mennonite * @ Randolph College (Lynchburg, Va.) 1:30 PM
  at Ferrum * 3:00 PM
  ODAC Tri-Match
  at Virginia Wesleyan * 3:30 PM
  Tri-Match
Sun. 20 at Emory & Henry * 11:00 AM
  vs. Lynchburg * @ Emory, Va. 1:00 PM
  at Emory & Henry * 3:00 PM
Tue. 22 at Eastern Mennonite * 7:00 PM
  at Shenandoah 7:00 PM
  at Johnson & Wales (NC) 7:00 PM
Wed. 23 at Bridgewater * 7:00 PM
  at Lynchburg * 7:00 PM
Thu. 24 at Emory & Henry 7:00 PM
Fri. 25 vs. Randolph @ Winston-Salem, NC 5:00 PM
  Piedmont Tri-Match
  at Guilford * 6:00 PM
  at Ferrum * 6:30 PM
  at Eastern Mennonite 7:00 PM
  at Piedmont International 7:00 PM
Sat. 26 at Bridgewater 11:00 AM
  vs. York (Pa.) @ Newport News, Va. 11:00 AM
  at Emory 11:00 AM
  Emory Invitational
  at Lancaster Bible 1:00 PM
  at Mary Washington 1:00 PM
  at Chris. Newport 1:00 PM
  vs. St. Mary's (Ind.) @ Atlanta, Ga. 1:30 PM
  vs. Randolph-Macon @ Huntingdon, Pa. (Juniata College) 1:30 PM
  Wid Guisler Invitational
  at Juniata 6:00 PM
  Wid Guisler Invitational
Sun. 27 vs. Roanoke @ Atlanta, Ga. 11:00 AM
  Emory Invitational
Tue. 29 at Washington and Lee * 6:30 PM
  at Ferrum 7:00 PM
  at Maryville (Tenn.) 7:00 PM
Wed. 30 at Eastern Mennonite 5:00 PM
  at Roanoke * 6:30 PM
  at Mary Baldwin 7:00 PM
  vs. Bridgewater @ Harrisonburg, Va. 7:00 PM
  at Methodist 7:00 PM
  at Virginia Wesleyan 7:00 PM
  at Randolph-Macon * 7:00 PM
Thu. 31 at Bridgewater * 7:00 PM
  BLEED CRIMSON
  at William Peace 7:00 PM
 
November
Fri. 1 vs. Wittenberg @ Atlanta, Ga. (Emory University) 1:30 PM
  Emory National Invitational
  vs. Berry @ Atlanta, Ga. 4:00 PM
  Emory National Invitational
  vs. Averett @ Newport News, Va. 4:30 PM
  at Lynchburg 6:00 PM
  at Southern Virginia 7:00 PM
Sat. 2 vs. Christendom @ Lynchburg, Va. TBA
  vs. Berry @ Atlanta, Ga. 10:00 AM
  Emory National Invitational
  vs. Salisbury @ Newport News, Va. 10:00 AM
  vs. Birmingham-Southern @ Atlanta, Ga. 10:00 AM
  at Shenandoah * 12:00 PM
  vs. Marymount (Va.) @ Bridgewater, Va. 12:00 PM
  at Chris. Newport 12:00 PM
  at Regent 1:00 PM
  Tri-Match
  at Bridgewater 2:00 PM
  vs. Elizabeth City St. @ Virginia Beach, VA 3:00 PM
  Tri-Match
  at Emory 3:00 PM
  Emory National Invitational
  at Randolph 3:00 PM
  vs. Birmingham-Southern @ Atlanta, Ga. (Emory University) 3:00 PM
  Emory National Invitational
Sun. 3 at Emory & Henry 11:00 AM
  at Emory & Henry 3:00 PM
Wed. 6 at #1 Seed %
  Match 1 - ODAC Quarterfinals
  at #4 Seed %
  Match 2 - ODAC Quarterfinals
  at #2 Seed %
  Match 3 - ODAC Quarterfinals
  at #3 Seed %
  Match 4 - ODAC Quarterfinals
Fri. 8 vs. Winner Match 2 % @ Highest Remaining Seed
  Match 5 - ODAC Semifinals
  vs. Winner Match 4 % @ Highest Remaining Seed
  Match 6 - ODAC Semifinals
Sat. 9 vs. Winner Match 6 % @ Semifinals Host
  Match 7 - ODAC Championship
# Exhibition
* Conference
% Post season